bugün

online futbol oyunu. i can football'un örnek alması gereken oyun. bir mevki seçerek başladığımız oyunda, oynadıkça tecrübe kazanıyor ve yeteneklerimizi geliştiriyoruz. maçlar 11e 11 değil, sokak futbolu düzeninde oynanıyor. level atlatıkça takım kurmak gibi opsiyonlar açılıyor. takımlar kendi forma renklerini falan seçebiliyor. klasik fifa tuş dizimi ile oynanan oyunun boyutu ise 480 mb. http://www.gametribe.com'dan indirilebilir.
oyun büyük indirmeden önce bilgi isteriz diyenler için biraz açmak istiyorum;
öncelikle bu bir saha futbolu değil, sokak futbolu oyunu. yarattığımız karakterin kıyafetini tipini belirleyip giriyoruz oyuna. maçlar 3v3 ten tutun 5v5 e kadar pek çok farklı sayı ile oynanabiliyor.
bir mevki seçiyoruz, bu sadece başlangıç puanlarımızı etkiliyor. çünkü oyunda saha küçük ve herkes heryere koşmak zorunda galibiyet için.
defans alırsanız top çalma, uzun pas gibi özellikleriniz, orta sahada kısa pas, orta, uzaktan şut gibi özellikleriniz, forvette kafa, kısa şut gibi özellikleriniz güçlü başlar.
ardından bize verilen kısıtlı puanı dağıtarak istediğimiz bir özelliğimizi geliştiriyoruz.
tutorial'ı mutlaka oynayın, puan verecek.
oyunda görevler var. mesela ilk görev, 5 maç yapmak. 2.si 2 galibiyet almak, 3. sü maçın adamı seçilmek vs. bu görevler bittikçe puan kazanıyoruz. puanımız arttıkça, artistik hareketler, değişik kıyafetler, aksesuarlar alabiliyoruz. özellikle oyun çok süratli olduğu için dikkat çekici kıyafetler almak önemli. yoksa zaman zaman kendinizi karıştırabilirsiniz. buraya sonradan bir ekleme yapıyorum, benim öküzlüğüme gelmiş; her parça kıyafet bir özelliğinize bonus veriyormuş anca almaya başladığım için yeni farkettim.
oyunda pek çok hareket var. bunları yapabilmek size kalmış. ayrıca gerçekçilik de güzel, örneğin karşınızdaki sağlam defans oyuncusunu geçemiyorsanız, suratına abanın topu, o yere yapışınca topu alıp geçin. tabii bu hareketi yapmak sağlam bir beceri ister.
sokak futbolu olduğu için taç, korner, faul yok. duvar pasları falan yapabilirsiniz.
her maç sonunda, istatistiklerinize göre puan ve puana bağlı tecrübe kazanıyorsunuz. tecrübeler sonucu level atlayıp özelliklerinizi geliştirebiliyorsunuz.
bir takım 5 kişi olunca harita fazla dolu oluyor ve lag olabiliyor. ideal olan 4v4. en zevklisi ise 3v3. (ne eksiliyosun len, tamam sen 5v5 oyna * )
5. levela gelmeme rağmen hala direct shoot olayını çözemediğim oyun. tutorialda sorun yok yapabiliyoruz lakin maça gelince bir türlü direct shot atmıyor oyuncu.
3 saatte 4 level atladığım oyun. ı can football ile karşılaştırıldığında grafik ve saha seçenekleri açısından fark basan oyun ama fazla rağbet görmüyor galiba serverlar genellikle boş.