bugün

vizyonu ''bizden kaşif çıkmaz biz ara eleman ülkesiyiz'' kadar olan bir yönetimden beklenmesi normal davranış.

çalışkanlık, saygı falan uzak ve derin kavramlar.
andımızın ilkokuldan da kaldırıldı şeklindeki açıklamayı duyduğum anda içimden bir kez daha okudum, bir kez daha and içtim. anladım ki birileri bir şeylerden korkuyor, ince ince bilinçaltına işlenen bu durumdan rahatsız oluyor.
uzaya yolculuğun başladığı bir süreçte, iç çekirdeğe doğru yolculuk.
bırakın olum bu işleri türkmüş, kürtmüş, bilmem neymiş, nasada, çinlisi, amerikalısı, japonu, almanı türkü, vb veriyorlar ayarı biz hala sidik yarışı yapıyoruz. höhh
mantıklı bir insan söylemi.
Andımız okullardan kaldırılınca ;
- Türkiye hiperdemokrasiyeeee geçecek.
- Ülkemiz uzayda yıldız savaşları yapacak .
- Bilim ve Teknik alanında en züper güç olacak

Türküm , doğruyum
sen türk değilsin arkadaşım o zaman andımız ilk söylenen söz türküm , ama sen saçma buluyorsan kürtüm diyebilirsin.
Doğru olan cümledir.

Adam Fransız, italyan, amerikalı sen adam türkiyede okuyor diye zorla türküm diye adamı bağıttır.
Yerine getirilmeyen bir yemin anca adami carpar. O yuzden yerinde bir uygulama.
(bkz: mantra)
milli şuuru olmayan toplumlar, emperyalistlerin oyuncağı olmaya mahkumdur. Andımız türk çocuklarının atalarına bir armağanıdır. Faşist arıyorsanız, 18 yaşında çocuğu döve döve öldürenlere bakın, 5 yaşındaki çocukları canlı canlı yakanlara bakın ...
millliyetciliğini kaybetmiş insan söylemi.
öğrenciler bunu gerçek ruhla söylemiyordu söylemiş olmak için söylenen bir şeydi ve iş sabah yemin etmeyle olsaydı Türkiye uzaydaydı şimdi.
Yazmayayım yazmayayım dedim, dayanamadım.

-Sen, orada Türk'e de, Kürde de "Türküm" dedirtiyorsun, sonra niye milliyetçiler diyorsun.
-"Ne mutlu Türküm diyene" diyorsun, sonra "ben faşist değilim", "ne milliyetçiliğimi gördüler?" diye soruyorsun.

iyi ki kalktı. Kalkmalıydı. Sen Avrupa'da, Amerika'da böyle bir şey gördün mü, sabahın köründe öğrencileri okulun önüne havanın soğukluğuna aldırmadan kurbanlık koyun gibi teker teker dizdiklerini? Tarihi geçmişlerine bakmadan, Türk mü, Kürt mü, çerkez mi, ermeni mi diye düşünmeden elinde mikrofon onlara hep bir ağızdan "Ne Mutlu Türküm" dedirttiklerini? gördün mü hiç?

Ben Avrupada yaşıyorum, ve iyi ki buradakiler aynı şeyi yapmıyorlar, iyi ki. Benim atalarımı, gencecik kardeşlerimi savaşlarda katleden insanların yanında "ne mutlu almanım" dememin ne kadar beni yaralayabileceğini düşündün mü? Bilirmisin bu duyguyu? Çünkü sen orada elinin altından klavyeyi düşürmeyen, eli affedersin bir tarafında, ağzında sakız "ben türküm ben türküm" diyen tarihi hakkında bir kelime öğrenmekten aciz insanımsı şey bunu bilemez. Ben bilirim, ben! Gurbette yaşayan ben bilirim!

At gözlüklerini çıkart, bir bak avrupaya, amerikaya. Sen değil bunları, ben bilirim ben.
türkiye artık saçmalıklardan birer birer kurtulacaktır kimsenin şüphesi olmasındır. sıra gençliğe hitabeye geldi.
kusura bakmayın olmayacak şeydir arkadaş. burada gurbette yaşayan beyin yoksunu bir arkadaşımız bana ne mutlu almanım dedirtseler ne kadar çok yaralanırım demiş bir başkası çıkmış bunu söyletmek faşistlik hepiniz zaten böylesiniz amk falan demiş. abi sizin derdiniz ne ya bu kadar mı zor bu andımızı söylemek bu kadar mı ağır bunca yıl devletimiz bizden andımızı söylememizi istediği için mi bugün doğudaki insanlar bize kinli yani çok mu ağır laflar içeriyor bu and? çalışkan ol dürüst ol kendine değer ve önem ver ki Türk olduğun için başka milletler de sana o derece saygı göstersinler. anlamadım ben bu andımızın kaldırılmasına sevinenleri geçekten...
andımız okuduğum yıllarda ocağa gitmeye başladım. hala da gidiyorum elhamdülillah bir değişiklik yok. babadan miras ülkücüyüm anlayacağınız.
andımızı, her çocuk gibi ben de sevmezdim. sevmememin hiçbir siyasi, sosyolıjik sebebi yoktu. her sabah sıraya geç, oku gereksiz geliyordu.
sayısız türk milliyetçisi arkadaşım var. hiçbirisinin bu hissiyata sahip olmasında andımızın payı yok.
ama aynı şekilde, andımız okudu diye asimile olan bir kürtle de karşılaşmadım.
yani; andımız kaldırılıyor türklüğümüz gidiyor diyenler de saçmalıyor, andımız bizi asimile ediyordu diyenler de saçmalıyordu.
andımızın durmasının bu ülkeye hiçbir zararı olmazdı, kaldırılmasının da hiçbir yararı olmayacak.
aynen katıldığım başlık. kardeşim ben sevmiyorum türk olmayı, kendimi türk gibi hissedemiyorum. ne o her sabah kar demeden yaz demeden, soğuk demeden, sıcak demeden avaz avaz bağırmamız. neee mutluuuu türkümmmm diyeneeeee. eeee almanım diyene, ingilizim diyene ne o zaman. siz siktirin gidin sadece türküm diyene ne mutlu. bu mudur yani. varlığım türk varlığına armağan olsun. siktirin lan. türkiye batsa umrumda olmaz. varlığımı niye armağan edeyim.

neyse biz çektik çocuklarımız çekmez hiç olmazsa. zaten 2 yıldır yeğenimi ben götürüp getiriyorum okula. her gün geç gidiyoruz, zil çalar çalmaz da dışarı kaçıyorum çocuğu. gururla belirtmeliyim ki hiç bir törene katılmadık izmir gibi radyodan istiklal marşını duysa trafiğin ortasında arabasını durdurup hazırolda bekleyen tiplerin olduğu bir yerde.
küçük çocukların ağzına ne güzel yakışırdı andımız. onlara mesaj da verirdi. çalışkanlık, doğruluk öğütlerdi. ve bunu hep bir ağızdan söyleyerek gururla öyle olacaklarına dair adeta söz verirllerdi.
andımızı kaldırarak mı demokratikleşeceğiz. bu yoldaki en tehlikeli şey miymiş bu andımız.
(bkz: doğru)
Türküm, doğruyum, çalışkanım. ilkem, küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi, özümden çok sevmektir. Ülküm, yükselmek, ileri gitmektir.

Ey büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.

Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türküm diyene !
ne mutlu türk'üm diyene. türk olmuyosun madem sana türk ol diyen yok. siz gibi türk olmasın zaten. madem türk geçiyor türk lirası kullanma. doğru ya sen hergün türk lirası kullanmak zorunda mısın ki kullanıyosun?
Aynı andı, memleketi hotumlayan, soyan, dolandıran, ailesine peşkeş çeken birçok devlet büyükleri okudu yıllarca da ne oldu?

Hani doğruydunuz? Hani çalışkandınız? Büyüklerinizi "ananı da al git" diyerek koruyup, küçüklerinizi "gazlarla, darpla, tacizle" saymadınız saydırdınız.

Aynı andı Taksim'de bağıra çağıra ülkücüler de okudu, Türklerdi, doğrulardı, çalışkanlardı... Onlar orada bağıra çağıra okurken başkanları bahçeli, Akp ile birlikte tezkereyi geçiriyordu.

Doğruluk bu mu? Yoksa iki yüzlülük mü?

Uyamaacağın bir andı yıllarca tekrar etmene gerek yok. Kaldır gitsin.
saçma dediğiniz şeyi, senelerdir dünya çocukları bile, istiklal marşı ile hep bir ağızdan okumuştur.

sizin oralarda 23 nisan, dünya kardeşliği yok muydu?

saçma dediğiniz şeyi, çocuk halimle okurken bile tüylerim diken diken olurdu.

sizin hiç birinizde milli duygu yok mu?

saçma dediğiniz şeyi, atatürk türk gençliğene ve ulusa emanet etmiştir.

sizin çocukların cehalete makhum mu?

saçma dediğiniz şeyi, bağıra bağıra söylerken, özgürlüğünü hissedersin.

sizin özgürlüğünüz, zincire mi vurulu?

saçma dediğiniz şey, ırkınla övünenlerin, şerefli nesillerin andıdır.

sizin türk olduğunuzdan şüpheniz mi var?
la oğlum müslümanız diyorsunuz, sonra bir de yemin ediyorsunuz, ettiğiniz yemini tutmuyorsunuz. la adamlar en azından günah kazanmamanıza yardım ediyor en azından. ben ne türk ne de müslüman olduğum için beni bağlamıyor bu konu...
oralardan troll gibi gözükeceğim ama harbiden saçmaydı lan. yani bildiğin saçmaydı. eleştirilen şey de aslında saçma olup olmaması değil; bunu kaldıranların hangi amaçla bunu kaldırdıkları.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar