bugün

islamiyeti sadece kuranın ışığında gören, diğer din kaynaklarını (hadis, siyer vs.) toptan reddeden kişidir.

akıldan, bilimden yanadır. hurafelerle işi olmaz.
En güzel müslümandır. şirk (tasavvuf) batağına düşmemiştir.
olmayan müslümandır.

keza yüzde doksan dokuzu kuran'ı okumamışlardır maalesef.

öylesine müslümanı var türkiye'de bolca mesela.
şu yazılanı cevaplayamayacak olan yeni moda din akımı heveslisi güruh;

Eğer Kur’an’dan çıkardığın hükmün net olarak doğru ve isabetli olduğuna inanıyorsan bu bağlayıcıdır, yüz milyonlarca müslümanın çıkardığın bu hükme uyması beklenir. Bu durumda sen tüm Müslümanların uymak zorunda olduğu bir kuralın çıkarımını yapabilecek kapasite ve donanıma sahip misin?
Eğer ‘çıkardığım hüküm yalnızca beni bağlar dersen’ bu da kişiden kişiye değişen sübjektif bir din anlayışı demektir. Hatta herkesin kendine göre farklı uygulama içinde olduğu bu duruma tek bir din bile denemez. Kaldı ki; ayrılık gerekçesi ile mezhepleri eleştirirken bu halde; insan sayısınca yeni ve değişik mezheplerin varlığını kabullenme zorunluluğu ortaya çıkar. Her insanın bir mezhep olduğu milyonlarcasındansa dört yine iyidir. Hem onlar birbirlerini yanlışlamıyorlar.
En güzel müslümandır. ilk emri oku olan kutsal kitabı okuyup kendi çıkarımını yapar. Allah' ın verdiği aklını kullanarak kendi doğrusunu bulur.

Hacı hoca takımı ve cemaat insanları bu insanları sevmezler. Çünkü hocaların söylediği birçok şey Kur'an la çelişmektedir. Bu zümreler, dini rant olarak kullanır.
Tarikat, cemaat müslümanından muhakkak daha iyidir.
Doğru olan net önermedir, lakin kimse peygamber kadar kur an dan hüküm çıkaramaz.

Misalin hadislere ve fıkıha bakmadan bir insan nasıl namaz kılabilir?

Diğer taraftan da ayetlerin nuzul sebebi rivayetlere inanarak kur an tefsir et, lakin hadislere inanma. Yani sahabenin sözlerine inan ama peygamberin sözlerine inanma.

Şu bir gerçek ki hadis kullıyatlarında kur an in ruhuyla alakası olmayan, ona zıt olan birçok hadis vardır. Kimileri islam i lekeleyen bu hadislere bakarak tüm hadisleri atalım gitsin der, kimileri de o kullıyatlarda ne yazıyorsa kabul etmek ister.

islam dünyasına yararlı olacak davranış ise; kur an ın ruhuna aykırı, onunla çelişen hadisler derhal elenmelidir. Rivayet edenin çokluğuna göre değil kur an a göre Hadislerın doğruluk kategorilerı ayarlanmalıdır.

" kimse bedevının malını kendi adına satmasın "

" kardeşi bile olsa bedevının malını satmaktan men edildik "

" işçiler sizin kardeşlerinizdir. Onlara gücü yetmeyecek yükü yüklemeyin, onlara yediğinizden yedirin, gıydıgınızden giydirin "

" bize işçi olan bekar ise evlensin, evi yok ise ev edınsın, bileği yok ise binek edinsin"

Gibi hadisleri çöpe atarsak hapı yutarız.
Ne olurdu şu gerçeği bir kavrayabilseydik...

Yeryüzünde “Müslüman dramı” yaşanmaktadır. Hani Allah iktidarı Müslümanlara verecekti? (Nur, 55). Hani Allah iman edenleri müdafaa ederdi? (Hac, 38). Hani Müslümanlar ile mücrimleri hayatları da ölümleri de bir olmayacaktı? (Casiye, 21) Allah mı sözünden vazgeçti yoksa Müslümanlar mı Kur’an’a uymaktan vazgeçti? Allah bir zamanlar Tevrat’ı terk ettikleri için israiloğlullarını cezalandırdığı gibi, şimdi de Kur’an’ı terk eden Müslümanları cezalandırmaktadır. Müslümanlar tefsirlerini, hadis kitaplarını ve zihinlerini, israiliyyatın işgalinden kurtarmadıkları sürece israil’in işgalinden kurtulamayacaktır. Çözüm Kur’an’ı hiç kapatmadan okumak ve tevhid inancına sıkıca sarılmaktan geçer. Tevhid yok, Kur’an yok, o zaman Allah’ın yardımı da yok!
(alntı)

üstteki yazıda da bahsedildiği gibi eğer "elhamdülillah müslümanım" diyen insanların kuranda anlatıldığı gibi bir müslümanlık yaşamadıkları sürece yani "kuran müslümanlığı"nı yaşamadıkları sürece islam alemi şu anki konumlarından bir adım bile ileri gidemecektir. hatta daha kötüsü kuransız Müslümanlar dinlerine daha da sarıldıkça müslümanlıktan uzaklaşmaya doğru giderler. çünkü onların yaklaştığı cahiliyye mekkesinden, önce bir medine sonrada bir medeniyet inşa eden kuran değil, hataya meyilli insanların zanları ile oluşturulan, hadis, rivayet, mezhep gibi tam bir mezbahane çukuru olan, zan(!) merkezli külliyatlardır.

elbetteki bu külliyatların toptan atılması, yakılması doğru değildir. ancak bu külliyatları kuranî referans ile süzgeçten geçirmek en doğrusudur. çünkü kuranın bir adı da furkân yani "hak ile batılı ayırd eden" dir. neyin hak neyin batıl olduğunu biz kendi fikrimize değil kuran'a soralım. soralım ki müslümanım diyenlerin uydurulmuş, rivayet merkezli, adına islam denilen paralel dinin müslümanı mı, yoksa hakiki bir kuran müslümanı mı olduğu ortaya çıksın.
diğerlerinden çok da farklı değildir. sanki üstün insanmış gibi sunulması saçmalık.
her müslümanın olması gereken müslümanlık. ister bir cemaate tabi olsun, isterse de olmasın. müslümanlık kuransız olmaz. kuranı inkar eden müslümanlık işte çağımızda yaşadığımız sorunları ortaya çıkarır.

Kuran-ı anlayan müslüman peygamber efendimizin sünnetine de uyması gerektiğini anlar. Birilerinin ahmakça söylediği gibi bunlar ayrı şeyler değildir. işte biz buna ehli sünnet itikadı diyoruz.

ben sadece ayetlere bakarım mı diyorsun. buyur o zaman kardeşim:

1) -(Ey Muhammed! Onlara) Deki: “Allah’ı seviyorsanız, bana tabi olunuz ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın...”(Al-i imran / 31)

2)-(Ve yine) de ki: “Allah’a ve Rasule itaat edin; eğer yüz çevirirlerse, şüphesiz Allah kafirleri sevmez.” (Al-i imran / 32)

3) -“Allah’a ve Peygambere itaat edin ki rahmet olunasınız.” (Al-i imran /132)

4 Ey iman edenler! Allah’a itaat edin. Peygambere ve sizden olan emir sahiplerine de itaat edin...” (Nisa / 59)

5)-“Her kim Allah’a ve Peygambere itaat ederse,” (Nisa / 69)

6)-“Her kim o Peygambere itaat ederse, Allah’a itaat etmiş olur.” (Nisa / 80)

7) -“Ey iman edenler! Allah’a ve Rasulüne itaat ediniz....” (Enfal / 20)

8) -“Allah’a ve Rasulüne itaat edin ve birbirinizle çekişmeyin...” (Enfal / 46)

10) -“Oysa aralarında hüküm vermesi için Allah’a ve Peygamberine davet olunan mü’minlerin sözü ise, “işittik ve itaat ettik” demeleridir...” (Nur / 51)

11) -“Kim, Allah’a ve Peygamberine itaat eder ve O’ndan korkar, sakınırsa, işte kurtuluşa erenler de bunlardır.” (Nur / 52)

12) -“(Ey müslümanlar!) Namazı dosdoğru kılın; zekatı verin ve Peygambere itaat edin ki rahmet olunasınız.” (Nur / 56)

13) -“içinizden kim Allah’a ve Rasulüne itaat eder ve salih amel işlerse,...” (Ahzab / 31)

14) -“...kim Allah’a ve Rasulüne itaat ederse büyük bir kurtuluşa ermiş olur.” (Ahzab / 71)

15) -“...Peygamber size neyi verirse, onu alın; neden sizi nehyederse, ondan da sakının...” (Haşr / 7)

16 ) -“Allah’a itaat edin; Rasüle de itaat edin.” (Teğabun / 12)
Bir Müslümanın olması gerekendir ki Eğer kişi Kuran müslümanı değilse NE müslümanıdır.
4 4 lük yazılmış hikayenin ana karakterleri kuran müslümanları.. arkadaşlar yoktur onlardan olmasında.
maide suresi 101. ayette emredileni yapan kişidir:

ey iman edenler! açıklandığı takdirde hoşunuza gitmeyecek şeyleri sormayın. eğer kur’ân’ın indirilmesi esnasında onları sorarsanız, size açıklanır. halbuki allah onları bağışlamış, sizi onlardan muaf tutmuştur.çünkü allah gafurdur, halimdir (affı ve müsamahası geniştir).
kuranı bir kere bile okumamış olan ki zaten okusa müslüman olmayacak olan sözde müslümanlardır.

ben kuranı heralde bi 10 kere falan okumuş bir ateist olarak diyorum ki kuran müslümanlığı diye bir şey yoktur. hani o dalga geçtiğiniz bi kaç din adamının falan dediği gibi sapıklıktır cahiliktir.

kuranın dili aşağı yukarı şu şekildedir; hani biz peygamere demiştik ya he işte o size anlatır şimdi burda bana tekrar anlattırmayın. olum kuran zaten kendisi açık açık diyor ben yeterli değilim peygamberin sözlerine de kulak verin diye. siz daha neyin tribindesiniz?

he bir de koskoca alemlerin yaratıcısının gönderdiği kitap yeterli olmuyor ve farklı kaynaklara ihtiyaç duyuyorsa orda bi durup düşünmek de lazım. bu kitabı gerçekten kim yazdı?
ülkede çok az bulunan müslüman tipidir. bizim halkın çoğunluğu dinci şarlatanlara peygamber muamelesi yapar. derdi için düşünerek çözüm arayacağına üfürükçü soytarılara gider ve istismara uğrar. türbelere giderek ölülerden fayda bekler.

pirinci okuyorlar, suyu okuyorlar, şekeri okuyorlar da, sıra kitaba gelince hiç okumuyorlar. -ilber ortaylı

--spoiler--
bu kitabı gerçekten kim yazdı?
--spoiler--

sümer mitolojisi+yahudi mitolojisi=kuran-ı kerim
Dinini öğrenmek isteyen Müslüman önce kur'an'ın okumalı bana göre.

Ben bunu yapmayı tercih ettim.

Sonra Allah kısmet ederse siyer okuyacağım.