- dur bakayım, virgül mü lan o?
- abi bi git ya, ne virgülü!
- hımmm... dördüncü kelimeden sonra koymuşsun, tamam, yapıştırdım ben de virgülü!
- nereye yapıştırdın abi, aynı şeyleri mi yazıyosun benle?
- yok lan olur mu, noktalamalarına bakıyorum sırf...
- !!!
- uyanııık!.. ünlem işaretini çakmışsın 4.satırın sonuna hemen. tamamdır hafız, mesaj alındı!
lisede hazirlikta basima gelen olay. sinavlar aciklanirken hoca sinifa seslenir.:

+ sinifta iki tane gerizekali var cabuk gelsinler buraya.... *
- yanimda oturan salak arkadasim hemen kalkmaya calisirken zor tutusum ve rezillik....
+ sonra basarisiz kalkis hareketinden sonra arkadasimin; yok hocam valla.....
- sicti cafer bez getir nidalariyla, hocam bu salak dun gece bizde kaldi beraber calisip ezberledik aynisini bakmadik valla birbirimize deyisim... *
+ tamam oturun ikinizede 20.
-lan!!!
kopya çekmede pervasızlaşmanın en uç boyutu. ulan üçgenin bilinmeyen kenarının kopyası verilir, sindirim enzimlerinin kopyası verilir, şiir akımlarının kopyası verilir ama kompozisyon sınavında ne kopyası abicim? hiç bir insan kendisinin yerine başkasının düşünmesini ister mi? bu kopyayı isteyen ayrı, ciddiye alıp kopya veren ayrı enteresandır gözümde.

-abi fikir bulamıyorum ya, yardım et.
-yani ne bileyim biraz daha geniş bak olaya, tarihteki olaylardan örnekle...
-yav ben başlığı da bulamadım ha.
-yani başlık da tarih ve insan olabilir mesela...
-abi al şu kağıdı benimkini de yaz gözünü seveyim, böyle olmayacak.
-ver hadi ver.

e yuh yani.
kitap okumamayı gerektiren eylemdir.
ordanda bir paragraf almanın kendi kompozisyonuna zenginlik vereceğini düşünen insan eylemidir. **
kisinin aklini kullanma, dusunme yeteneginin olmadigini ispat eden eylemdir.
"oha" denilesidir ayrica.
bir insan duygularini dusuncelerini dile getiremiyorsa diger canlilardan farki nedir?
* *
lisede iken sınıftaki bir kamilin çektiği kopyadır önündeki zavallıyıda yakmıştır. olay anlaşıldıktan sonra hoca oğlum sen mi kopya çektin diye sorduğunda hocam siz benden böyle birşey bekliyormusunuz diye sorması üzerine sınıfı koparan hadisedir.
arkadaşın başlık söyle demesi ile gerçekleşen hadisedir.
üstelik bulunan ilk 3 başlığı da beğenmez.
kopya çeken kişinin ilk önce okuması durumunda, kopya veren kişiyi dumura uğratan durum.
ilham veren eylemdir. arkadaşınızın kağıdındaki bir cümle sizin kompozisyonunuza yön verebilir, onu şekillendirebilir. komple çalıntı veya tam manasıyla kopya olmasa da işe yaradığı görülmüştür.
sırf kopya çekmek için yapılabilecek bir eylem. Test kitaplarındaki paragraf soruları kaynak olarak kullanılabilir.