bugün

ayakkabı, mont, çanta, çadır gibi doğa sporları malzemeleri üreten bir fransız markası. ürünleri gore tex denilen patentli bir kumaştan yapılır ki bu kumaş su geçirmemesiyle birlikte nefes alabilir türdedir.

http://www.lafuma.com
inanılmaz kaliteli dağcılık ve avcılık malzemeleri üreten şirket. bir kez al 50 yıl giy'dir.
tek kusuru vardır ki o da fransız firması olmasırı bunun dışında da kişisel olarak bozulduğum konu kırkyılda bir "işte bu !" dediğim bir sandaleti onlar üretmiş ve maalesef türkiye'de 41 numarası ben alana kadar kalmamış. burası türkiye yeişkin erkeklerin ayakkabı numarası 42 den başlıyor da benim mi haberim yok. ama işte fransız bunlar ille bir yerde cortlayacaklar. olsun her şeye rağmen onların ürettiği harika tulumumla yıllardır dağda ormanda mışıl mışıl uyudum *
doğa sporları konusunda en başarısız firmadır. bu firmanın ürünlerini alıp dağa falan çıkmayın donarsınız.

lafuma şehir kullanımı için uygundur. şehir kullanımında adidas ve nike ın ürünlerine rahatlıkla siktir çeker ama dağda bu markaya güvenmemek gerek.

goretex veya benzeri membran kullananılan ürünlerin ömrü de 5-6 yılı geçmez. yani lafuma botunuzu evlendikten hemen sonra korunmasız ilişkiye girip çocuk yapsanız bile çocuğunuza bırakamazsınız. su geçirmezlik özelliğini kaybedecektir.

fiyat performans oranında lafuma yerine columbia tercih edilebilir. biraz daha iyisi salewa dır. çok paranız ve hevesiniz varsa çok daha kaliteli markalar da vardır..
bugün deli gibi kar yağan ankarada kızılaydan evime* 8 km yolu bu güzide markanın ayakkabısıyla geldim. deli gibi yağan kara rağmen bırakın su geçirmeyi, en ufak bir üşüme bile hissetmedim. bir arkeolog olarak saha çalışmaları için kesinlikle lafuma ile aynı kalitede ama daha ucuz olan columbia'yı tavsiye etsem de, şehir kullanımı için daha hoş modelleri olan lafuma benim için bir numaradır.
elyaf olan tulumlarından birini 10 yıldan fazla süre kullandım yaz ve kış, gayet iyidir ama artık eskidiği için geçen yaz kaz tüyü modellerinden birini aldım ki tabii ki elyaf olanına göre çok daha iyi.

botlarından birini 5 yıldır kullanıyorum yazın dağda, kışın hem dağ hem de şehirde, çok iyidir ihtiyacınızı karşılar. sandaletleri de aynı şekilde bence gayet iyi ortopedik ve sağlam.

genel olarak fiyat/performans açısından kullandığım tüm lafumalardan memnunum.