bugün

kürtlerin en fazla mağdur olduğu ama bundan yakınmadığı durumdur. kürt vatandaşları en çok ezen bdp milletvekillerinin içinde bulunduğu aşiret reisleridir. bu aşiret reisleri için kürt halkı maraba'dan fazlası hiç bir zaman olamayacaklardır ve buna rağmen 'ırkımız bir' diye bu adamlara biat etmeleri şaşırtıcıdır.

bu da bir çeşit kendine yapılan ırkçılıktır. 'kürdüm, o yüzden kürtler beni kıyasıya sömürebilir.'
(bkz: ağalık)
mardinde başlayıp istanbulda devam eden aşiret dizilerini izleyip, hala doğuda feodal düzenin kol gezdiğini sanan cahil cüheyla söylemi.
doğu'da her dönemin sorundur.

arka sokaklar izleyip ön sokağa arabasını park etmeye korkan bataryasızların kavrayamayacağı bir problemdir ayrıca. doğu'da feodal-baskıcı-faşist yapı hala devam etmektedir. bağımsız-bdp milletvekilleri ise hala doğuda aşiretlerin ya lideridir ya da aşiretlerin desteklediği kişilerdir. başlıcaları..

ahmet türk: kanco aşireti.

sırrı sakık: badikan aşireti.

murat bozlak: mamxuran aşireti.

halil aksoy: pinaşi aşireti.

özdal üçer: celali aşireti tarafından desteklenmekte.

vs...
aga'nın pohunun üstüne poh sıçılmaması durumudur. aga istediği yere sıçabilir, aga'ya beleş.
http://fotogaleri.ntvmsnb...nda-kavga.html?position=0

(bkz: yıl 2012)
türklerdeki boy anlayışı kürtlerde aşiret olarak önümüze çıkmaktadır, lakin bu aşiret düzenini devlet çok açık ve net biçimde kendi lehine hep desteklemiştir bölge halkını kendi himayelerinde tutmak için kullanmıştır lakin çıkıp ahmet türkün yada sırrı sakıkın aşiret liderleri olduğun söyleyip bunlar kendi halkını eziyor diyorsanız size bi yerleriyle güler insanlar, adamların bi ekonomik veya siyasal çıkarı olsa gidip iktidar partisine yamanırlar, sedat bucakta yada zülküf izol da olduğu gibi, bu adamların çocuklarına bırakacağı tek şey yüzlerce dava ve binlerce yıllık hapis cezaları olacaktır...
doğu için, feodal topluluk-aşiret demek az gelir ki; tam bir vandal ahalidir.

feodal toplumun değer yargıları vardır.
haksızlıklar ve adaletsiz uygulamalarda yeni bir yapılanma ve oluşuma giderler.

hiç bir değer yargısı olmayan ve salt tüketim ve üreme üzerine bina edilmiş bir ahaliden bahsediyorsunuz.
kürtlerin üzerinde durması gereken bir durumdur. çokta ciddi ve incelenmesi, el atılması ve hatta müdahale edilmesi gereken bir meseledir.

kısacası aşiretlik kurumu yasaklanmalıdır. yaşamayan bilmez.