bugün

kiprit diye telaffuz edenler olurdu.neyse ki ortaliktan azalarak kaybolmaya yuz tuttu.
ama sanayi tipi ocaklari yakmak icin cakmak yetersiz ya reşo reşo yoksa kibrit.

meyve yerine meyva kullananlar en dayanamadigim iste bu.
"Sen beni yak ben sigaramı, bir kibrit kadar mı hayatın?
anca yakar mısın, başka işe yaramaz mısın sen?"

Bir Onur can özcan şarkısı.
son zamanlarda hiç karşıma çıkmayan yakıcı madde...

(bkz: azalarak biten şeyler)
1827 yılında ingiliz kimyager John Walker tarafından icat edilmiştir.
çakmaktan sonra bulunmasına rağmen sigara yakarken hala mükemmel bir tandansa sahip yakıcı nesne.
sigaraya ayrı bir tat veren ucu kükürtlü küçük çöp.
Yakılan bir nesnedir. Çakmak gibi yanar.
Eskiden kıymetli olan şey. Ebelerimiz ve dedelerimiz ocak yakmak için tek bir tanesini bile israf etmemişler be. Şimdi millet neden böyle oldu. Anlamış değilim. Evet.
kullananların garip bir şekilde karizmatik olduğunu zannetmesine sebep olan yanıcı madde.
daha geçen yıl tanesi 10-15 kuruştu.
fiyatı baya artmış, 25 kuruş oldu.
bir balya kibrite 2.5 lira verince şaştım amk.
kibritçi kızın ekmek teknesi.
Onur can özcan'ın harika yorumladığı şarkıdır. Dinleyin dinletin...
sürtünme kuvveti ile yanan küçük çubuklardır. çakmak kibrite her ne kadar sekte vursa da, klasik anlamda yerini kaybetmedi.
elindeki kibrit yarina isik, gecmise ates olacaksa..
yak gitsin.
çabuk tutuşabilen ince tahta parçası. çakmaktan sonra icad edilmiştir.
Çakmaklara karşı savaş açtım.

Yaşasın kibrit egemenliği…
çakmaktan daha sağlıklıdır. bence. en azından gazla çalışmıyor.
sigara içsem muhtemelen çakmak kullanmazdım.
ahhh ahh, nerde eski 10 kuruşa satılan kibritler.
saksıya birkaç tane sokarsanız böceklenme varsa böceklenmeyi durduran, ucu ilaçlı çubuk.
bir afrika pejmüründe, tek bir tanesiyle ardarda 3 sigara yakılmasının uğursuzluk getireceğine inanılır. konuyla bağlantılı millet ingilizlerde de aynı korku haizdir.

anlatılan referansa göre;

ingiliz sömürgesi oldukları dönemde, bir afrikalı nişancı gerilla, tek kibrit ile 3 adet sigarayı yakmak isteyen ingiliz askerlerinin yerlerini saptamış, ve işlem esnasında, hepsini "keklik misali" avlamıştır.
ilginç şeylere malzeme olan materyal.

http://31.media.tumblr.co...484zrU231s2gg27o1_500.gif
görsel
1930 lu yılların ortasında bir amerikan şirketine kibrit üretme alanında tekel olacak şekilde imtiyaz verilip karşılığında on milyon dolar alınarak merkez bankasının kurulması için sermaye yapılmıştır.

zorunlu tanım: kürdandan biraz kalın ucunda barut olan bi yere sürtüldüğünde yanan bi'şeydir. neydir? kibrit ulan işte bildiğimiz kibrit.
geçerliliğini yitirmemiş en eski icatlardan bir tanesi.
üzerinde vasati 40 çöp yazandır.