bugün

“Kötünün biri, beni arkamdan çekiştirmiş olsa, o söz söylenmiş, bitmiş, geçip gitmiştir. Onun sözünü bana taşıyan kimse, söyleyenden daha büyük bir kötülük yapmış sayılır.
Biri ok atıyor, ama attığı ok yere düşüyor; bu benim vücudumu incitmez, bana azap vermez. Fakat o oku sen alır, getirir de böğrüme saplarsan, oku sen atmış olursun!”

Bostan ve Gülistan, Şeyh Sadi Şirazi
görsel
"Modern insanlık bitmek tükenmek bilmeyen bir "Fırsat Kaçırma Korkusu" tarafından esir alınmış durumda. Hiç olmadığı kadar çok seçeneğimiz olmasına rağmen, tercihlerimize odaklanma yeteneğimizi kaybetmiş haldeyiz."
Yuval Noah Harari
Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi,
Sayfa: 376, Kolektif, 1.baskı.
Daha genç olduğum ve daha kolay etkilendiğim yaşlarda, babamın bana verdiği bir öğüt, o gün bugündür hiç aklımdan çıkmaz. “Birini eleştirmeye kalktığında” demişti, “herkesin seninle aynı imkânlarla dünyaya gelmemiş olduğunu aklına getir.”

oh bee. ben de yazdım sonunda. yazmayanalar düşünsün.

(bkz: the great gatsby)
Yüzyıllardır oynanmasına rağmen hiçbir seyirci sahneye fırlayıp Romeo'nun zehirli iksiri içmesine engel olmamıştır. Sonunda geminin batacağı bilindiği halde Titanic defalarca izlenmiştir. Bitecektir korkusuyla aşktan kaçarsan hayattan hiçbir tat alamazsın. Çünkü Romeo ölmeli, Titanic batmalı, ama aşk her şeye rağmen yaşanmalı.
"Beni bir gün unutacaksan bir gün bırakıp gideceksen boşuna yorma derdi boş yere mağaramdan çıkarma beni, alışkanlıklarımı özellikle yalnızlığa alışkanlığımı kaybettirme boşuna..."
Onu tanıyor musun?" diye soruyor Koca Bob.
"Ben kendi gözlerimle hiç görmedim," diyor, "ama çocuğun adı Tyler Durden."
Paper Street Sabun Şirketi.
Onu tanıyor muymuşum?
Bilmem ki, diyorum.
Belki.
Çünkü kimse birbirini tanımak için sabretmiyor artık. Kimsenin kimseye ayıracak vakti yok.

Leyla ile Mecnun, Burak Aksak
(Güzel kitap hafız.)
- neden öldü?
- kalpten öldü elbette.
- yaa kalbi mi vardı?
- evet, kalbi olduğu için, oyunları çok ciddiye aldığı için öldü.

(bkz: günlük)
''Kendinize en yakın bildiğiniz, yardım beklediğiniz insanlardan sadece kötülük gördünüz.''

Dostoyevski

insancıklar, Dostoyevski
' Bir hırsız yaratmak için, bir sahip yaratın; suç yaratmak istiyorsanız, yasalar koyun.'
Mülksüzler-ursula k. Leguin
Yalana her şey isyan etmelidir. Eşya bile: Damlardan kiremitler uçmalıdır, camlar kırılmalıdır hatta yıldızlar düşüp gökyüzünde bin parçaya ayrılmalıdır. Dokuzuncu hariciye koğuşu.
Bazı metaforlar, sokakta yürüyen insanlardan daha gerçektir. kimi kitapların kıvrımlarında saklanan tasvirler, nice erkeklerden, nice kadınlardan daha berrak hayatlar sürerler. Bazı edebi cümleler, insanlar gibi birer kişiliğe sahiptir. Yazdığım kimi sayfalarda beni dehşete düşüren ifadeler var, o derece insana benziyor bunlar, gece karanlığında odamın duvarlarında o derece belirginleşiyorlar...

Huzursuzluğun kitabı - fernando pessoa
"istediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen. ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır."

harper lee
Ben hasta bir adamım.
(bkz: yeraltından notlar)
(bkz: zapiski iz podpolya)
“ne makine şu insan be; içine ekmek, şarap, balık, turp koyuyorsun. iç çekmeleri, gülüşler ve düşler çıkıyor!”

nikos kazancakis - zorba
"sanayide ilerleme, fazla üretim demek, yeni pazarlar elde etme zorunluluğu demek, uluslararası yarışma demek, savaş demek. makinelerin gelişmesinin sonucu da, gittikçe daha çok uzmanlaşma, iş alanında hep aynı ölçülere uyma, bireylerle ilgisi olmayan makineleşmiş eğlencelerin artması, kişisel atılımların ve yaratıcılığın azalması, kafanın gittikçe ön plana geçmesi, insan yaradılışındaki tüm canlı ve önemli yanların yavaş yavaş soysuzlaşması, can sıkıntısı ve tedirginliğin çoğalması. sonunda da, bireylerin bir çeşit çıldırmaları yüzünden, toplumda bir ihtilalin patlak vermesi."

ses sese karşı - aldous huxley
Doğru insan mutlu ve kazançlı insandır. Devlet -platon
Yalnız, büyüdükçe birbirimize yabancılaştığımızı birkaç kere fark etmiştim, aramıza meçhul anlaşmazlık setleri yığılıyordu ve ben bunları yıkmaya çalışmaktan zevk alıyordum, fakat her birini yıktıkça daha büyüğünün önüme çıktığını görmek beni hem sevindiriyor, hem kederlendiriyordu.

(bkz: peyami safa)
Tuhaf olan, yıllardır bir gün olsun aklımdan
çıkaramadığım, çıkarmak ne kelime, uzaklardaki varlığını, hayatın anlamı, vazgeçilmez bir ideal, kusursuz bir tanrıça imgesi haline getirdiğim, anılarını kutsal bir ayin gibi her gün hatırlayarak hep canlı tuttuğum kadın, hiç beklemediğim bir anda beni arayınca, zerrece etkilenmemiş olmamdı.

(bkz: Sultanı Öldürmek)
(bkz: Ahmet Ümit)
"O gelmez artık!"
"Nereden biliyorsun?" 
"Gidişinden belliydi"
Kuyucaklı Yusuf, Sabahattin Ali.
Lider yalanlar söyleyerek yönettiğini sanıyor, halk uyduğu bütün kanunların kendi iyiliği için konduğuna inanıyor, ülkedeki tek yayın organı olan radyonun spikeri de her şeyi görüyor, ancak deli taklidi yapıyordu!

Daha - Hakan Günday
"Insan insana iyi gelmeli. gelmeyecekse hiç gelmemeli.."

Nazım hikmet ran-nazım ile piraye.
Buraya umutlu gunler koydum. Simdilik uzak gibi gorunuyor,ama kimbilir,birazdan uzanip dokunursun.

birhan keskin-fakir kene
insan kalbinin garip bir özelliği de, sevilmeyi, sevmekten daha üstün tutmasıdır .
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar