bugün

Japon dövüş sanatları için kullanılan bir derecelendirmedir.dünya üzerinde bir standarda sahiptir. bu standarda göre her başlayan 6 kyu'dan başlar, 1.kyu, 1.dan diye yükselir. dolayısıyla bizim dojo’da yediden(rakamla 7) başlanıyor gibi bir durum söz konusu değildir. yok eğer gittiğiniz ve "dojo" olarak nitelendirdiğiniz salon bu işi profesyonel olarak öğreten insanlar tarafından çalıştırılmıyor ise, 5632. kyu'dan bile başlayabilir, buraya gelip "ben ne zahmetlerle bu kyu'ya yükseldim/düştüm" diyebilirsiniz.lakin burayı bir bilgi edinme aracı olarak kullanan insanlar ne der? ben bilemem.
go ya yeni başlayan birine verilen seviyedir. ilk basamak 30 ile başlar; yani yeni başlayan birine verilen
ilk seviye 30 kyudur. basamak yükseldikçe 1 kyuya kadar çıkar. bu aşamadan sonra kişi oyunu öğrenmiş sayılır,
sho-dan olur.
q harfinin guzide turkcemizde telaffuz ediliş bicimi.
yeni başlayan herkes 7.kyu'dur. *
(bkz: vay anasını)
(bkz: bi kyu m bile yok ulan)*
aikidodaki öğrenci derecesidir. yeni başlayanlar *7. kyu ile başlar zamanla 1.kyu'ya yükselirler. onun ardından da 1. dan gelir. onun da 9. dan'a kadar yolu vardır. (bkz: tamura sensei)bütün bu yol da yaklaşık 60 sene filandır zaten.**
güncel Önemli Başlıklar