bugün

aslında basit bir sebepten... eğitim.

kemalistler her şeyin başı "eğitim" diye bakarlar. cahilliği düşman olarak görürler oldum olası. dolayısı ile olaylara yaklaşımları bir şekilde bu eksendedir.

dindarların da eğitime bakışı neredeyse zıttır... en azından öncelikleri arasında hiç değildir.

bu yüzden bakış açıları tezattır. hitap edemezler birbirlerine.
Çünkü badeleniyorlar.

Not:gerçek dindarlardan bahsetmiyorum dindar gözükenler var onlar kendilerini biliyor.
kemalistlerin bakış açısı eğitimmiş. doğru sloganvari eğitimde kemalistlerin önüne kimse geçemez. kemalistlerin eğitimden anladığı yatıp kalkıp aynı sloganları atması fakat attıkları slogana kendilerinin uymamasıdır. bu ülkede ekseriyet muhafazakar cenahtan oluşmakta. kemalistler de bu kafada devam ettiği sürece değil sittin, bin beş yüz sittin sene iktidar olamaz.
yazdıklarımı bir kemalist gözüyle yazmadım, değilim çünkü. evet atatürk'ü çok da severim ama kemalizm bir ideoloji. ha bu arada 30 senedir seçim veya oy bile sallamam o yönden apolitik birisiyim.
ama evet belki tespitim yanlıştır ama bir rakı masanında da bu mevzu geçse aynısı derdim.
dincilerin hırsızlık ve tecavüzden başka şey bilmemesinden olabilir mi ?
kemalistlerin dindarlara hitap etmesi gibi bir gereklilik yoktur. kemalistler kemalist kalsın gerekirse uygun gördüğü dindar bir partiyle ittifak veya işbirliği yapsın.
inanın karşımızda kültürel bir birikim görebilsek edeceğiz.

Neye inandığını bile bilmeyen bir kitleyle anlaşabilmek çok zor.

10 Sene önce fethullah’a laf ettirmeyen de kendisi, bugün kendinden olmayan herkese fethullahçı diyen de kendisi...
hangi dindarlar?

"eşimi recep tayyip erdoğan'la paylaşırım" diyen dindarlar mı?

"keşke yunan galip gelseydi" diyen dindarlar mı?

"bakara makara" diyenler mi?

"göt kılıyık" diyenler mi?

kemalistlerin aklı başında dindarlara hitap etme gibi bir sorunu yok. çünkü aklı başında olan dindarlar zaten mustafa kemal atatürk' ün kıymetini bilen, vatandaşının kafasına çay fırlatan bir cumhurbaşkanı görmek istemeyen dindarlardır.

sizin dindar dedikleriniz şeyhinin muzunu öpen dindarlar. onlar da zaten düz laftan anlamaz. badelenmeden birşey anlamaları çok zor.
karıma cin atladı diye adama neyi hitap edeceksin? tarikatlarda orada burada hayatını söndürdüğü insanların hesabını versinler önce.
Abiciğim siz Kemalizm'i son 25 yıldır saf Sünni islam Düşmanlığı olarak lanse eden bazı mezhep faşisti Alevileri Kemalist sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz.

Öncelikle bunu söyleyeyim.

Ben olaya şu açıdan bakıyorum.

Bana kalırsa ülkemizdeki en büyük sorun Ülkücü-Türkçü-Kemalist birliğinin bir türlü kurulamaması.

Bunu sağlayabilirsek eğer her şey tıkırında olacak.

Ama sağlayamıyoruz.

Çünkü bu birlikten korkan, kendilerini çok iyi kamufle eden, adeta bir kuzu postuna bürünmüş köpek olan azgın bölücü azınlıklar var ve sosyal medyada bizleri dindar-dinsiz olarak ikiye ayırmış durumdalar.

Seküler Sünnileri de sosyal medya profillerine Ulu Önder Atamızın fotoğrafını koyup birer Atatürkçü olduklarını iddia ederek kendi taraflarına çekiyorlar bu şekilde ve dindar insanları birer öcü gibi göstermeye çalışıyorlar.

Yani bizleri ayrıştıran-kutuplaştıran-bölüştüren iblisler, bu dhkp-c'nin alevi mezhep faşizmine sahip olan, PKK'nın Kürt Milliyetçiliğine sahip olan ama sosyal medyada terörist yüzleri gözükmesin diye Ulu Önder Yüce Atatürk'ümüzün fotoğrafını koyup sürekli dinini yaşayan kitlelere "badeleniyorlar" yazan ouroboros çocukları.

Bunu hala sözlükte de mi fark edemediniz harbiden?

Mesela burada bir ouroboros çocuğu var, adam Kemalist olduğunu iddia ediyor ama "Ap*'yu özledik" diyen Ahmet Kaya'yı savunma gereği duymuştu birkaç gün önce, Sezgin Tanrıkulu'nun K*rdistan Bayrağı olduğu iddia edilen bölücü paçavrayı paylaşması başlığında ise yoktu, aynı şekilde Gıçdaroğlu'nun "Selehattin Demirtaş bu günleri madalya olarak taşır" başlığında da yoktu.

Ciddi anlamda içimizdeki bu kendini çok iyi kamufle eden ve kuzu postuna bürünmüş olan bölücü köpekleri fark etmeniz dileğiyle.

Her şey çok geç olmadan...
Kemalistler dindarlara hitap edemiyor değil,
Dindarlar kemalistleri anlamıyor, anlamak istemiyor, anlamamak için diretiyorlar.

Yoksa mustafa kemal atatürk’ün düşünceleri ve bıraktığı miras hepimizin. Anlamak isteyene.
onlar anlamıyor demek kolaya kaçmaktır. hayır sen anlatamıyorsun kardeşim.
Bu bir sorun mudur ? Bence değildir çünkü asıl izmle biten ve belli sınırları olan tüm ideolojiler sorundur. bunu atatürkün çoğu fikrini benimsemiş biri olarak söylüyorum. Biz kemalistiz ve dindarı da kemalist yapmalıyız diye yola çıkarsan başarısız olursun. Önemli olan mantıklı ve adaletli düşünme becerisini insanlara kazandırmaktır. Bu sağlanırsa neye inandığının nasıl giyindiğinin nasıl yaşandığının bir önemi yok.
Vatanı parsel parsel satanlara hitap etmemesi gayet doğaldır.
Kemalistler sadece dindarlara değil, Kürtlere, türkçülere, liberallere de hitap etmiyor.

Hele global olarak kimseye hitap etmediği gibi uluslararası destek görüp sempati toplayabildiği dostu da yok.

Örnek olarak : AKP ilk yıllarında Avrupa Birliği, Amerika, israil, Kürtler, MHP'li taban ve fetodan destek ve sempati buldu.

Sonra milliyetçilik dozunu arttırıp küresel desteğini kaybedip Kürtler ve Feto ile papaz olsa da islam dozunu arttırıp propaganda ile ihvan yani müslüman kardeşler, Pakistan, Afganistan, Somali, sudan, Azerbaycan, Katar v.s dostlar kazandı. Formaliteden hilafet, ümmet birliği gibi sahte bir motivasyonla en azından dünyada sempatizan bir kitle kazandı.

Feto ise tüm global ve gelişmiş ülkelerde eli ayağı ve sempatizanları olan bir yapı. Eskisi kadar güçleri olmasa da dışarıda hala dostları var.

HDP ise Fransa başta olmak üzere Avusturya, Belçika onu takiben Avrupa'da solcuların bol olduğu ve tarihsel düşmanlardan destek görmekte. Cipras v.s tonla adamla da akp' nin ihvanla olan bağı gibi bağlantılılar. ispanya'da Katalanlarla kankalar, Ukrayna' da insan kaçakçılığı, Londra'da haraç v.s dışarıda aktif ve fazlaca müttefikleri de var.

MHP ise içeride akp seçmeniyle ittifak ve kaynaşma halinde, dışarıda ise Azerbaycan ve diğer Türki ülkelerde, balkanlarda eli uzun ve kök salmış, dost ve sempatizanı bol bir yapı. Sağ sol zamanı kontrgerilla ayağına yeraltı dünyasında da tecrübe kazanıp illegal mafya işlerinde de kolları uzun. Tonla mafya babası MHP kökenli.

Gelelim Kemalistlere ve CHP'ye :
Eskiden Orduda kurmay tabakası sayesinde bir güçleri vardı, fakat Erdoğan tarumar etti. Uluslararası olarak ise Kemalistlerin dünyaya satacağı yalanda olsa bir ülkü, motivasyon yok artık. Cumhuriyetten sonra bir miktar Tunus, fas, Cezayir, hindistan etkilenmiş o kadar. Dış bağlantı yok, destek yok, sempatizan yok.
Ölüden medet umma ve ağlanmak var sadece. Yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen sakal. Demokrasi bile bu millete zorla geldi. Batı ile yarışmak istiyorlar ama eldeki halk Ortadoğulu.

Tek çare tüm muhalefet bir şemsiye, çatı altında toplanıp bu iktidarı sandıkta göndermek. Daha fazla aşırılıklar yapmasını izlemek...