kimse bugününe bakmamalı,iyi haline güvenmemeli,kötü durumundan dolayı acılara tutunmamalı,umutsuzluğa kapılmamalı,kimsenin hakkı kimsede kalmaz,gün olur devran döner,sözlerinin etkisini birarada barındıran atasözümüz.*
bu atasozunu anlayan kişi ayağını denk alır.
hayatımda geçerliliğini ispatlayamamış atasözüdür
keser döner sap döner döner götüne girer gibi bir versiyonu da vardır.
(bkz: tavuk döner et döner gün gelir sucuk döner)
(bkz: ne ekersen onu biçersin)
(bkz: takdiri ilahi)
orjinali "keser doner, sap doner, gun gelir sana girer" olan özlü söz.
(bkz: karma)*
(bkz: et döner tavuk döner gün gelir yaprak döner)
(bkz: alternatif dönerci isimleri)
hayatımda hep de tam ümidi kesmişken bu sözün ne kadar doğru olduğunu anlamışımdır.. evet gerçekten bir gün herkes yaptıklarının bedelini ödüyo geç de olsa.
herkesin, yaptığı haksızlığı er ya da geç ödeyeceğini anlatan, güzel söz. gün gelir, roller değişir ve utanması olanın yüzü kızarır.
TV makinasında duyduğum bir atasözü.
(bkz: keser döner sap döner gün gelir şebnem dönmez)
(bkz: yanlış hesap bağdat tan döner)
"artık roller değişti. kozlar benim elimde" diye başlayan eski bir şarkı sözünü hatırlatan söz. gerçektir bu söz. hayat, gerçekten sürprizlerle dolu. bir bakarsınız, her şey sizden yana. eden bulur ve siz mutlu olursunuz. belki de en keyifsiz anınızdan bir dakika sonra.
keser döner sap durur, sap vurur keser döner...
gibi türetilebilir.
kafiyeli bir o kadar da anlamlı bir atasözüdür.hiç duymamış bir birine söylediğinizde hönk tepkisi alınır.
slogan şekli ile;

gün gelecek
devran dönecek
. halka hesap verecek

boşluğu günün anlam ve önemine uygun olarak doldurabilirsiniz. biz bugünlerde AKP demeyi tercih ediyoruz.
(bkz: gün gelir devran döner horoz domalır tavuk gömer)
rasmussen nato genel sekreteri olabilmek için türkiye' nin desteğini istiyor. hesap döndü.

ne oldum deme, ne olacağım de.
anlayıp da pay çıkaran için nede güzel bir cümledir.
(bkz: keser döner sap döner yaprak döner) özür dilerim hep bu anı beklemiştim.*
bazen öyle olması canı gönülden umulan söz.