bugün

ankara'nin, istanbul'dan giderken yanindan gecilen ilcesi. sirin köy ve beldeleri vardir.** kaynak ve maden sulariyla ünlüdür.
asya holding'in güzel bir termal tesis yaptigi yer. baska da dogru dürüst konaklama mekani yoktu zaten.
eskişehir'e bağlı olduğunu sandığım ilçe

edit: artık öyle *sanmadığım yer
tayyip erdoğan'ın akparti milletvekillerini hem dinlendirip hem hesaba çektiği yer.
hemen hemen bütün anadolu kulüplerinin kamp yapmayı görev bildiği yer.
Ankara'nın güzel bir ilçesidir. Kızılcahamam Çubuk, Yenimahalle, Ayaş, Güdül, Çamlıdere ilçeleri ile Bolu ve Çankırı illeri arasında kalır.

Dağlık ve ormanlık bir ilçe olan Kızılcahamam, 1712 kilometrekarelik bir alanı kaplar. iç Anadolu ile Karadeniz arasında geçişi sağlar. Köroğlu Dağları ilçenin en önemli dağı, Sakarya Irmağı'nın kollarından biri olan Kirmir Çayı da ilçedeki en önemli akarsudur. Ankara'ya içme suyu sağlayan Kurtboğazı, Eğrekkaya ve Akyar Barajları Kızılcahamam sınırları içerisinde kalır.

Roma döneminden beri kullanıldığı bilinen Kızılcahamam Kaplıcaları Türkiye çapında ün kazanmıştır. Soğuksu Milli Parkı, kaplıcaları, otelleri, maden suları, tarihi yerleri ve festivalleri ile tanınır. Şifa merkezidir. Termal suları pek çok hastalığa iyi gelmektedir.
akp'nin paso toplandığı, kampa girdiği ankara ilçesi. akp'nin genel olarak romatizma, kan dolaşımı, tansiyon, solunum rahatsızlıkları, böbrek taşı gibi sorunları var galiba.
kaplıcalarıyla ve soğuksu milli parkıyla ünlü ankara ilçesi.
vanspor'dan, dardanelspor'a kadar hemen hemen bütün anadolu takımlarının kamp yeridir.
nufusunun 20000'e ulaştığı söyleniyor.
kaplıcaya giderseniz eşyalarınıza sahip çıkın, çaktırmadan çantasına atanlar olabilir.
ADAKÖY
AKÇAÖREN
AKDOĞAN
AKSAK
ALiBEY
ALPAGUT
AŞAĞIADAKÖY
AŞAĞIÇANLI
AŞAĞIHÜYÜK
AŞAĞIKESE
AYVACIK
BADEMLi
BAĞLICA
BAĞÖREN
BALCILAR
BAŞAĞAÇ
BAŞÖREN
BAŞÖREN
BAYIRKÖY
BELPINAR
BERÇiNÇATAK
BERÇiNYAYALAR
BEŞKONAK
BEZCiKUZÖREN
BiNKOZ
BULAK
CiĞiRLER
ÇAVUŞLAR
ÇEÇTEPE
ÇIRPAN
ÇUKURCA
ÇUKURÖREN
DEĞiRMENÖNÜ
DEMiRCiÖREN
DOĞANÖZÜ
DOYMUŞÖREN
EĞERLiALÖREN
EĞERLiBAŞKÖY
EĞERLiDEREKÖY
EĞRLiKUZÖREN
ESENLER
GEBELER
GÖKBEL
GÖLKÖY
GÜMELE
GÜNEYSARAY
GÜVEM
HIDIRLAR
iĞDiR
iĞMiR
iNCEĞiZ
iYCELER
KALEMLER
KARAAĞAÇ
KARACAÖREN
KASIMLAR
KAVAKÖZÜ
KINIK
KINIK
KIRKIRCA
KIRKÖY
KIŞLAK
KIZIK
KIZILCA
KIZILCAÖREN
KOCALAR
KURUMCU
KUŞCUÖREN
MAHKEMEAĞCiN
OĞLAKÇI
OLUCAK
ORTAKÖY
OTACI
ÖRENCiK
P.BAŞÖREN
PAZAR
SALIN
SARAÇKÖY
SARAYCIK
SARAYKÖY
SAZAK
SEMELER
SEMER
SÜLELER
ŞAHiNLER
TAHTALAR
TAŞLICA
TURNALI
UGURLU
ÜÇBAŞ
ÜYÜCEK
YAĞCIHÜSEYiN
YAKAKAYA
YANIK
YENi DERENECi
YEŞiLKÖY
YILDIRIMÇATAK
YILDIRIMDEMiRCiLER
YILDIRIMHACILAR
YILDIRIMÖREN
YILDIRIMYAĞLICA
YUKARIÇANLI
YUKARIHÜYÜK
YUKARIKARAÖREN
YUKARIKESE

adlı köylere sahip bir ankara ilçesi.
Ankara'nın bir ilçesidir. Kaplıcaları ile ünlüdür.
her sene onlarca futbol takımının kamp yaptığı güzide ilçemiz.

not: kızılcamam diye okunur. *
piknik icin elverisli alanlari mevcuttur.

ankara denilen gri sehirden biraz olsun uzaklasmak, mangal yapmak icin ideal bir ortamdir.
muğla'nın ilçesi bodrum'ken ankara'ya reva görülendir.
Ankaranın tahrip edilmemiş denilebilecek doğa güzelliklerine sahip doğal florası ve faunasıyla muhteşem bir yerdir.
Ankaranin bir ilçesidir.Kaplıcalarıyla ünlüdür.
1980 li yıllarda azimli bir darbecinin rahatlıkla bu ilçenin tamamını içeri tıkıp "kim koydu ulan buranın adını" diye işkence yapabileceği ilçe
futbol takımları gibi siyasi partilerin kamp yaptığı güzide belde.
ilçeye bağlı tek belde:

-ÇELTiKÇi

köyler ise:

-adaköy
-akçakese
-akçaören
-akdoğan
-aksak
-alibey
-alpagut
-aşağıadaköy
-aşağıçanlı
-aşağıhüyük
-aşağıkaraören
-ayvacık
-bademli
-bağlıca
-bağören
-balcılar
-başağaç
-başören
-bayırköy
-belpınar
-berçinçatak
-berçinyayalar
-beşkonak
-bezcikuzören
-binkoz
-bulak
-çalta
-çavuşlar
-çeştepe
-ciğir
-ciğirler
-çırpan
-çukurca
-çukurören
-değirmenönü
-demirciören
-dereneci
-doğanözü
-doymuşören
-eğerledereköy
-eğerlialören
-eğerlibaşköy
-eğerlidereköy
-eğerlikuzören
-esenler
-gebeler
-gökbel
-göl
-gölköy
-gümele
-güneysaray
-güvem
-hıdırlar
-iğceler
-iğdir
-iğmir
-inceğiz
-kalemler
-karaağaç
-karacaören
-kasımlar
-kavaközü
-kınık
-kırkırca
-kırköy
-kışlak
-kızık
-kızılcaköy
-kızılcaören
-kocalar
-kurumcu
-kuşcuören
-mahkemeağcin
-oğlakçı
-olucak
-örencik
-ortaköy
-otacı
-pazar
-şahinler
-salın
-saraçköy
-saraycık
-sarayköy
-sazak
-semeler
-semer
-süleler
-tahtalar
-taşlıca
-turnalı
-üçbaş
-ugurlu
-üyücek
-yağcıhüseyin
-yakakaya
-yanık özbekler
-yeşilköy
-yıldırımçatak
-yıldırımdemirciler
-yıldırımhacılar
-yıldırımören
-yıldırımyağlıca
-yukarıçanlı
-yukarıhüyük
-yukarıkaraören
-yukarıkese
-yukarıören
çok güzel agaçlarla dolu adeta insanı büyüleyen bir kokusu var özellikle o çam ağaçlarından çıkan kokudur. piknik için oturaklar, masalar, çeşmeler ve hatta çeşmelerde sabun bile bulunmaktadır.
toprağından kızılı,roma döneminden kalma kaplıcasından hamamı almış, karadeniz bitki örtüsünün başladığı,suyun her çeşidinin çıktığı, eski adı yabanabad olan çıtak memleketi. memleketim.
Şimdiye kadar gördüğüm en güzel ilçe.
şu günlerde jeopark'ı ile de gündeme gelecek olan ilçe. ankara'nın önemli bir turistik ilçesidir. beypazarı'nı turizm merkezi yapan belediye resisinin bir benzeri de buradadır. mhp'li başkan coşkun ünal kızlcahamam-çamlıdere jeopark projesi adı altında bir park yapma mücadelesi içinde. zaten kaplıcaları ve termal otelleri ile çoktan turizm merkezi olmuş bu ilçe jeopark ile de türkiye'de bir ilk olma peşinde. şimdi bu yazdıklarım birden bana haber yazısı gibi geldi. vallahi öyle bir amacım yok. nerden mi biliyorum burayı, burada çalışıyorum zira. belediye bu jeopark'ı tanıtmak için hiç bir zahmetten kaçınmıyor. son 5 ay içinde nerdeyse tüm kızılcahamamlılar jeoparktan haberdar.yakında beypazarı'nın ünvanını elinen alırsa şaşırmayın.

(bkz: jeopark)
şu sıralar bir çekirge sürüsünün işgali altındadır.
93 senesinde dedem köye ev yaptırırken babamın dondurma yemeye götürdüğünü hatıladığım ankara-istanbul yolu üzerinde bulunan ilçedir.

arabada babamın teyze çocukları ve ben vardım. kızılcahamam a geldiğimizde babam ibrahim abiye bizi emanet edip dondurma almaya gitti. ibrahim abi bizden 5-6 yaş büyüktü. arabanın camı açıktı ve ben birşeylerin verdiği cesaretle gelen geçen kızlara laf atıyordum. sanırım en çok kullandığımda "yavyuuum!" kelimesiydi ki "r" lere dilim dönmezdi o zamanlar. bu şekilde eğlenirken geçen kızlardan birinine gene "yavyuuum!" demiştim.
ibrahim abi "ne yapıyon lan! o bizim akrabamız." dedi. "olsun." dedim. "nerden tanıyacak."
dondurmalar geldi. köye uzadık.

aradan birkaç gün geçmişti ki eve ziyarete birileri geldi.
laf attığım kızda aralarında.
anneme "oğlun pek rahat durmuyor" dedi.
annem "ne oldu" diye sordu.
böyle böyle... diye anlattı.
annem çocuk işte dediysede misafirler gidince sağlam bir zılgıt yedim.

bu böyle kalsa iyi büyüdük kocaman adam olduk. laf attığım kız bir ast subay ile evlendi.
4-5 yıl önce gene bir ziyarette kocasına "bu bana laf attı biliyor musun?" dedi.
haydaaa... 15 yıl önceki olayları insanlar kaşımayı ne çok seviyor.
yerin dibini mi arıyordum yoksa halının o muhteşem işçiliğimi mi inceliyordum artık adını koyamadığım bir biçimte başım önüme eğildi.
kocası nasıl diye heycanla sordu?
bu beyfendi daha kısa donla gezerken kızlara laf atıyordu biliyor musun dedi.
kocası bana baktı.
adam başladı gülmeye.

mukerrer nereye bağlayacaksan bağla şu meseleyi diyorsanız söyleyeyim,
"teksasta yapılan teksasta kalır ama kızılcahamam da yapılan mezara kadar sizle gelir."
ankara'dan istanbul'a dönerken mola verdiğimiz yer.
havası o kadar temiz ve dinlendirici ki, özellikle yaz sıcaklarından bunalmışken çölde bir vahadan da fazlası.