bugün

götünüzden mitoloji uydurmayın.
götten uydurmadır.
görsel
3500 yıllık tarihi olan mitolojidir. evet.
essy diye bir tanrıçaları vardır.
(bkz: essy)
kurt la çiftleşilmeyen mitolojidir.
Tarih bilmezler, edep bilmezler, aile planlaması nedir bilmezler, devlet malı nedir bilmezler, kuaför nedir bilmezler sonra k*rt mitolojisi filan...
mithra--->pers ışık tanrısı.
anahita--->perslerin doğurganlık tanrıçası.

kürt mitolojisi derken?

hakikaten biz cahilmişiz yani.

elektrik çalmanızı anlıyoruz.
eşeklere olan düşkünlüğünüzü de anlyoruz.
ama tarih hırsızlığı yapınca komik oluyorsunuz be kuzum.
Kürt Mitolojisinde güneş tanrısı MiTRA, su tanrısı ise güzelliği ile mest eden ANAHiTA'dır.
Bunları favorilerimdir.

Tabi siz hâlâ eşek, yenge, devlet, elektrik döngüsünden kurtulup beyninizi açamadığınız için, haliyle de beyin damarlarınız birbirine karışmış durumda olduğundan böyle şeyleri bilmezsiniz. Cahillik diz boyu. Rezalet. Öff çekilin şurdan.

Edit: ANAHiTA kankamla gülüyoruz şu an size. Haha.

Edit2: aaa inanmıyorum demek pers mitolojisini kürt mitolojisi diye yutturmuşum ha. Yazık bana. Püğ.
Öyle bi tepki verdiniz ki, sanki iskandinav tanrılarını yazmışım gibi. Abartmasanız mı? Mitra kankam da eşlik ediyo, gülüyoruz. Haha.
öşek kutsal hayvan olarak görülüyormuş.
Ulu Tanrı kral eşexius, meşexius hewalosu siker ve bundan doğan çocuk kürdlerin atasını oluşturur.
berdelus: evlilik tanrısı.
Varlığına şaşırılan mitolojidir.

Alla alla.
Kanatlı eşeklere binen ve elektriği bükebilen tanrılarla dolu mitolojidir. En büyük düşmanları dicleus olarak bilinen bir tarikattır.

Evet binen.
anlatılagelen efsanelere göre yeşil amca isimli bir mübarek zat varmış. arabaya hasret kalmış hewoşcanları, beyaz torosla gezmeye götürür ve pamuk şeker alırmış.
ve bu zatla tanışmadan önceki gecesinde hewalcan, gece odasında yeşil bir ışık görür ve içerisinden siyah bir öcü karaltısı çıktığını ve üst üste "yeşilus ölüm tanrısı" şeklinde sesler duyarmış.
görsel
görsel

Öşek, yinge.
hep dalga geçilmiş kürt değilim ama saygı duyuyorum çok zor bir şey değil siz de yapabilirsiniz.
beyaz torosus kürt mitolojisinde ölüm ve kötülük tanrısı olan yeşilusun arabasıdır ömrünün sonuna gelen kürtler bu aracı görürmüş kürt öldüğünde ruhunu almak için bu araç evine gelirmiş.
Ünlü bir kürt halk hikayesini anlatıyorum.

Zamanın birinde kaçak elektrik kullanan bir adam varmış. Göçebe bi hayat sürermiş, gecekonduda kalırmış ve sırf elektriğe para ödememek için her gittiği yerden otlanırmış.

Bir gün 3 villa nın bulunduğu yere gitmiş ve villalardan birinden otlanmaya başlamış. Villa sahipleri dayanamamış ve ilerdeki diğer villaya taşınmışlar. Bu da oraya gitmiş ve yine villadakilerden kaçak elektrik kullanmaya başlamış. Villadakiler de isyan etmişler ve demişler ki : " Apartmanda oturan 3 aileye teklif yapalım onlar bizim villamızda biz onların dairesinde oturalım demişler." bu tekliflerini apartmanda oturan 3 aileye iletmişler ve onlar da kabul etmiş. Kaçak elektrik kullanan kürt ise : " ulan ben hep villadakilerden kaçak elektrik kullandım biraz da apartmandakilerden kullanayım." demiş ve yine apartmandakilerden kaçak elektrik kullanmış.
küçümsenmemesi gerekir. zira centaur denen varlığın kökeni burasıdır. evet.
ÖŞEK TANRISI

Bir rivayete göre Zeus'un bir erkek çocuğu olur. Her şeye aykırı olan bu çocuk Tanrı babasından aldığı elektrik yeteneğini kaçak bir şekilde kullanıyormuş. Zeus ise bu duruma sinirlenerek çocuğun bir ders alması gerektiğini düşünerek onu Öşeğe çevirmiştir. Artık olymposta duramazsın diyerek onu şu an Türkiye toprakları içerisinde bulunan Diyarbakır ve çevresi bir yere sürmüştür. Öşek Tanrısının halk üzerindeki etkisi hala daha vardır. Aynı zamanda Öşek Tanrısının kuzenleri olan Molotofus, Hendekus ve Berdelus Öşek Tanrısına haksızlık yapıldığını düşünerek Öşek Tanrısına katılmışlardır.
Zeus bize bokmir.
görsel
kürtlerin düşmanı olan zalim bir halk tüm kürtleri öldürüp, bir tane çocuk bırakmışlar. ona çok acıyıp, sağ komuşlar. bu sağ kürtü sazlıklarda bir eşek bulmuş ve onu beslemiş, büyütmüş. çocuk büyüyünce bu eşekle çiftleşmiş ve soyları bu şekilde devam etmiş. en son bu kalan kürt zagros dağlarını eriterek gün yüzüne çıkmışlar.
mitolojiyi meteorolojiye çeviren ırkın mitolojisi. hehehe.

arkasindankonusulanadam