bugün

işlemeli altın çeşitlerini işçilik fiyatı ekleyerek satıp, gram fiyatı ile geri almaktan kazanır.

edit: sistem gayet basit. olayı en basit hale indirgeyelim. kuyumcu hiç iş yapmasa bile, günde bir adet seti 4000 tl ye alıp 5000 tl ye satarsa 1000 tl para kazanır.

diyelim altın fiyatı düştü, yarın ise 3500 e alıp 4500 e satacak. sonraki gün, 4500 e alıp 5500 e satacak.

nadiren ise aldığı istihbarata göre fiyatlar yükselecek ise cumhuriyetleri saklar, düşecek ise nakit yok diyerek dışarıdan altın almaz,
altına bakır karıştırdıklarını gösterir. vay şerefsizler!
bok gibi.

tanım: kuyumcuların nasıl para kazandıklarının tarifidir.
Aslinda tam olarak bir fikrim yok bu yuzden rakamlar da atmasyon olacak. Diyelim sen dun 1000 liraya bi kolye aldin bugun onu ayni kuyumcuya geri satacaksin. Senden 500 e geri alir onu. Adamlar zaten piyasayi biliyor ve ne zaman altinin yukselip ne zaman cikacagini tahmin ediyor. Ona gore satiyor veya aliyor.
Kuyumcuların elinde belirli bir miktar altın bulundurmak zorunda. Türkiye'de altın bir saklama ve yatırım aracı. bulunduğunuz yerdeki kültür bunu da etkiliyor. örneğin düğünlerinde metrelerce ve kilolarca altınla ifade edilen yerler var. örneğin kütahya tavşanlı. bu adetlerin olduğu yerde kuyumcular haliyle kazanacaktır. bazı kuyumcular altının yanında mücevherat da satmakta. ki bunlarda kâr marjı daha yüksek. ayrıca kuyumcular ellerindeki parayı bir yatırıma dönüştürüyorlar. inşaat, emlak vs. son olarak da kuyumcular kasa görevini de üstleniyorlar. elinde para ve altını bulunan kişiler bunları evinde tehlikeli bir şekilde saklamak yerine güvendiği bir kuyumcuya bırakıyor. kuyumcu da tâbi bu parayı işletiyor.
Kuyu kazarak.
cevabı ''işçilik ve alım-satım'' olan sorudur.

gerçekten merak eden varsa okusun anlatıcam arkadaşlar. ilginç hatta ooohaaaaa diyeceğiniz şeylerden bahsediyorum.

sermayeniz olduğu takdirde en hızlı para kazanabileceğiniz meslektir kuyumculuk. azcık kafası çalışan ve sermayesini doğru zamanda doğru manevralarla altına çeviren hiç bir imalatçı yada perakendeci zarar etmez. o plazalar ve avm lerdeki 20 bin 30 bin liralık kiralar bu şekilde çıkartılıyor.

asıl cevap işçiliktir arkadaşlar. işçilik ne demektir ? efendim bir adet 14 ayar ürünün (bileklik yüzük küpe set zincir vs..) milyemi 0.585 dir.
milyem nedir ? milyem kuyumculukta'da kullanılan bir ölçü birimidir. 1 ayar 41.66 milyemdir arkadaşlar. yani;

41.66*14 ayar=583.24 yani 0.585 milyemdir.
41.66*18 ayar=749.88 yani 0.750 milyemdir.
41.66*22 ayar=916.52 yani 0.916 milyemdir.
41.66*24 ayar=999.84 yani 0.995 milyemdir.(has altın)

8-14-18-22 ayar altın nasıl yapılır ? 1 gram has altına çeşitli madenler (gümüş bakır vs..) katılarak altının ayarı düşürülür arkadaşlar. yukarıdaki oranlar ise bu işlemi gösterir. örneğin : 0.995 milyem 1 gramlık has altın içine 0.410 santim katkı atarsanız o altının ayarı yani milyemi 0.995 milyemden 0.585 milyeme düşer yani 14 ayar olur.

gelelim para kazanma kısmına. örneğin 100 gramlık bir 14 ayar set ele alalım mesela. bir kuyumcu esnafı marka model işleme farklarını da katarsak şayet ortalama 0.200 ila 0.300 milyem arasında işçilik ödeyerek o takıyı toptancıdan satın alır. yani o altının maliyeti kuyumcuya (0.200 milyemden aldığını varsayarsak) 0.585 milyem +0.200 milyem işçilik =0.785 milyemdir. işçilik dahil o takının değeri artık şu dur;

100gr x 0.785 = 78.5 gram has değerini alır. (işçilik olmasaydı 100x0.585 = 58.5 gram has idi.)

has fiyatını da 100 tl olarak alırsak arkadaşlar o kuyumcu o toptancıdan o seti 78.5*100 = 7850 tl'ye satın almış olur.

şimdiiii geldik kaymaklı kısma. 0.785 milyeme malolan o seti kaça satacak bu muhterem ?

1.000-1050-1100 milyem... allah ne verdiyse diyebiliriz. sonuçta 14 ayar bir ürün fiyatlarında istediği gibi oynayabilir istediği kadar kar marjı koyabilir sorun değildir. bu şu demektir. bu kuyumcu 1000 milyemden satmak isterse şayet (has fiyatı100 tl = 100tl x 1000milyem = 10.000tl) 10.000 tl gibi bir fiyattan kapı açar. pazarlık etmek isteyeceğinizi bildiği için kafadan 2 bin tl daha koyar. siz başlarsınız pazarlığa böyle çayır cayır adamın 12bin tl dediği seti siz alırsınız 9900 tl ye yada 10bin tl ye yada 10500 tl ye. siz oh lan iyi pazarlık yaptık ucuza kapattık derken o kuyumcuya 2150 tl para kazandırmış olursunuz. ki 12bin tl 14 ayar 100 lık bir set için çok yüksek rakam değildir. o kuyumcu abla valla hiç kazanamadık yav ne varsa aldın elimizden yeminle zarara veriyorum diye ağlar setinizi paket yaparken. sizde gönül almak için önümüzdeki ay düğün var bilezik alamaya da sana gelicez şekerim diye gönül alırsınız.

şimdi siz bu kuyumcuya sadece satıştan para kazandırdığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz arkadaşlar. asıl parayı sizden alırken kazanıyor bu arkadaşlar. yani hurda altın alışı. bu da şu demektir 1 ay sonra o seti satmanız gerekti. ay aldığımız yere götürelim şekerim fazla zarar etmesin diye koşa koşa gittiniz o kuyumcuya. hesabı anlayabilmeniz için altın has fiyatını yine 100 tl alıyorum arkadaşlar. pazarlık sonucuda seti 10bin tl ye aldığınızı varsayalım.

malı teraziye attı eleman, tarttı hesap makinesine gitti, tık tık tık tık sonra bi karış suratla size döndü dediki ''5650 lira abla''
siz böyle kalp krizi geçirmek üzere olan bir suratla herifi parçalamak istercesine yüzüne bakarken ve kaç kaaaaaç diye sorarken adam size ''abla bunlar böyle işte, işçilikli mal bunları satmak için almayacaksın yatırım amaçlı almayacaksın, kaybınız çok olur'' diyecek.
sizde gidip bir kaç yere daha soracaksınız 100 lira altı 100 lira üstü fiyat verecekler ve mecburen bi yere satacaksınız. peki bu fiyatı nasıl buldu ? şöyle arkadaşlar ;

totancıların 14 ayar hurda altın alım değeri 0.560 yada 0.575 milyemdir. (14 ayar 0.585 milyem di). sebebi üzerindeki taşdır kaynaktır yaylardır (kilit mekanizmalarındaki demir parçalar) bunları düşer otomatik olarak. sizden 0.565 milyeme alır toptancısına 0.570 milyeme verir hurda olarak. yani bu kuyumcu hesabını şöyle yaptı.

100gr set x 0.565 milyem = 56,5 gram has
56.5gram x 100tl (has altın fiyatı) = 5650 tl.
10000tl alış fiyatı - 5650 tl satış fiyatı = 4350 tl zarar ettiniz.

şimdi kuyumcu 1000 milyeme satarak sizden = 0.215 milyem kazandı.
sizden 0.560 milyeme geri alarak (toptancıya 0.575 den verecek) = 0.440 milyem kazandı (10bin tl satış - 5650 tl alış)
toptancıya sizden 0.565 den alıp 0.575 den sattığı için ise = 0.015 milyem kazandı.

yani toplamda zaman içerisinde 0.670 milyem x 100tl has fiyatı = 6700 tl para kazandı 14 ayar bir set'den.

olay budur arkadaşlar. umarım o plazalardaki, lüx avm lerdeki dükkan kiralarının nasıl ödendiğini anlatabilmişimdir. konu hakkında bilgisi olanlar arkadaşlar şayet eksiklerim yada yanlışım varsa beni bilgilendirsinlerki bende düzeltebileyim.

sanırım söylemeyi unuttum *
1998 yılından beri kuyumcuyum. hem toptan hem perakende hemde üretim bilgisine sahibim. şu anda bilezik ve alyans imalatı yapıyorum. işçi olarak çalışmaktayım.
simit satarak.
düğün öncesi alışveriş yapıyoruz. tabi aileler birbirini yeni tanıdığı için kırmamaya çalışıyor. beğendin mi, beğendim falan. tabi biran önce insan bu gergin ortamı bitirip normal yaşantısına dönmek istiyor.

neyse o hengamede aldığımız bir bileziği hanım düğün sonrası beğenmedi. gidelim iade edelim veya yerine başka bir şey alalım dedik.

gittik kuyumcuya. adama durumu anlattık. bize bin bir bahane ile ben geri alamam dedi. almadı şerefsiz.

bunların tamamına yakını tefecilik yapar. diyelim aldığın bir ürünün tamir ettireceksin. gidiyorsun adama veriyorsun adam senden para almadan bu işi yapıyor. sen sanıyorsun ki inanılmaz müşteri memnuniyet felsefesi ile çalışıyorlar. verirken ve alırken altınını tarttırdınız mı? altının gramı 100 tl civarı. 1 gr çarpsa yeter ona. bizim ruhumuz duymaz.

kuyumcuyu geçin kurumsal firmalar bile tamir için getirdiğiniz altın bilezik/yüzük/kolye her ne ise ürünü tartıp vermek istediğinizde düşman gibi bakıyorlar size. sanki altının ben traşlıyorum.

son olarak bunların yaptığı iş genellikle kayıt dışıdır. dünyaları kazanır vergi vermez bu kuyumcular. bunları kayıt içine çekmek için kredi kartıyla ödemek istiyorsunuz, bunların tefecelikler, yüzünden yasaklandı zaten kart ile altın alımı. yani vicdanlarına kalmış ne kadar vergi ödeyecekleri.
bazıları sahtekarlık yaparak kazanır. şöyle ki 2 ay önce kenara bir gram altın alacak kadar para ayırdım. dedim gram altın alayım kenarda dursun yoksa parayı harcarım diye düşündüm. gittim kuyumcuya gram ne kadar dedim 245 dedi. tamam dedim aldım. ondan sonra fiyatına baktım 250 lira. allah allah niye uyguna verdi. altının üstüne baktığımda 916 saflıkta yani 22 ayar. 22 ayar altının gramına baktım 230 lira. normal şartlarda kuyumcular gram altında 5 lira fazla fiyat koyarlar piyasa fiyatından. herif 15 lira koymuş. benim salaklığım fark etmedim. bugünde bir gram altın alacak para ayırabildim ve dedim ona da gram alayım. tek tek sordum kuyumculara yine bazıları 22 ayar altını 24 ayar fiyatına satıyor. 24 ayar sorduğumda yok diyorlar. neyse bir tanesinde 24 ayar buldum olması gereken fiyatta onu aldım. yani bu 22 ayar 24 ayar mevzusuna çok dikkat edin.
Altın ticareti yaparak. Evet çok zekiyim.
bildiğim kadarıyla iyi para kazanırlar...
milleti enayi yerine koyarak. 22 ayarı 24 diye iteleyerek. sonra da ama abi şöyle böyle diyerek.
kuyumcuların cevaplaması gereken sorudur. evet.
Merak edilendir.
bazıları tefecilik, kaçak döviz ve ayarı düşük altın iteleyerek.