bugün

ırk olarak kürdüm fakat kürtçülüğü savunmuyorum yeni bir devlet ya da apo'nun peşinde değilim beraber kardeş kardeş yaşayalım görüşünde olan kürtlerdir.
bölücülük peşinde koşmayan, kendini geliştirmeye adamış, ayakta alkışlanası kürt vatandaşlarımızın genel düşüncesi. emin olun çok var bu insanlardan. kimi zaman öğretmeninizdir. bazen pkk'ya hissettiğiniz duyguları tüm kürtler için genellersiniz. öğretmeniniz bu yanlışınızı yüzünüze çarpmadan, gayet seviyeli bir şekilde anlatır. çünkü o da bir kürttür. ama bayrağını kırmızı beyaz görmek isteyen bir kürt. bazen en yakın bir arkadaşınızdır. kürt kökenli olduğunu öğrendiğinzde inanamazsınız. çünkü ülkücü * düşünceye sempati duyduğu herkes tarafından bilinir. hatta, yatılı kaldığınız okulda bir etütte defterine çizdiği türk bayrağının kırmızısını kendi kanıyla doldurduğuna şahit olmuşsunuzdur. bazen atatürkçü düşünce topluluğunda tanıştığınız bir arkadaşınızdır. atatürk hakkındaki bilgileri, yorumları göğsünüzü kabartır. böyle insanlar oldukça bu ülkenin sırtı yere gelmez dersiniz. başbaşa kaldığınızda bir sorun; belki diğer insanlara anlatmak çekindiği bir şeyler vardır.

bulgaristan, yugoslavya göçmenlerinin, farklı etnik kökenli insanların büyük bir çoğunluğu oluşturduğu ülkemizde, en çok ihtiyaç duyulan kişinin düşüncesidir bu. elinden tutulası, yüzüne gülünesi kişinin...
(bkz: ne mutlu sana)
(bkz: politik kürt)
(bkz: nasıl yani)
her kürt , kürtçü değildir; her türk de türkçü değildir. etnik aidiyetleri herkes temel prensibi olarak algılayıp yaşamını onun üstüne inşa etmez ama ne yazık ki gerek ülkemizde gerek tüm dünyada ırkçılık tırmanışta. anlamadığım bir şeyler var aslında. kürtçü ve pkk forumlarında türklere hakaret eden kürtler ya da türkçü faşist forumlarda kürtlere hakaret eden türkler. bu adamlar ay da mı yaşadılar? hiç türk ya da kürt arkadaşları olmadı mı? evlerine gelenleri dna testleriyle mi eve alıyorlar? ya da birine aşık olunca vaz mı geçiyorlar?
kürtçü olsaydın dağdan uydu bağlantısıyla entry gireceğinden öyle kal denilecek söz. kim ister hava soğuktur oralarda birde bağlantıyı tutturacam derken yer değiştirmeler felan çekilmez. uzun lafın kısası bu vatanın ekmeğini yiyen hiç kimse kürtçü değildir kürttür baş üstünde yeri vardır.
bilinçli ve vicdan sahibi olan herkesin hakkını helal edeceği insandır. türkiye'de, ırak'ta, isveç'te olsun, nerede olursa olsun, bir gerçeğin farkına varmış olan, kardeşlik duyguları ile türk ve kürt kardeşlerine sarılmış olan kürttür. helal olsun dur.
(bkz: hepimiz kardeşiz)
milliyetçi türklerin en çok duymak istedikleri söz.
bende türküm ama türkçü değilim.
zaten normal olan bu, sen her kürde kürtçü olarak bakıyorsan sorun sende.
(bkz: milliyetçiyim ama ırkçı değilim)
insanım ama insancıl değilim.
pire-yorgan belki çağrışım yapar.
kuzu ile kanka olmuş vejeteryan kurttur.
türkiye de çok yaygın olan bir görüştür. herkes işinde güçündedir.
Sözde değil özde olması gereken bir durum . Meclise girip ortalığı karıştıranları da gördük . Bunların dinci olanları ise tadından yenmiyor ayrı mevzu .
(bkz: Nakşibendilik)
(bkz: Turgut Özal)
bunu de ciğerimi ye, bunu de dünyaya meydan okuyalım, bunu de kardeş olalım, bunu de safları sıklaştıralım, bunu de mitinglere gidelim, bunu de Bayraklarımızı açalım, bunu de ilerleyelim, bunu de yürüyelim, bunu de tüm dünya memleket görsün. de yeter ki söyle.
kürtçü olmadığını dile getirirken de facto ayrımcılık yapmış şahsın sözleri.

--spoiler--
birleşmiş milletler kurucu andlaşması dibacesinde, şöyle bir ibare vardır: "...büyük uluslarla küçük ulusların hak eşitliğine olan inancımız..."
fakat burdaki de facto ayrım yaratıcı tanımlama, hak eşitliği derken daha baştan büyük ulus küçük ulus kavramı dillendirilerek yapılmaktadır.
biz de buna eşitlik kisvesi altında ayrımcılık diyoruz.
--spoiler--

niyetin eğer hissettiğim gibiyse baştan "ben bana kürt denilerek yetiştirildim ve kendine kürt diyerek türk toplumu gibi bir kavramdan kendini soyutlayanlara karşıyım ve ben bu devletin ekmeğini yiyorum bu devletin toprağındayım ve ben bu devlette doğdum, dolayısıyla vatandaşlık hukukunun 1. maddesine göre ben bu topraklarda doğmakla hiç bir ırk ayrımı yapılmadan türk vatandaşı olmuşumdur" denilmesi daha mantıklı olmakla birlikte bunu başlık yapmak imkansızdır, kaldı ki kesinlikle bunun dile getirilmesinden daha zor değildir.*