1. 1.
  parfümlerin; alkolün, saflıgına, özyaglarının yogunluklarına ve karışımlarını oluşturan notaların dagılımlarına göre konsantrasyon türlerine ayrılmasıdır..
  1 -1 ... hicbise
 2. 2.
  kadın ve erkek koku aileleri olarak 2'ye ayrılmışlardır..

  kadın koku aileleri:

  çiçek: en büyük koku ailesidir. taze ve neşeli aromalara sahiptirler. temel içerikleri çiçek, çiçek yaprakları, yağ ve tohumlarıdır. bunlara genellikle misk, ağaç, meyve, yeşil bitki notaları ile aldehitler eşlik eder.

  meyve: taze ve hafif kokulardır. temel notaları bergamot, limon, portakal, mandalina, greyfurt, portakal çiçeğidir. bunlara genellikle çiçek ve şipre notaları eşlik eder.

  şipre: kuvvetli esansların karışımından oluşurlar, kalıcı ve zengin içeriklidirler. temel notaları ağaç, meşe yosunu, misk ve patçulidir. bunlara genellikle çiçek ve meyve notaları eşlik eder.

  oryantal: sıcak ve şehvet uyandırıcı esansların karışımıdır. temel notaları misk, vanilya, amber, değerli ağaçlardır. bunlara genellikle egzotik çiçek ve baharat notaları eşlik eder.

  müdüt : alıntıdır..
  ... hicbise
 3. 3.
  erkek koku aileleri de:

  aromatik: dinamik ve hafif kokulardır. temel notaları adaçayı, biberiye gibi kokulu bitki esanslarıdır. deniz ve çiçek notaları ile zenginleştirilir.

  meyve: taze ve hafiftirler. temel notaları bergamot, portakal, limon, mandalinadır. ağaç ve baharat notalarıyla zenginleştirilir.

  ağaç: sıcak ve keskin kokulardır. temel notaları sandal ağacı, patçuli, sedir ağacı ve vetiverdir. baharat, deniz ve aromatik notalarla zenginleştirilir.

  oryantal: ağır ve egzotiktir. temel notaları baharatlar, ağaç ve vanilyadır.

  müdüt : alıntıdır..
  ... hicbise