bugün

Coca Colaya Rengini Veren Böcek Cochineal dır.

Bu böcekler ve larvaları Meksikalı köylüler tarafından toplanır...

Köylüler kendi ihtiyaçları için Azteklerden kalma klasik yöntemlerle böceğin özütünden dünyanın en güzel

renklerinden biri olan “carmine”i üretirler.. ve ve colanın rngi ortaya çıkmış olur.

afiyet olsun.
tiksindirici böcektir.

Aslında bu böceğe ve renge yabancı sayılmayız.Pek aşinayız...Susadıkça aç bir cola...ister coca cola ister pepsi ister cola turka..

Önce Hindistan yüksek mahkemesi coca-colanın sağlığa zaralı olduğu gerekçesi ile yasaklanması yönünde bir adım attı. Arkasından Letonya'da ilköğretim okullarında coca-cola ve pepsi yasaklandı. Geçenlerde Ukrayna’da bazı okullarda ve ingiltere'de bir okulda yasaklandı. Yakın zamanda istanbul Gösteri Sanatları Merkezi’nde yasaklandı..
sadece kolada değil bir çok gıda maddesinde bulunan böcektir. pembe ya da kırmızı renk için birebirdir.
birçok başka şeye benzeyen böcektir.

mesela ne istediğini bilmeyen kadına benzer. zararlı olduğunu bilirsiniz ama yine de aşık olursunuz. aşk, harika bir şeydir.

bazen sigaraya benzer. her sabah "olm bi kahvaltı yapaydın da öyle içeydin. ciğeri miğeri geçtim iktidarsızlık yapıyor" dersiniz kendinize, sonra vazgeçip işe gitmeden yakarsınız bir tane. sabah sabah zehirlenmekten zevk aldığınız zamanlar olur.

aquaparkın en tehlikeli aletine benzer bazen. it gibi tırsıp, güneşin kaybolduğunu bildiğiniz halde üşüye üşüye çıkarsınız ya merdivenleri. sonra en tepeye çıktığınızda "hassiktir amunim" deyip tırsarsınız da yine de bırakırsınız kendinizi aşağıya. bodozlama suya dalıp burnunuza su kaçtığında bile "iyi ki yapmışım" dersiniz hani. işte ona benzer bazen de.

bir böcek üzerinden daha fazla nasıl romantikleşebilirim aga? 56 yalındayım ben! saksı değilim.

edit: olm ana fikri unutmuşuz. sokarım böceğe; bu kola bir harika dostum!
olmayan böcektir.
dileyen fabrika turuna katılabilir
kanıtlayın lan amın feryatları
son renk bükücü böcektir.
dibine mum veren ışıktır. dur lan bi dakka.
başlık karıştı.
doğaldır sonuçta . suni bir madde değildir. rahatça için.
tavuk balık yiyiyoruz ya. hatta midye kalamar yiyiyorsunuz ya.
böceği de afiyetle için.
iğrenç böcektir. gördüm göreli kola içmiyorum.
vişne böceğidir.
ne böcekmiş hakikaten, doğada kara sinekten daha fazla olmalı ki bu kadar cola fabrikalarına yetsin.

doğada o böceği hiç görmedik ama neyse.
genelde kaktüs benzeri bitkilerin üzerinde küf gibi üreyen böcek türüdür. açıklanmayan sırlardan biri bu diğeride meyan köküdür. ama o, o kadar zararlı değildir. asıl zararlı olan içinde bağımlılık yapan cocaine benzeri maddedir. coca da ordan gelmedir.

sözün özü: tiryakisiyiz. zero içiyorum ama.
halk arasında bok böceği olarak da bilinen agresif bir böcektir.
köy kahvesinde ara ara dile getirilen çok gizli bilgi.
Meyan bitkisinin köklerinde yaşar.