bugün

"Genel kavga, ülkemizi yabancı tehditlerden koruyacak bir orduya gereksinimimiz olduğudur. Ne var ki her entelektüel kadın ve adam bilir ki, aptalları baskı altında tutmak ve korkutmak için var olan bir mittir bu. Bir diğerinin ilgi alanlarını bilen dünya devletleri, birbirlerine saldırmazlar. Uluslararası karmaşaları, savaşlardansa antlaşmalar yoluyla çözmekle kazançlarının daha fazla olacağını öğrenmişlerdir. Gerçekten de Carlyle’ın söylediği gibi, “Savaş, kendi savaşlarını vermeyecek kadar korkak olan iki hırsızın kavgasıdır; bu yüzden de bir köyden ve bir diğerinden oğlanları alıp onlara üniformalar giydirir, onları silahlandırır ve karşılıklı olarak vahşi canavarlar gibi kaybetmelerine izin verirler.”

Emma Goldman-vatanseverlik,özgürlüğe karşı bir tehdit
Manzaradan değildi cam kenarını sevmesi. Yanında bir insan az olması demekti. Öğreniyordu Derdă. Ne kadar az, o kadar iyi.

Az - hakan günday.
"Arkadaşlarımın olduğu için gerçekten mutluyum, arkadaşların altın kadar kilonuza değer olduğunu"söylüyorlar."

feed - matthew robin anderson.
ister hayatımız, ister ekin tarlalarımız olsun, sahip olduğumuz şeyleri yitirmekten korkarız. Ama hayat hikayemiz ile dünya tarihinin aynı el tarafından yazılmış olduğunu anladığımız zaman, bunu anlar anlamaz, bu korku uçup gider.

(bkz: simyacı)
görsel
"Tiyatro bitti beklemeye lüzum görmüyorum.."
"Sana bir tavsiye vereyim, piç. Ne olduğunu asla unutma. Dünyanın geri kalanı unutmayacak. Onu zırh gibi giy, böylece seni incitmek için kullanamasınlar." game of thrones buz ve ateşin şarkısı.
“onun için çektiğim acıların o kısacık yürüyüşe değdiğine, o yürüyüşün hayatımın olağanüstü mutlu, özel anlarından biri olduğuna, o sırada, o mutlu anı yaşarken hemen karar vermiştim.”
Düş var olan en gerçek şeydir. Düşlediğin her şey gerçekleşir. Now you know why the world is as it is ... Because you dream it so!
Olduğu kadar güzeldik'te ne demiş mahir bey

"Belki de insanlar hakikaten böyle deliriyorlardır. Bir şeyi kafaya takıp onunla zihninin içine küçük bir delik açıyor, sonra kurcalaya kurcalaya o deliği bütün bir aklı yutacak kadar büyütüyordur."
"Geçeceğini biliyor muydun ben geçmeyeceğini biliyordum."
Bir şeyleri yönettiğini sanan kişi, bir bakarsınız birdenbire tahta bir tabut içinde kıpırtısız yatıyor; öylece yatan kişinin bir yararı olmadığını anlayan çevresindekiler de onu sobada yakıp kurtulurlar.

usta ile margarita/ bulgakov
Bu hep böyledir, sevgi kendi derinliğini bilmez ayrılık vakti gelip çatana kadar.

ermiş/ Halil cibran
o an bile bu şarkı, nedenini anlamadığım bir hüzünle dolduruyordu içimi.
totoca bana dirsek attı. ayıldım.
-nen var zeze?
+hiç. şarkı söylüyordum.
-şarkı mı söylüyordun?
+evet.
-öyleyse ben sağır olmalıydım.

insanın içinden de şarkı söyleyebileceğini bilmiyor muydu yoksa? bir şey demedim. bilmiyorsa bunu ona öğretmeyecektim.
Bir gün bir fanus içinde beni bilmediğim bir okyanusa bırakacağını bilseydim sevmeyi sende öğrenmek istemezdim.

Har ve kül
Ne biçim dünyaya doğmuştum ben? “Güzel” diyordum, güzel dediğime dönüp bakmıyorlardı bile. “iyi'' diyordum, omuz silkiyorlardı. Birisinin dobra dobra dosdoğru söylediğini duyuyor, heyecanlanıp, “Doğru” diye bağırıyordum. “Aman sus” diyorlardı. Hele “Deniz!” deyince, bütün kaşlar çatılıyor, “Sakın ha” diyorlardı. Güzele bakma, iyiye aldırma, doğruya kulak asma, denizi anma; peki, öyleyse ben ne edip ne söyleyecektim?’

Aganta Burina Burinata, Halikarnas Balıkçısı
Yalnızlık... Kelimenin bittiği yerde başladı; Kelime söylenemeden önce başladı. Kelimeler, Yalnızlığı unutturdu ve Yalnızlık, Kelimeyle birlikte yaşadı insanın içinde. Kelimeler, Yalnızlığı anlattı ve Yalnızlığın içinde eriyip kayboldu. Yalnız Kelimeler acıyı dindirdi ve Kelimeler insanın aklına geldikçe, Yalnızlık büyüdü, dayanılmaz oldu.

tutunamayanlar, oğuz atay.
Bunca lüzumsuz eşya vardı da, neden en gereken, bir sigara küllüğü yoktu. Kadınlar da böyleydi. Dünyada gereğinden çok kadın vardı ama, yalnız bir teki yoktu.

aylak adam - yusuf atılgan.
Çünkü dünya tarihi davetsiz misafirlere hoşgörü göstermez, kendi kahramanlarını kendisi seçer, ve ne kadar çok çabalarsa çabalasınlar o makamlara çağrılmayanları amansızca kovarlar.

Stefan Zweig - Bir Çöküşün Öyküsü
"Vücutlarımız, birbirimize en kolay vereceğimiz şeydir. Asıl mesele, birbirimize hayatlarımızı verebilmektir. Baştan aşağıya, sadece bir aşkın olabilmek, bir aynanın içine iki kişi girip oradan tek bir ruh olarak çıkabilmektir."
A.Hamdi Tanpınar-Huzur
Kür Şad ölmüş, fakat attan düşmemişti. Ölmüş, fakat yenilmemişti.

hüseyin nihal atsız-bozkurtların ölümü
...herkesin içinde malzemesi kişiye göre değişen, ama biçim, yani öz olarak aynı eziyet ve sıkıntıyı çeken zavallı ahmak gizlidir...
arthur schopenhauer - yaşam bilgeliği üzerine aforizmalar
Sessiz olun. Bu dünyada ne zaman bir umut ışığı bulsanız onu söndürmek isteyen birileri olur.

Oğuz Atay.
Karanlıkta bile gören gözdü yürek.

Bir kez bağlandığında, iz sürüyordu.

Fatma Erdek - Gece ile Şafak
"Küçük Prens yine konuşmaya başladı:
'insanlar nerede? Çölde biraz yalnızlık duyuyor kişi...'
'insanların arasında da yalnızlık duyulur' dedi yılan."

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupé
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar