bugün

bir tıp terimi.
meali: Eski bir kesi veya ameliyat yerinde aşırı nedbe dokusu oluşması.
iğrenç bir hastalıktır.ne zaman yaralandığını bilmediğiniz kolunuzda 1 sene sonra çıkar ve hayat boyu geçmez kabarık kızıl renktedir .tedavisi yoktur.cerrahi operasyonla alınamaz.çünkü alındığında daha büyüğü çıkabilir.steroid tedavisi veya basınçlı pansumanlarla rengi cilt renginize yakın hale getirilebilir.
dokunun kendini tamir ederken işi abartmasıdır. keloid yaranın sınırını aşar ve gerilemez.
bir sivilcenin yada yaranın normalden daha fazla iyileşip büyümeye başlamasıdır. ayda bir 4-5 kere sinakort a adlı ilaç keloide enjekte edilirse kaybolur.
iyileşme sürecinde dokunun verdiği aşırı tepki. sırtımdaki et beni aldırdıktan sonra tanıştım ben de. ufak ama içi oldukça sert bir kabarıklık var. bugün plastik cerrahiye bir gideyim dedim, benimi alan doktorla aynı şeyleri söyledi. ve akabinde dermatix adlı bir jel verip, 3-6 ay içinde geçmesini bekleriz dedi. ayrıca ileride başka bir cerrahi operasyon geçirirsem aynısının gene olabileceğini de söyledi.

peki ben bunu niye yazdım panpalarım, şundan ötürü;

şimdi olur da daha görünür bir yeriniz mesela yüzünüzdeki beni aldırırken ya da cerrahi operasyon geçirirken aklınızda bunu bulundurun. inanın hiç hoş bir şey değil, benim dikiş sayım 2 falandı ondan büyük değil ancak googlea keloid yazıp aratırsanız biraz daha aydınlanırsınız.