Kuşların yemek borusu üzerinde bulunan,yiyeceklerin toplandığı torba biçiminde şişkin organ.
Böceklerin ve solucanların sindirim kanallarında bulunan,kuşların kursağına benzeyen yapı.*
hevesin kaldığı yer
örnekle anlatacak olursak (cümle içinde kullanımı) ;
son maça kadar lider olan bir takımın, son maçta şampiyonluğu ezeli rakibine vermesidir. bu gibi durumlar da "hevesi kursağında kaldı" denir. * *
bazı insanların haram lokmaya karşı duyarlı organı.
anlam daralmasına uğramış sözcük. eski Türkçede "mide" demektir.
Ne zaman biraz nefes almaya kalkasam hayalleri olmayan boyacı çocuk geliyor aklıma. Çalışıyorum aynı zamanda okuyorum. Hergun bi paket sigara alırım yol param yemeğim ay sonunu zor getiririm 7 yıldır bitiremediğim üniversite hayatından utanmadan ararım emekli anamı para isterim. Kaçak sigara içer o 3 5lira bir şey.telefonumun ekranı kırık 3ay falan oldu yaptiramiyorum kahrimdan ölücem sonra aklima aylan bebek geliyor utancimdan kahroluyorum. Kazagim yok bu kış alçak paramda yok hırka gömlek takilicam yine. Kız arkadaşım var ogretmen hediye almam lazım alamiyorum sonra aklima kaymakam safiturk un karısı geliyor onun bi hediye alacak kocasi yok artık. Kürtce konuşanlar oluyor dolmusta otobuste kafayı yiyorum gıcık oluyorum sonra aklima Kurtce ağıtlarla şehit oğlunu topraga veren anne geliyor. Oğlum bi baba dusunun oğlu şehit olmus yarası icine kanıyor ruhu lav olmuş yüreğine dolmuş aglamayacagim düşmanı sevindirmem diyor. 21 yasinda şehit oluyor adam yolda görsem tipine soverim adam şehit oluyor. 26 yaşındayim daha askere gitmedim.gecen yegeme çıktım işyerinde 2.50 liralık döner yicem yemekte o geldi sümüklü Suriyeli velet peçete uzattı cebimde 3 lira var alamadım. Millete de akıl veriyorum almayın alıştırmayin diye. Yediğim dönerden utandım.

insan olmak için çok uğraşıyorum o da her seferinde kursagimda kalıyor.
sanılanın aksine memelilerde bulunmaz. hanlış hatırlamıyorsam kuşlarda vardı.
Genellikle hevesimin kaldığı yer olmakla beraber yemek için kullanılır.
Bugün Facebook'ta karşıma çıkan bir YouTube videosuna tıkladığında karşıma çıkan isim. Sanırım yeni jenerasyon bir rapçi. Başka videosunu bulamadım. Bulan olursa link atarsa sevinirimm
https://youtu.be/JV5jXNZh6NI