bugün

henüz okumadığım ancak yorumlara bakılırsa çok şey kaçırmış olabileceğimi düşündürten kitap. bir an önce okumalıyım merak ettim şimdi.
uzun zamandır kitap okumayan biri olarak raif efendinin öldüğü ana kadar muazzam bir keyif bırakan kitaptır. sonrasını bilmiyorum, raif efendi öldü ve birdaha kitapta okumadım zaten.
harikalr yaratan bir başyapıttır. ah raif ah dedirtip insan psikolojisine etki eder. keşke bitmeseydi deyip insanı dertlendirir.
okuduktan sonra sigara içirten roman.
okunduğunda, "bitmemeliydi bu kitap ya" diyorsun istemsizce.
Bir Sabahattin Ali eseridir fena degil kitap.
''ben neydim? ruhum, bir ağaç kurdu gibi beni kemirmekten başka ne yapıyordu?''

''muhakkak ki dünyanın en lüzumsuz adamıydım. hayat beni kaybetmekle hiçbir şey ziyan etmeyecekti.''

gibi satırlarında bana benliğimi sorgulatan, mükemmel bir eser, bir başyapıt hatta.
Aylak Adam ile kıyaslanması yüksek ihtimal olan burukluk ve hüzün yaratan roman. Kitap hakkında (bkz: ) http://sallanyuvarlan.blo...kurk-mantolu-madonna.html
70 yaşında olan bu kitap hala en çok satanlar listesinde. bu her şeyi açıklıyor sanırım.

http://kitap.radikal.com....u-neden-cok-sevdik-351700
"ne kuzuların ağzından vahşi kurt dişlerinin sırıttığını gördüm." demiştir maria puder bu romanda.

düşündürür.
" Bir kadının bize her şeyini verdiğini zannettiğimiz anda onun hakikatte bize hiçbir şey vermiş olmadığını görmek, bize en yakın olduğunu sandığımız sırada bizden, bütün mesafelerin ötesindeymiş kadar uzak bulunduğunu kabule mecbur olmak acı bir şey." -Kürk Mantolu Madonna
okurken kendimi alamadığım ve sanki 6 oskarlık bir dram filmi izliyormuşçasına tek celsede okunan kitaptır.
usuldendir. okunan kitap gelinip sözlükte yazılır, bu kötü bir şey mi ! hayır değil tabi ki.

üzerin de çok şirin bir notla ve soğuk ankara akşamlarını hatırlatacak üzerine tarih atılmış "kürk mantolu madonna" adlı eseri bana gönderen benim için tatlılığı fevkalade ziyade olan heidinin al yanagi na bu eseri okumama imkan verdiği için teşekkür ederim...

ah maria puder, seni okurken bir kaç evvel zaman aklıma geldi... bazen raif oldum, bazen dışarıdan izledim, sana karşı biraz ön yargılıydım affet beni.

raif dostum o kızını bulmalıydın ve maria yı çağırmak için paran olmasını beklememeliydin... ve bu eşssiz kitaptan anlıyoruz ki para sadetin temeli ya da elçisi ya da oranı.

raif'in suskunluğunu anlıyor zaman zaman yaşıyorum. bana kalırsa burada romanı özetleyeceğim.
basit bir olayı anlatımıyla zenginleştiren sabahattin ali'nin hala çok okunan romanı. ayrıca bugün 70. yıla özel basımının hediye olarak gelmesiyle beni mutlu etmiştir.
tamamen balon bir kitap.

aslında oldukça değişik ama insanların belli bir standart ölçüşüne sahip olmak için okuduğu bir kitap. saçmaladım işte, okumayınız.
devamını beklediğim kitap.
okunması gereken nadir kitaplardan biridir. ilk sayfalar size cehennemi yaşatsa da kitabın son 5 bilemedin 6 sayfasında gözyaşlarına boğan, Allah' ım keşke daha önceden okusaydım dedirten, böyle bir aşk yaşasaydım benim tepkim ne olurdu diye düşündüren bir eserimizdir. Okuyun okutun.
sabahattin ali' nin mükemmel eseri. okudukça doyamadığım bir kitaptır kendileri, sürükleyici bir aşk romanıdır.
lan adamın çocuğu olmuş, haberi yok. çocuğunun başını okşuyor; ama başını okşadığı çocuğun kendi çocuğu olduğunu bilmeden. üzücü!
“Seni seviyorum… Deli gibi değil, gayet aklı başında olarak seviyorum…”
okuduğum güzel kitaplardan biridir. bir kaç duyguyu bir arada yaşatır. duyguların karmaşısını hissetmenize neden olur.. düşünmek, gülmek, ağlamak , üzülmek gibi gibi.
Bir Sabahattin Ali eseridir. Yıllar önce okuduğum en güzel kitaplardan biridir.
insanlar tarafından haddiden fazla abartılan kitap. harika bir edebi eser olmasına rağmen asla mükemmel seviyesinde bir sanat eseri olamaz.

bazı eserler, ürünler, varlıklar ya da yapıtlar alması gereken değerin çok daha fazlasını, insanların değer denilene fazlaca alçaktan yaklaşması sonucu almışlardır. bu güzel kitap da bunlardan biridir.
Boğulacak kadar yalnızım... Sabahattin Ali / Kürk Mantolu Madonna
Okuduğum en güzel öykülerden biridir. Eski bir kitap olmasına rağmen genç okuyucular tarafından rahatlıkla okunabilir.
ilk bakışta hep 'kürt mantolu madonna' diye okurum nedense.
güncel Önemli Başlıklar