Her ülkenin resmi bir anadili vardır. Bu bizim ülkemiz içinde geçerlidir. Ki, bunun için öğrenmek isteyenlere, kürt'çe dil kursları açıldı, giden olmadığı, talep görmediği için kapanmak zorunda kaldı.
Yoktur.
Kürtçe kursları zamanında açılmıştı üniversite de bölüm de var dileyen okur.

Edit:kurslar da kimse gitmediği için kapatıldı.
Bülent arınç tarafından durum şu şekilde özetlenmiştir; anadilde eğitim analarının ak sütü gibi helaldir. keza aynı zat daha birkaç hafta önce; anadilde eğitim isteyen kuzey Irak'a gidebilir diyerek ne kadar kalender olduğunu ispatlamıştır. yine mensubu olduğu ak parti ise trt 6 adlı devlet kanalını açmış ama yine de kürtlere anadilde eğitim hakkını çok görerek analarının ak sütü gibi helal olan bu dili kürt halkına fazla görmüştür.
PKK mevzusu hallolduktan sonra konuşulabilir sadece. PKK var oldukça, türk milleti açısından tabu bir konu olarak varlığını sürdürmeye devam edecektir.
Olmayan haktır.
yoktur öyle bi hak.
Kendileri bile anlamıyorken, dünyanın neresinde kullanacakları merak konusudur.
ermeniler ve rumlar gibi kendi paraları ile okul açabilirler. tabii bu durumda yasal anlamda azınlık statüsüne kavuşmaları gerekir.
Hangi lehçesini sarayım abime?

Ya de gedin işinize...
(bkz: kürtlere dildo hakkı)
Ulan kıro Kürdistan bölgesel yönetimi bile resmi dil olarak sadece soran Kürtçesi konuşulacak kurmanc,kalhori Kürtçesi konuşan bölücüdür dedi o zaman sesleri çıkmıyor ama.
malca bir inattır sadece.

tek kelime türkçe bilmeden eğitim gördün ve nasıl olduysa diyelim ki mühendis oldun. ee sonra? nerede çalışacaksın? kim iş verecek sana? kim ne yapsın türkçe bile bilmeyen bir mühendisi? kürtlerin şirketleri var da biz mi bilmiyoruz?
Federasyona yani bölünmeye zemin hazırlamak için çok masumane görünen hain ve sinsice bir istek.

Neymiş hak mış. Hakkın ne olup olmadığını da bunları öğütleyen ab den öğrenip birlikte dillendiriyorlar ne hikmetse. Direktif verirmiş gibi. Emri vaki yapmaya kalkıyorlar. Tehditler de işin cabası.

Bu avrupalılar bizi ne de çok seviyorlar. Gözlerimiz yaşarıyor.

Öz yönetim ilan etmeler filan. Çukurlar
Hendekler avrupadan ithal belediye başkanları. Canım siz de çok art niyetlisiniz. Bunlar çok masum istekler.
Yok anadilde egitim hakki filan. Ulkenin resmi dili belli. Begenmeyen, ogrenmek istemeyen dagda bayirda yasar. Bu kadar basit.