herhangi bir eşyanın yahut sevginin değerini anlama yöntemi. elinizin altındayken bilinmeyip, sonradan acı çekmekle eşdeğer duygu.
candan erçetin bir şarkısında kaybettikten sonra farkına varmayı her yönüyle çok güzel ifade etmiştir.

(bkz: neden)

neden anlamaz insan yanındayken kıymetini?
neden söylemez insan sevdiğine sevdiğini?
yarın çok geç olunca pişman olmak boşuna.
gururun neye yarar ki yalnız kalmaktan başka.
neden yar neden?
bilinmez acı çekmeden.
neden can neden?
görülmez günü gelmeden...
ömür boyu acabalarla yaşamak demek. ehh son pişmanlığın fayda etmeyeceğini düşünürsek, kendi düşen ağlamaz.
(bkz: saç)
(bkz: zaman) ve (bkz: zippo)
bu gün sigaramı ve çakmağımı kaybettim. önceden kaybetsemde umrumda olmaz diye düşündüğüm şeylerdi. aklıma gelince çılgına döndüm. evde aramadığım yer kalmadı. en son aklıma ilaç poşeti geldi. annemin ilaçlarıyla benim ilaç karışmış * bulunca bir küp altın bulmuş gibi sevindim. anlatılmaz yaşanır.....
hep yapılan ve hep en acı veren olaydır.jetonu köşeli olanlardan hiç bahsedilmemelidir bile çünkü onlar kaybettikten sonra bile farketmek için çok fazla zamana ihtiyaç duyarlar.
elinde bulunduğunda değerini anlayamamak ama gittikten sonra yokluğuna alışamamak.
farkına varmanın en acı hali.
Hayatta bazı insanlar Loser'dır...Ne yaparsa yapsın bunu değiştiremezler,kaybettiklerine fazla takılmak yerine hayattan bişeyler çalabilmeye odaklanmalıdırlar.
kel ölür sırma saçlı olur kör ölür badem gözlü olur.
hep duyduğumuz kendi düşen ağlamaz sözünün en çok koyduğu andır.
kuş kanadının kıymetini ancak kanadını yitirince anlar.
okul hayatıdır. okurken bir an önce bitse de kurtulsak şeklinde düşünülürken şimdi ise keşke birkaç yıl daha devam etseydik şeklinde düşündürendir.
--spoiler--
yanımdayken anlamamışım hayatımı nasıl dolurduğunu. doldurduğun o büyük boşlukun dışındaki küçük boşluklarla uğraşmışım.
sonra gidince sen o koca boşluk ortaya çıkınca.
kıymetin o boşlukta gizliymiş.
--spoiler--
acıyı yaşamanın farklı versiyonlarından biridir.
öyle ilişkiler vardır ki hayatta elimizin altındayken pek bir anlam taşımaz, ona sahip olmanın rahatlığını bilmeyiz.o insan ortadan yok olunca, size sağladığı nimetlerden faydalanamaz duruma gelince, alıştığınız o ilgiden mahrum kalınca eski günlerde ne kadar mutlu olduğunuzu düşünürsünüz. giden gitmiştir, geçmiş olsun. son pişmanlık fayda etmez.
son pişmanlık neye yarar cehennemin sonuna kadar yolun var.
yanındayken hissetiklerin gerçek hislerindir. Kaybettiğinde hissettiklerin ise saf ego.
Ne yaparsam gitmez, her zaman yanımda diye düşünür bir gün hiç beklemezken onsuzluğa uyanırsınız. Farkedersiniz ki gerçekten kimse kimseyi zorla sevmiyor, zorla yanında kalmıyor ve bir şeyler için mücadele eden insanı gerçekten bir daha asla bulamıyorsunuz. Sizi değerli hissettiren kimseye yüz çevirmeyin, üzmeyin inanın ne siz bulunmaz birisiniz ne de o insan size sonsuza dek dayanmak zorunda. Gidince kan ağlarsınız ama nafile...
insanoğlunun en büyük yanılgısı. Hep sonradan, kaybettikten sonra anlamaya mı mahkumuz? Bazı şeylerin kıymeti kaybetmeden önce bilinmeli çünkü bazen geriye dönme şansın olmuyor.