bugün

Ufak bir deney sorusudur. Cevaplar ülkemizin;
Eğitim, yaş ve deneyim gibi kriterlere verdiği önemi gösterecektir.
görsel

Edit: kendi cevabımı sonradan editleyeceğim.

Edit 2: pınar hanımı aldık arkadaşlar hayırlı olsun.

Edit 3: Begüm hanımın torpili pardon yani referansı olduğu için onu almak zorunda kaldık. Hayırlı olsun
(bkz: ali)
Begümü alırdım. Antivirüs yapılması gerek.
begum un pek sansi yok zira is tecrubesi yok, egitim alani pazarlamaya hic uygun degil, diger yeni mezun ali ye gore de yasli. kabul ederse once mehmet, olmadi pinar...
mehmet issiz ise kabul eder zaten bu ulke sartlarinda ama junior pozisyon bile olsa 3000TL maas ne lan, dalga gecer gibi!
Sosyal deneyi akit gazetesi yapıyor sanırım, çünkü bariz bir şekilde türbanlı karakteri işe almamaya zorluyor deney, bunun üzerinden mağduriyet oluşturulmaya çalışılmış.

Soysal deneyin içeriğine gelirsek;

Mehmet lise mezunu olmasına rağmen tecrübesi var fakat 40 yaşında olması sıkıntılı bu sebeple ilk tercih o olmaz.

Pınar lisans mazunu ve 4 yıllık tecrübesi var üstelik müşteri ilişkileri okumuş ama tahminim daha iyi bir iş bulana kadar idare etmek için başvurmuş.

Ali yeni mezun, tecrübesiz olması dezavantaj, yüz yüze mülakatta kendini kanıtlayacak hareketler sergilemezse emek sömürücü bir patron olmadıkça tercihim olmaz.

Begüm yüksek lisans yapmış, tecrübesiz ve alanı dışında bir iş ( kimya ile alakalı bir işse belki olabilir.) ali gibi aynı şartlarda degerlendiririm.

Sonuç olacak işe alacağım firmanın alanına ve büyüklüğüne göre mehmet ya da pınar arasında bir seçim yapardım. Genel olarak bakıldığında pınar daha avantajlı.
Tabi pınar.
O kadar okul okumuş giyinmiş.
Is , pazarlama işi olduğuna göre o işi en iyi kim yapar diye düşünürüm. Pınar daha uygun gibi. 4 yıl iş tecrübesi varmış.
Projektif testler uygularım bir iki tane. Testler yüzde yüz gerçeği vermez ama bayaa bi işe yararlar.

Psikoloğum ben kardeşim, başka türlü elemelere güvenemem.
Al memoyu gitsin hafta sonu mangala gidersin.
Mehmet abi yeni işin hayırlı uğurlu olsun. Allah utandırmasin.

Açık ve net evet.
Bu pozisyona bu koşullarda başvurmayı göze aldılarsa maaş üzerinden eleme yapmak saçma olur. Yok o çok tecrübeliymiş de 3000 azmış da bunlara gerek yok adam başvurmuş aq işte. işi en iyi mehmet yapar orası kesin. Ama mehmet kaşarlaşmış artık o yüzden bol bol yatacaktır. Mehmet'i direkt ele. Bu işte it gibi çalışacak biri varsa o da ali'dir ama bu ne lan iş yeri hep sap oldu aq 1 tane de kadın olsun derseniz pınar ve begüm düşünülebilir. Pınar ve begüm'ü kıyaslarsak da begüm hem tecrübesiz hem de pazarlama alanındaki zorunlu kaşarlığı çok gerçekleştiremeyeceğini düşünürekten pınar derim. Yani yeni doğacak çocuğa isim önerileri: erkek: ali kadın: pınar.
ilk defa mesleğimle ilgili bir başlıkla karşılaştım, heyecan verici heheh.

Sen Mehmet'i alıyorsun da Mehmet 3000 tl'yi kabul ediyor mu acaba? 15 yıllık deneyime en az 4500 tl isteyecek. Begüm de kimya mühendisliği bitirmiş, üstüne yüksek yapmış, asla pazarlama yapmak istemez ve zaten ücreti de düşük bulur. Jr. pazarlama uzmanı lisansın yeni mezunları için uygun bir pozisyondur aslında ama ali de halkla ilişkiler mezunu olduğu için eleniyor; pazarlama stajı varsa belki degerlendirilebilir. Doğru aday pınar'dır.

Yarın gel başla pınarcım.
Mehmet abi

Görmüş geçirmiş adam.
3000 TL’ye 15 yıl tecrübeli adamı havada kaparlar. Mehmet 15 senedir o işin içindeyse Ali’yi boyar Pınar’a, Pınar’ı paketler Begüm’e satar.
Kimliğini vereni işe alırdım
mehmet'i alırdım tamamen portfolyösünden ekmek yerdim. gerekirse ortak ederdim kendime
Turbanli bacim olan begumu alirdim.
Yeni mezun ve tecrübesizi alırdım çünkü diğerlerinin tecrübesine ayıp olur 3 bin lira maaş. Yeni mezuna da ayıp ama madem birini seçeceğiz. En adaletlisi böyle olurdu diye düşünüyorum.

Keşke hayat da adil olsa. Ama değil.

Milimlik üzgün.
Fotoğraflar ve görünüşleri umrumda değil.
Meslekleri de dikkate alamıyorum. Her iş yerinin ihtiyaçları farklıdır.

Öncelikle Genç birini ise alırım. Dinç olacak. Yorgun olmayacak. Çalışma isteği olacak. Mecburen Mehmet amcayı eledik.

Az biraz tecrübe gerekecek. Ali ile begüm de gitti.

Geriye pınar kalıyor.
Bekar ise begümü alırdım.
siz pınarı ve begümü alırsınız fakat türkiye ya da dünyada nerede olduğu fark etmez, bütün işverenler mehmet'i işe alır.

gereken alan pazarlama, mehmet ise pazarlama alanında 15 yıllık tecrübeye sahip. 3 bin lira yerine 5 bin verirler mehmeti alırlar ama kimya alanında yüksek lisans yapmış yeni mezun olan begüm'ü işe almazlar. alsalar da asgari ücretten fazla vermezler. çünkü bu felsefe alanından mezun kişiyi kaynak atölyesine almak kadar anlamsız olur.

pazarlamacı arayan pazarlamacıyı alır. ne yapsın kimya mühendisi, tecrübesiz, henüz iş hayatından anlamayan begüm'ü?

kim hazırladı lan bu anket şemasını?
Mehmet tabiki amına koyayım.

Ama mehmet o paraya çalışmaz mal mı lan bu.

O paraya anca yeni nesil üniversiteliler çalışır