tam tersi gurur duyulacak bir mevzudur kimse köylüler gibi samimi ve doğal olamaz yapmacık ve cıvık hareketleri olmaz.
köylüyüm ve bundan gurur duyuyorum. ailem beni topraktan kazandığı paralarla okuttu hala topraktan ekmek yiyoruz.
Köylü anan baban da dişimizden tırnağımızdan artırdık çocuğumuzu okuttuk, adam ettik diye seviniyordur, yazık!
Konuşmanın aniden kesilmesi gereken varlık(Utanan kişiden)
Köylü ailenin senden utanması gerek aslında da neyse.
Sanki forumdakilerin annesi Chicken Parmigiana yapıyor. Osmanlı mutfağı on numaradır.Saçma tespit
utanç verici durum. kız arkadaşın ailenle tanışmak için akşam yemegine gelmek ister, çagıramazsın. bilirsin çünkü ilkokul mezunu annenin yapacagı yemekler mıhlama ve bişi gibi köylü yemekleridir.
geceleri beddua etmektir lanet olsun sizin gibi aileye diyerek.
allah utandırmasın.
Türk dizi yazarlarının en sevdiği kişidir. her diziye hele de söz konusu lise dizisiyse mutlaka ailesinde utanan birilerini eklerler. Türk filmlerinden kalma bir gelenek olduğunu düşünebiliriz, malum onlarda da adam köylü bir kıza aşık olur evlenir sonra şehre dönünce onun karısı olduğunu söylemeye utanır...
utanan yetişkinse onun da köylü kaldığını ispat eden davranıştır. Ama ergense ; gayet doğaldır, ergenler birbirini bu nedenlerden acımasızca dışlıyorlar çünkü...
Nereden geldiğini unutmakla eşdeğerdir, nereye gideceğin de çok bilinmez kendine sahip çık genç hayat sana iki kat daha zor.
cahil cühela işidir.
ulan bre pezemenk, sabah kahvaltıda önüne organik reçel, organik minzi, organik bal vs geliyor sen seni sağlıklı besleyen aileden utanıyorsun. neymiş her öğün lahana, mısır mı yenirmiş. ulan pezemenk senin baban seni okutabilmek için ayağına ayakkabı almadı sana aldı, giymedi seni giydirdi, annen pazarlarda kışın soğuklarında bekledi tereyağı satıp da çocuğuna kalem silgi defter alabilmek için...
(bkz: insan evladını seçemiyor)
bu ibnelerin annesi okulda hademe olsa ondan da utanırlar, arkadaşlarından saklarlar.. ama dediğim gibi suç o utananda değil, böyle ortamlarda en kral işçi çiftçi çalışan avukatı kesilip reelde burnundan kıl aldırmayan, insanları hakir görüp aşağılayan ibnelerdir...
genelde ergenlerde görülen durum. yaş ilerledikçe utanılması gereken durumların neler olduğu anlaşılır.
Arkadaş çevresine kıyaslanınca olağan olandır. Biraz ergen serzenişi olacak ama yakın arkadaşınızın babası mühendis annesi bilmem ne olunca hayatı boyunca para kazanmamış baba ve okuma yazma bilmeyen anneyi kimseye söyleyemiyorsunuz.
çocukları okusun diye güneşin altında afedersin eşek gibi çalışırlar ama çocukları burda yarak kürek konuşur.
ulan amına koduklarım şimdi başlayacak türlü zerzevat konuşmaya, bunu yazanı aşağılamaya.

Ulan hanginiz kafede yan masanıza oturan köylü görünümlü birinden, yahut gariban gençten rahatsız olmadınız.
Hanginiz bir gün olsun inşaatta çalışan bir emekçiyi savundunuz, onu basit bir Amele olarak görmekten öteye gidebildiniz.
Lisede, üniversitede, tatil beldelerinde, otobüslerde hanginiz çalışmanın verdiği yorgunlukla ter kokan işçiden tiksinmediniz.??

Ulan amına koduklarım, var ya gören de sanacak ki hepinizin tohumu köyde pamuk tarlasında atıldı. Bu kadar yapmacık, bu kadar riyakar ve yalancı oluyorsunuz ya. Asıl utanılması gereken sizlersiniz.

Peşin peşin söyleyeyim. Ben de bir çiftçi çocuğuyum. Babasından mesleği ele almış, tarlada ter götüNDEN akıp, ebesi sikilinceye kadar çalışan biriyim. Ve bu başlığı açan arkadaş her Ne kadar ironi yapsa da haklı olduğu noktalar illaki var.

Çok şükür ben Ne lisede, Ne üniversitede, Ne askerde, Ne de resmi yerlerde hiç bir zaman zorluk çekmedim. Siyasi sebeplerden dolayı Üniversite terk çiftçi bir babayla, ortaokul mezunu ev hanımı bir annenin oğluyum. Dediğim gibi ben zorluk çekmedim lakin çevremde tam da bu arkadaşın dediğini yaşayanları bizzat gördüm.

Kısacası diyorum ki; bırakın bu çiftçiyi, işçiyi inşaatçıyı, emekçiyi savunan marjinal ağızları. Yarın hiç biriniz dikkat etmeyeceksiniz, önemsemeyeceksiniz şimdi burda savunduğunuz insanları. hepiniz görmezden geleceksiniz yol üstündeki inşaatta çalışan inşaat işçisini..

Alayınız amına koyim yapma bebekler siziiii..!!
Köylü milletin efendisidir bunu unutmayın.
Bir hırsız babadan utanmak değildir.
Bir terk eden babadan utanmak değildir.
Utançtır.

Yapacağın ironiyi sikeyim.
köylü aileden sadece köylü olduğu için utanmak ergence bir davranış. orasını netleyelim de önce.

köylü aile köylü olduğu kadar köylü kurnazıysa o zaman utanılır. ya da kendi saçma sapan harcamaları/ aile ilişkileri dolayısıyla seni desteksiz bırakıyorsa o zaman da utanılır. yoksa varını yoğunu çocuğunu okutmaya harcamış, iyi niyetini hiçbir zaman kaybetmemiş, çocuğunun arkadaşlarına insan gibi davranan, çocuğunu arkadaşlarının önünde küçük düşürmeyen köylü babanın ayağı bile öpülür.