bugün

an itibari ile merak ettiğim olay.

ekşi'de bakıyoruz yok oruç tutmadıkları için dövülenler hakarete uğrayanlar kızgın demirler ile dövülüp job ile ilişkiye sokulanlar açıyor başlıkları oruç tutanlara giydiriyor.

an itibari ile ofisten bildiriyorum.

9 kişiden sadece 2 kişi oruç tutuyoruz. ve kimse de kimseyi dövmüyor.

he diyelim bu ofis ortamı. ulan az önce dışarıda idim. sokak ortasında sigara içen mi dersin döneri güzelce mideye indiren mi dersin.

içsinler yesinler afiyet bal olsun ama ekşi'de baktığımız zaman ben ile bizim ofiste oruç tutan çocuğun şu an itibari ile ofisteki 7 kişiyi bıçaklıyor olmamız gerekir.

neyse ekşi'ye niye bakıyorsak. kendini beğenmiş cahil kürt liboş entel fularlı dolu sonuçta orası.

uludağ sözlük candır can.
Bir de bu sıcakta?
Muslumanlar.
uludağ sözlüktekilerin anlamadığı olay.

olum ben oruç tutana tutmayana bir şey demiyorum. ekşi sözlüktekilere sallıyorum. hiç mi okumuyorsunuz lan yazdıklarımızı.
ben tutuyorum .
üstelik bu yıl 37. yıl orucum
ve bir gün eksiğim yok
askerlik dahil .

bu iş imkan meselesi değil
iman meselesi
reklam falanda yapmıyorum
farz ibadetin reklamı olmaz .
Elhamdulillah oruçluyuz.
tutanlara saygı duyarım. Saygısızlık yapanı uyaririm.

oruç diğerlerine göre bence daha zor bir ibadet. daha fazla saygıyı hak ediyor.

tutmayana neden tutmuyorsun demek de ayrı bir saygısızlık. sanane.
Yıl olmuş 2018 var mı ya?
ben hayatım boyunca bir gün bile oruç tutmadım. haklı olabilecek bir beyan.
Ben tutuyorum.
hakkaten çevremde gördüğüm kadarıyla da çok azalmıştır.
dedi, 2018 yılında hala elma yumurta falan yiyen insan.
Valla ben tutmaya çalışıyorum.
Doğru bir tespittir. Çünkü bu çağda kimse oruç tutmaz. Çünkü "Oruç" da namaz gibi sağlıklı düşünmeyi etkileyen bir eylemdir. Oruç tutan insanın sağlıklı bir düşünme faaliyeti olacağını sanmıyorum. Şüphesiz oruç, tam da bu yüzden, insanın sağlıklı düşünememesi, kendi üzerindeki iradesini kuramaması için dinler tarafından buyrulmuştur. Yoksa aklını sağlıklı bir şekilde kullanan insanın dogmalarla işi olmaz.

Edit. Gerçekler acıdır beyler bayanlar. içinde bulunduğumuz çağ 21. yüzyıl. Bu yüzyılda bu dogmalarla yaşamak elbette ki sizin tercihiniz. Ama bunları da bilmelisiniz. Gerçeklerden kaçarak bir ömür tüketemezsiniz. Bu söylediklerim yalnızca islam için değil tüm dinler için geçerli.
11 yaşından 30 yaşıma kadar kesintisiz tuttuğum lakin geçen yıl tutmadığım ve bu yıl tutmayacağım eylemdir. Keşke 11 yaşındayken allah neden aç kalmamı istesin diye kendi kendime sorsaydım ve allahın bu gibi küçük işlerle uğraşmayacak kadar büyük olduğunu idrak etseydim. Din denilen olgunun uydurma olduğunu aslında islamın Yunan Mitolojisi Araklı olduğunu anlasaydım.
insan merak ediyor kaldı mı hala anneannelerimiz gibi oruç tutan?