bugün

(bkz: kibar feyzom nicin nicin fötürüm var onun için)
türk sinema tarihinin belkide en çok gönderme yapan filmidir. siyasi olaylardan başlık parasına, ağalık sisteminden ataerkil topluma, adaletten marabalığa kadar bir çok sosyal içerik barındıran müthiş ötesi baş yapıt.
Aganın pohunun üstüne poh olur mu lan?
hocanın köy duvarlarına yazılan yazıları okurken kurduğu ''euzubillah din elden gitti ağam'' cümlesi hala akıllarda olan film.
şener şenin ölüm sahnesinin yardığı enfes film.
filmin en önemli özelliği hiçbir sahnede hakimi görmememizdir. film bu anlatım tarzıyla farklılık gösterir, feyzo başından geçenleri hakime anlatmaktadır ve hakim aslında filmin izleyicisidir. karar vermesi beklenen de yine filmin izleyicisidir. politik mesajların çok ince ince işlendiği film aynı zamanda genel geçer ahlak anlayışıylada dalgasını geçer. başarılı ve farklı bir yeşilçam klasiğidir.
-üç yüz...
-üç yüz...
-üç yüz...
-yüz.
+onlara üç yüz bana niye yüz gurban?
-ama onlar sendikalı
+ben de harranlıyam
-git ulan işine.
+(iç ses)patron da sendikalı herhal, besbelli hemşerisini kolliyi.*
her sahnesi ayrı dağıtan film. toplumsal sorunlara güzel parmak basılmıştır. ayrıca mükemmel diyaloglar vardır.

(bkz: 1999 lira 50 kuruş)
(bkz: aha g*tü yıkarsın)
(bkz: feyzo apteshane yapmıştır agam, gelen sıçıyi giden sıçıyi)
(bkz: siftah senden bereketi p*ktan)
(bkz: bütün köyün poku burda toplanacak köyümüzü pok basacak)
(bkz: dünya alem sesini duymuştur kıçının borazan gibi ötiyi)
sendikalı olmakla harranlı olmak arasındaki farkların anlatıldığı film.
türk sinemasının sosyalist filmlerinden biri belkide en güzeli. sayısız komik sahnelerinden birisi de duvarda evlenememekten dolayı ağaya isyan eden köylülerin yazdığı 'faşo aga' yazısını okuyan ağanın(şener şen)'lo faşo ne demek ?' demesi ve akabinde aldığı 'ağam puşt gibi ipne gibi bişi' yanıtıdır. tüm espirilerin yeri ve zamanını bilsemde her seferinde yine kahkahalarla gülerim.ayrıca filmde evde kalmış kızların kurduğu EKK örgütü acaba günümüzdeki terör örgütüne ilham oldu mu diye hep düşünürüm.
-hayırlı olsun fevzo gardaş. hele bi taharat da biz alah
-(su testisini uzatır)al götiy yıgharsan.
feyzo minareden atlamak üzeredir.

annesi: feyzo oğluumm!
feyzo: güloo!
ahali: aha ben demişem bütün günahı senin! oğuldan daha mı kıymetli alacağın öküz!
annesi:b.kun yiyem oğlum!
bilo: yok ulan polim yapıyo hiç atlamaya gönlü yok.
annesi: sus ula itoğlu! feyzo in aşağı oğlum, gurban olan yavrum.
feyzo: kıyıdan köşeden minareden düşte gel, başlığı da ver gel.
annesi: köyün bütün kızları feda olsun yavrım! aldım da verdim de!
feyzo: ya cayarsan?
bilo: cayar cayar atla sen inme asagiya
filmdeki;

eli elime değdi de hem ben yandım hem kendi
bize kimse karışamaz arkamız çok efendi dizelerini içinden barındıran türkü de ilgi çekicidir. türk sinemasının en iyi filmlerinden biridir.
sen gelme lan ayi
agaya beleş

--spoiler--
Tuvalet sahnesinden:
-Ne var ula içerde
-Aha böle derin bi delik var.
-Ee ne var içinde?
-Pok var
-S.ktir ulen

Tuvalet sahnesinden:
-50 liği tosla
-Büyük değil oğlum küçük
-Dünya alem sesini duymuştur kıçının borazan gibi ötiy.

--spoiler--
türkiye de bir çok gerizekalının faşizm in ne olduğunu öğrendikleri karakter.

iyi ki varsın kibar feyzo, ya olmasaydın bu beyinsiz insanlar fikrî olarak nasıl yükseleceklerdi?
dönemin politik filmlerinden. sağlam bir feodalite ve kapitalizm eleştrisi vardır.
türkiye de gelmiş geçmiş en iyi filmlerden birisi denebilecek bir film. anlamı o zamanların dünyasına göre en iyi anlatan muhteşem bir film. **

--gir içeri eyice bah.
-al.
-siftah senden bereketi pohtan.
--ne var ula içerde.
-aha beyle degirmi delik var.
--içinde ne var.
-poh var.
--siktir ula.

not: *degirmi:yuvarlak anlamında.

--spoiler--
http://www.youtube.com/watch?v=zposltZGl5A
--spoiler--
şener şen'in ters takla atarak öldüğü final sahnesiyle dünya sinema tarihindeki en komik ölüm sahnesinin çekildiği film.
(bkz: sen yorulma ağam ben çiğnerem)*
an itibari ile fox tv'de yayınlanan, hemşerim valla mı beleşe aldın karıyı muhabbeti ile gene güldüren film.

-3 kere bakmışsın kıza, 3 lira vermezsen ağaya söylerim
-al 5 lira, 2 liralık doya doya bakacam avradıma
-tamam ben görmüyorum
ardından,
-konuşmak yasak
-sıçmak da yasak mı?
-yoo değil
-o zaman yat da sıçayım suratına
sansür nedeniyle keyifle izlenemeyen, ağalık düzenini çok güzel bir şekilde eleştiren film.
(bkz: faso aga)**
köyün gençleri ve kızları pınar başında birbirlerine nameler söylüyorlar ya? hah işte o mevzuya bitiyorum. bir de feyzoo' nun minareye çıkması var ki.. ahaha ay çok komik ayol, her seferinde kopuyorum..
hala izlendiğinde ders verebilen sayılı türk filimlerinden biri.
dünyayı kurtaran adamın oğlundan daha faydalı olan türk film'i.
türk sinema tarihinin yapı taşlarından birisidir. senaryosu çok başarılıdır ve komikliği dışında, bazı kesim insanlara sert bir tokan atan bir filmdir.