Atam izindeyiz sözündeki izini tatil sanmak.
Mandalina, portakalın yavrusudur sanmak.

Eve mandalina alındığı gün, annesi çok üzgündür şimdi deyip zırıl zırıl ağlamak.

Şimdi mi?!
Şimdi bayıla bayıla yiyorum, hatta annesini de yiyorum.
Kağıda sayı yazınca para oluyor sanırdım.
Diğer insanların kendi benliklerinin olmadığını düşünürdüm. Düşünsene karşındaki insan da düşünebiliyor, hissedebiliyor, sevebiliyor. Çok uzak gelirdi bana.
Otobuslerde yazan basamakta durmayin otomatik kapı çarpar yazisinda ki çarparı elektrik çarpması olarak algiladigim için kapilardan çok korkardim.
Babalar hiç olmez zannederdim,11 yasimda babamı kaybedene kadar.
Televizyonun sesini yükselttiğimde oyuncuların gerçekten bağırdığını düşünürdüm. Sevmediklerimin de sesini kapardım. Ödül ya da ceza vermek gibi bir şeydi benim için. Sonra üzülüp hasta olmasınlar diye normale getirirdim.
Allahın iyileri ödüllendirip kötüleri cezanlandıracağını sanardım. Artık böyle bir derdim yok.
Küçükken coşkun sabah ı çok seviyordum. Bir tanıdık amca vardı. Coşkun benim arkadaşım. Seni onlara götürcem demişti. Ben de ağlamıştım. Udum bile vardı oyuncak ama.
Şu anki ismimizin çocukluk ismi olup ileride değişeceğini sanardım.
küçükken amcam manitan var mı lan demişti ?

çıkarıp sallamıştım.
Son Mohikan film müziğini Karadeniz türküsü sanmak bunlardan biridir.
Hep o gunku yasim neyse aynı kalacağını sandım. Sonra hayat acımasızca yılları ve birçok şeyi aldı elimden.
annem yemeğimi bitirmeyince arkamdan kovalayacağını söylerdi. ben gerçekten beni kovalayacağını sanıp, bundan korkup yerdim.
nasıl bi bilinçaltıysa bi kere yemediğimde rüyamda ekmek kovalamıştı hatta.
gerçek olamayacağını öğrenmem uzun zaman aldı *
Büyüyünce her şeyin daha kolay olacağını sanırdım.
Hiç ölmeyeceğim sanıyordum.
annenin büyük erkek kardeşine dayı denilmesini biliyordum da, küçük erkek kardeşine de dayı denilmesi bir türlü aklıma gelmiyordu. hani araba geçmeyen ara sokak kaldırımlarında oyunlardan sonra çocuk arkadaşlarla muhabbet edersin ya. o sırada senin amcan var mı dayın var mı, abin kardeşim var mı muhabbeti olurdu. işte o sırada karıştırırdım hiyerarşiyi.
Pamuk şekerin pamuktan yapıldığını sanıyordum.

https://youtu.be/ArwV01Jgk7c
Anneannemin adını anneanne sanıyordum uzuuunca bir süre.

Bir adının olduğunu öğrendiğimde bayağı şaşırmıştım.

Allah rahmet eylesin pamuğum benim, böylece de andım kendisini.
Bayanı kadın zannediyordum.
okan bayülgen şelale hanım diye bir tipleme yapıyordu. tayyar sana da mı tarak verdi cınım falan diyordu. o kadın gerçek ve bi gün bize gelip tarağımı çalacak sanıyordum hep.
falanca artisin son filmi çıktı dediklerinde bir daha filmi çıkmayacak sanar dım .

ulan ne adam ım ben ya .
kimse kimseyi aldatmaz, herkes eşini çok sever.
ne çok şey sanıyormuşuz biz de mk. bu kadar da mallık olmaz ya.
Sokak lambalarını Allah'ın kamerası sanardım. Sokak lambasının altında dua ettiğimi bilirim.
Gökkuşağına çıkıp kayabiliriz sanırdım.