bugün

zaman zaman saçma gelen ama gene de söylemekten vazgeçmediğim söz öbeği.en acı olanı sevgiliden ayrılırken söylenen ve duyulanıdır.bu konudaki duygularımı candan erçetinin kendine iyi bak deme şarkısı anlatır..
kendine iyi bak deme,
denmez saçma.
kendime bakarım elbet,
seç hiç korkma
kendine kalıyor insan eninde sonunda
sen bize iyi bak tanrım
sevdalı kullarına....
serdar isimli arkadaşın fon müziği olarak kıraç'ın oysa bir umut'tu şarkısının müziğini kullanarak sözlediği şiir.
bir nev-i aşşağılama cümlesi olarak ele alınmalıdır. zira içerdiği anlam, ''sen salaksın başına bir iş gelmesin, dikkat et kendine''ye denk düşer direk. **
Ne zaman, nasıl ortaya çıktığını bana küt diye söyleyebilecek birini tanımak isterdim. asla kullanmadığım, bana hitaben kullananlara da "sen de" demekle yetindiğim vedalaşma biçimi.
genellikle vedalarda söylenir ve candan erçetin in söylediği gibi gerçekten saçmadır çünkü insan zaten kendine iyi bakar zaten söyleyen de bilir bunun saçmalığını ama belki de o an söylenebilecek en iyi söz budur bilinmez.
(bkz: take care)
Kendine iyi bak deme denmez saçma
Kendime bakarım elbet sen hiç korkma
Kendine kalıyor insan eninde sonunda
Sen bize iyi bak tanrım sevdalı kullarına

candan erçetin - saçma
son dönem tikilerinin kendine ii bakıyosuunn, taammmıı şeklinde soyledigi hoşçakal mealindeki söylem
(bkz: yaran tiki diyalogları)
ingilizcesi 'take care' dir . abd. de yaşayanların birbirlerine söyledikleri söz'dür.kültür baskısının somut örneğidir.
Allahaısmarladık demeye gücü olmayan tembel insanın** başvurduğu hile.

Diger tembellikler gibi içi boş, estetikten yoksun, soğuk; dolayasıyla samimiyetsiz.
- kendine iyi bak
- ben belediye miyim?
(bkz: ogggkkk) * *
şimdilerin moda olan cümlesi. bi de kendine dikkat et var o daha bi akıllara zarar. sanki öldürmek için peşime adam takmış hissi veriyor bana huzursuz oluyorum yaaa.
http://www.yazgulu.com/seslisiir/kendine_iyibak.php
kendine iyi bak'ı bir şarkıyla (harika bir şarkıdır) cevaplamış galiba cansu koç:

Bu sensiz ilk gecem
Bir mumun son ürperişi
Öptüğüm resimler
Yiten bir sevdanın özlenişi
Gözlerimde yağmur
Yüreğimde bir demir pençe
Ben tutuklu derde
Belki alışırım özlemine

Sevdiğim üzülme
iyi bakıyorum kendime
Rahat uyu gittiğin yerde

Sevdiğim düşünme
iyi bakıyorum kendime
Rahat uyu gittiğin yerde

Gözlerimde yağmur
buram buram anlatım bozukluğu kokan cümlecik.
Her seferinde "nerede? aynada mı bakacağım?" diye cevap vermek istediğim, yabancı film çevirleri yapılırken tükçenin kuralları yıkılarak yapıldığını göstergesi olan, türkçenin cümle yapısına aykırı olan, yerine "hoşçakal, güle güle, sağlıcakla kal" gibi daha güzel dilekleri kullanabileceğimiz bir kullanım. "Teşekkürler" sözcüğü de böyle beceriksiz çevirilerle dilimize girmiştir. Böyle bir kullanım türkçede yoktur. "thanks" sözcüğünün dilimize aynen çevrilmesiyle girmiştir. Asıl kullanımı "teşekkür etmek"tir.
böyle bir cümle duyulduğunda insanın aklına hemen şu gelir...
- sana ne lan doktor musun?
- kendine iyi bak...

+ ben gitmek için gelmemiştim ki... sen de öyleydin... bilirim dayanılmaz olur bastırılan cümlelerin sancıları... ama sen bilmezsin sensizliğin nasıl olduğunu... kaldırmamı bekleme, bir şey olmamış gibi davranmamı zaten beklemiyorsundur...
hani üzmek istemiyordun beni? isteyeceğin son şeydi? her şeyden çok seviyordun... bu kadar mıydı? ama suç bende galiba yine, büyütmüşüm sevgini, kusura bakma...
şimdi gidiyorsun... yıkılacağını bile bile tüm binalarımın... ve kendine iyi bak diyorsun... asıl sen kendine iyi bak... umarım mutlu olmuşsundur oynadığın bu oyunda, tek kişilik oyunlara aşina değilim anlamam verdiği hazzı... asıl sen kendine iyi bak... asıl sen kendine iyi bak... ben...

--spoiler--
''Defalarca yutkunarak ve direnmeye çabalayarak gözlerinizi sürüklemeye hazır sele, nasıl 'Kendine iyi bak' denir bilir misiniz?''
--spoiler--
en güzel ayrılık şarkılarından biri. sevip de ayrılanlar için yazılmış sanki. şarkının en vurucu yeri de şurası bence:

kendine iyi bak deme denmez saşma
kendime bakarım elbet sen hiç korkma.
kendine kalıyor insan eninde sonunda.
sen bize iyi bak tanrım sevdalı kullarına.

şarkının tamamı için ise:

Bir sabah olsa binbir umutla
Güneş bile açsa......açmaz , saçma

Bir gece olsa, samanyolu hatta
Yıldız bile kaysa....kaymaz saçma

O son sözü duymak bile fazla inan
iyi niyet değil, şefkat değil, nerden bu dil

Kendine iyi bak deme , denmez saçma
Kendime bakarım elbet sen hiç korkma
Kendine kalıyor insan eninde sonunda
Sen bize iyi bak tanrım, sevdalı kullarına

Herşeyi alma, bir küçük eşya
Bırak bana yeter....... Yetmez , saçma

Dön gel uzatma, hayat bu unutma
Zaman bile dursa.....durmaz, saçma

Son sözü doğru sanıp kanmam inan
iyi niyet değil, gerçek değil, kimden bu dil

Mete Özgencil döktürmüş yine. *
"Kendine iyi bak" bir "veda" degil "elveda" cümlesidir çogu zaman. O üç kelimeden çok daha fazlasini gizler içinde...
"Kendine iyi bak." Çünkü bundan sonra ben yaninda olmayacagim.

Olamayacagim. Istesem de istemesem de.
Sevdim bir zamanlar seni, hala seviyorum ve benden sonra da mutlu olmani istiyorum. Olurda bir gün dönersem seni iyi bulmak istiyorum.

"Kendine iyi bak." Çünkü bundan sonra kendinden baskasi olmayacak yaninda sana bakacak. Ben olmayacagim. Kendine iyi bak ve beni düsünme.
Çünkü ben de seni düsünmeyecegim artik.
Arama sakin beni, yazma, çünkü ben yazmayacagim.
Sil beni yüreginden, çünkü ben silecegim.
Fakat, yasanilan, paylasilan güzel seyler hatirina sana yürekten mutluluklar diliyorum.
Ve ben bir daha dönmemek üzere gidiyorum
"Kendine iyi bak."

Aramizda geçen her seye ragmen benden sonra iyi oldugunu bilmeyi tercih ederim.
Aslinda bilmem çok önemli degil, iyi oldugunu varsayacagim ben.
Seni bir daha asla görmemek üzere gidiyorum ben, seni kendinle basbasa, yapayalniz birakiyorum ben.
Biliyorum kendini birakacaksin benden sonra, o yüzden iyi bak diyorum.
Aslina bakarsan, çok da fazla umursamiyorum.
"Kendine iyi bak", derler ve giderler.
Tutkuyla sevenler, bazen birden fazla söylerler bunu.
Çünkü onlari ayirmak, eti tirnaktan ayirmak gibidir.
Kolay kolay kopamaz onlar, süreç çok aci vericidir, yürek parçaliyicidir.
Her seferinde azalan umutlarla geri döner ve yine "Kendine Iyi Bak" gözleriyle ayrilirlar.
Ta ki umut da, sevgi de tükeninceye kadar..
Ta ki son elveda mezar sessizligine bürünüceye kadar*
Tutkunun ötesinde sevenler, bir kez "Kendine Iyi Bak" derler ve giderler.
Onlar eti tirnaktan ayirmak yerine ölümü yeglerler.
Onlar bu aciyi bir kezden fazla kaldiramayacaklarini bilirler.
Kendine iyi bak, derler ve giderler.
Bu sözlerin içinde ihanet yok, hiç bir zaman olamaz derler ve giderler.
En büyük ihanet degil midir aslinda seni seveni, ihtiyaci olani yüzüstü birakip gitmek.
Kendine iyi bak, derler ve giderler.
Seni suskunluga mahkum edip giderler.
Seni parçalara ayirip, en büyük parçayi yanlarina alip giderler.
Seni senden alip giderler.
Daha kötüsü suçlayamazsin onlari tüm bunlar için.
Kendine iyi bak deyip gidenin geçerli bir nedeni vardir elbet.
Suçlatmaz kendini. Savasmadiklari için kizarsin ama suçlayamazsin.
Savasmislarsa, yenildikleri için kizarsin ama suçlayamazsin.
Yenildigin için kizarsin ama suçlayamazsin.
Ayriligin kaçinilmazligina inandirir seni, kendine iyi bak, derler ve giderler.
Elinden umutlarini, düslerini, sevgilerini alip giderler.
Bir tek anilari birakirlar geride, bir de hatirladikça gözyaslarina bogulasin diye unutulmayan nagmeler.
Arkalarina bakmadan çekip giderler eger yalniz kalmissan,
Çünkü insafsizliklarini görmek istemezler.
Her sey o saniye orada bitsin, kapansin bu sayfa isterler.

"Bitti" diyemedikleri için, kendine iyi bak derler.
"Kirildim ve affedemiyorum" diyemedikleri için kendine iyi bak derler.
"Seni istemiyorum artik, hayatimdan çikaracagim ama bil ki hiç unutmayacagim" Diyemedikleri için kendine iyi bak derler.
"Biliyorum çok kanayacaksin ama daha iyisini yapamiyorum" diyemedikleri için kendine iyi bak derler.
Vicdanlarini rahatlatmak için kendine iyi bak derler, çünkü o kan uzun süre akacaktir ve o yara asla kapanmayacaktir, bilirler.

Kendine iyi bak bir noktadir çogu zaman.
Kendine iyi bak deme bana, sadece kötülükler noktalansin isterim ben.
Oysa sen iyisin....
Sen gözümdeki isik, dudagimdaki tebessüm, sen içimdeki sevinçssin.
Sen hayatima renk katan, sen yüregimdeki çarpinti, sen hayatimdaki nesesin.
Sen yolumu aydinlatan, sen dert ortagim, sen gönül yoldasim, sen bir tanesin.

Kendine iyi bak deme bana.
Nokta koyma.
Keske böyle yasanmasaydi bazi seyler, keske affedebilsen beni, keske ben de affedebilsem.. Keske döndürebilsek zamani geriye.
Keske bugünkü aklimizla yasasak her seyi bastan.
Nafile... Ama yine de, gitmesen olmaz mi? Bitmesek olmaz mi?
Sen eksikken, ben nasil tam olurum?
Senden kalan boslugu kimlerle doldururum?
Savassak aramiza giren seytanla olmaz mi?
Hani büyük asklar her türlü engeli asardi, hani gerçek dostluklar her sinavi geçerdi?
Hani sevgi eninde sonunda kazanirdi?
Hani hayatta hiç kirlenmeyecek degerler vardi?
Hani en büyük zaferler, en kanli savaslarin ardindan kazanilirdi?
Bunlarin hepsi yalan mi?
Sahiden...
Gitmesen olmaz mi?
Bitmesek olmaz mi?
Peki o zaman...
Senin istedigin gibi olsun...
Öyleyse...
Sen de "Kendine Iyi Bak." *
ağızdan zorlukla çıkan, elveda kadar güçlü ve derin bir anlam taşıyan sözcüktür. sevgiliye söylendikten sonra gerisinde sadece acı bırakan bir sözdür. son bir kez bakar insan karşısındakine, içi kan ağlayarak, ayrılışı reddederek. belki bu sevdiği kişiden ayrılırken belki de onu yeni sevgilisine uğurlarken söylendiğinde "bensiz hayatında mutluluklar dilerim" anlamını taşıyan bir sözdür. kişi bunu kabullenmek istemez; çünkü kendisi sadece onunla muyluyken, o nasıl kişiyi terkedip başkalarının yanına gider? kişiden bu kadar mı kopuktur? sorularını insanın aklına getirir.siz onu deliler gibi severken o sizi terkedip, başka bir limanda demir atmıştır çoktan. görünürde bunu kabullenmiş ve etkilenmemiş görünmek ister insan, gururludur,onurludur ve bu nedenle "elveda o zaman", "umarım daha mutlu olursun" der "ben mutlu olamıyorum bari sen mutlu ol" hesabına.
ingilizce take care of yourself ten birebir dilimize girdi zamanında.ilk zamanlara kullananlarla dalga geçerdik. aynada mı bakayım falan diye. lakin gel zaman git zaman kulak mı alıştı noldu eskisi kadar kulak tırmalamıyor.
yine de görüşürüz
hoşçakal daha şahanedir.
ilk dinleyişte sevilen sarkılardan. demem, diyemem ama yine de düşünmesi güzel sözlere sahip oldugu için peşpeşe çokça dinlenesi şarkı.
ahmet kayanın seslendirdiği parça. dinlenildiği zaman eski dostları, aşkları hatırladığım parça. duygusallaşıyor insan dinleyince.
güzel bir ahmet kaya şarkısıdır..

şu kahpe dünya seni bana düşman eder mi..