1. 1.
  bugünkü korent şehrinin eski adı.
  ... john constantin
 2. 2.
  mitolojide Zeus'un oğlu.
  -1 ... thoth
 3. 3.
  Yaşanılası, küçük hoş bir yunan kasabası. Ayrıca tarihi doku bakımından oldukça zengindir. Kalamia isimli plajı oldukça ünlüdür. EV kiraları ve satılık ev fiyatları çok uygundur. Denize sıfır( sıfırdan kastım gerçekten sıfır; dalgalar evin duvarına çarpıyor) evin kirası aylık 250 euro gibi çok düşük bir meblağdır. Küçük bir kasaba olduğundan herkes birbirini tanır ve bir yabancı olarak gittiğiniz anda bütün kasabada bir şehir efsanesi gibi yayılırsınız. Atina' ya bir saat uzaklıktadır. Çok sakin ve hoş bir kasabadır.
  edit: ayrıca kasabanın ortasında; bir havuzun ortasında pegasus heykeli bulunur. Loutraki tarafına doğru sahilden giderseniz * * Poseidon heykelini görebilirsiniz. Yürüyüş ve spor yapmak için olan sahil tarafı da muhteşemdir.
  -1 ... gorgona
 4. 4.
  Plaj ve sahilinin kötü bir yanı da bulunmaktadır. Gel git zamanları. Su yükseldiği zaman kordon sular altında kalmaktadır. Hatta bu şekilde bir çok fotoğrafım bulunmaktadır. Kordonda denizin içinde yürüyor gibi görünüyorsunuz. Fakat hafiften bir fırına başladı mı( kış ayları için) bittiğinizin resmidir. Koskoca deniz kafanızdan aşağı dökülür adeta. Dev dalgaları üzerinizde hissedersiniz koşu yaparken. Fakat yine de yaşamaya değerdir.
  -1 ... gorgona
 5. 5.
  Aklıma gelmişken Koritnhos ile ilgili bir bilgi daha vermek istiyorum. O da Corinth kanalı. insan eliyle yapılmıştır. Uzunluğu 6 km' dir ve görünce insanı "bunu bir insan nasıl başarabilir" diyerek hayret içinde bırakmaktadır. Peloponnesse ( Mora yarımadası) 'i anakaradan ayıran ( atina) bir kanaldır. Bu kanal olmasaydı denizciler bütün bir mora yarımadasını dolanarak 400 km' lik zorlu bir yolculuk gerçekleştirmek zorunda kalırlardı. Koskoca 400 km' lik bir zaman tasarrufu sağlamaktadır. Fakat günümüzde gemiler çok büyük olduğu için çok da kullanışlı değildir. Küçük ve orta boy gemiler tarafından kullanılmaktadır. Günde 25- 30 gemi geçmektedir buradan. Ayrıca bu kanala bir çok turistik gezi düzenlenmektedir. O kadar derindir ki dünyanın en iyi bungee jumping yapılan ikinci noktası olarak kaul edilmektedir. Ayrıca bungee jumping fiyatı da öyle fahiş değildir. 70 Euro karşılığı atlayışınızı gerçekleştirebilir ve adrenalininize adrenalin katabilirsiniz. Ayrıca kanalın üzerinde tren, otobüs ve diğer araçlar için bir köprü bulunmaktadır. Bu köprü Loutraki' ye de geçişi sağlamaktadır. Fakat bu köprü çok yüksek bir gemi geçeceği zaman kurulan sistem yardımıyla tümüyle denizin dibine batırılmaktadır ve gemi geçince ıpıslak bir şekilde tekrar çıkarılarak araçların olağan akışı sağlanmaya devam etmektedir.
  ... gorgona