1. 1.
  Bir devletin kılavuz alınması zorunlu olan sularında gemilere yol gösteren kimse, kılavuz
  ... atan alir spor
 2. 2.
  adı üzerinde; gemilere boğaz, kanal geçişlerinde ve ya bunlara gerek olmaksızın herhangi bir limana yanaşma esnasında yardımcı olan kaptanlardır. dolgun ücretlerle çalışmaktadırlar.
  gemiler için söylediklerinin uygulanması mecburi olan yahut gemi kaptanının keyfine kalmış olan kılavuz kaptanlar vardır.

  boğazlarımız, gerek akıntısı gerek kıyıların şekli gereği kılavuz kaptanlarımızın önemini artırmıştır.
  ... osiris
 3. 3.
  denizcilikde pilot olarak bilinirler. pilot uluslararsı olmakla beraber, türkçeye de geçmiştir. şimdi efendim bu bu pilotaj hizmetleri, gemiler limanlara yanaşırken, ayrılırken, dar boğazlarda, sığ sularda ve diğer tehlikeli olabilecek bölgelerde zorunlu tutulmştur. pilotlar gemiye o tehlikeli bölgeye girmeden birkaç mil açıkta küçük bir bot ile gemiye yanaşıp, aborda olurlar. gemiden daha önce sarkıtılmış olan ve bir çeşit merdiven olan pilot çarmıhı yardımıyla geminin güvertesine ayak basarlar. sonrasında 3. yada 4. kaptan refakatinde köprüstüne çıkarılırlar. kaptan ile kısa ve samimiyetsizce tanışma faslının ardından kısaca gemi bilgilerini alır ve o suları bilmenin verdiği gururla manevrayı kaptan-pilot ortaklığı ile bitirirler.

  şimdi gelelim asıl konuya,

  istanbul boğazı dünya üzerinde nadiren görülebilecek kadar tehlikeli bir boğazdır. çünkü, çok dar olmasa da, 15 milyon insana ev sahipliği yapar ve derinlik de iç açıcı değildir. deniz trafiği dünyanın çok az bölgesinde görebileceğiniz kadar yoğundur. kuzeye giden gemiler, güneye inenler, özel yatlar, yelkenliler, şehir hatları, ido, karşıdan karşıya vızır vızır çalışan yolcu gemileri vs...

  peki istanbul boğazında klavuz kaptan alma zorunluluğu var mıdır?

  yoktur.
  ... devilscry