bugün

kavanoz biriktiren kadınlardır. marketten konserve alırken bunun kavanozu daha güzelmiş bunu alayım diyenleri de vardır.
kavanoz koleksiyoncusu kadınlardır. eski kadınlarda daha bir görülür bu durum.

misal benim babaannem. hiç saymadım (üşenirim ben) ama sanırsam iki yüz üç yüz boş kavanoz vardır evinde. yüzde doksanı da bomboş durur durdukları yerde. ne zaman babaanne at şunları, desem. olur mu oğlum bir yerde işime yarar, cevabını alıyorum.

nerede işine yarayabilir acaba? çok merak ediyorum. nerede işine yarayacak babaanne, diyorum. anlamadığı işlere karışma sen, diyor. tahminimce zamanla aralarında duygusal bir oluşmuş.
Koleksiyon gibidir bu kadınların kavanozları. Boy boy, farklı ebatlarda...

Tukaş patlıcan kavanozu, kühne salatalık turşusu kavanozu, burcu köz biber kavanozu.
Hepsi yazın domates salçaları ile buluşacakları o kutsal an için bütün kış toplanıp bir araya gelirler.

Bunları biriktiren kadınları sevin, bunlar tutumlu kadınlardır. Poşet biriktirir, kavanoz biriktirir, para biriktirirler.

Bir de cinnet geçirip bu kavanozları atan müsrifler var ki, bunlar ocak söndürür.
kavanoz biriktiren bir kadınla sabahlara kadar bıkmadan sohbet edilebilir.
Evde ben biriktiriyorum..nutella kabı doldu..

Hatun at diyor..

Ben 10 tl verdim olmaz diyorum.. ihtiyacı olana gönderebilirim. .
sözlükte "trampa ekonomisini" (değiş tokuş sistemini) başlatacak kadınlardır.
Ürün alırken kavanozuna göre alanları da mevcut. Beğenmediğim kavanoza elimi sürmem!
Aaa atılır mi hiç. Ben onlara yazın çeşit çeşit komposto turşu reçel yapıyorum. Baharatları mi dolduruyorum . Salça dolucak. Degerlendirirlcek çok seçenek var.
Kışlık konservatik domates sosu fasulye felan yapıyordur.
Kışın menemen yiyebilmesi için şarttır.
(bkz: hedefe dikip vurmalık kavanoz)
annelerimizdir. yazın bol domatesle o kavanozları doldurmak için saatlerce ocağın başında pişirir dururlar. onların içine turşu, reçel, salamura ve bilumum malzeme girecek. anneler canımızdır.
Atamayan kadındır. anı, duygu, eşya, giysi ne bulursa biriktiriyor da olabilir. Biriktirmek bazen bırakamamanın dışa vurumudur. Sakatlanmadan yaşlanabilmek mümkün sanki de..
Yokluk görmüş insanlardır muhtemelen. Üzmeyin onları. Onlar porsche için, marka kıyafetler için vb. için değil sevdiği için gelir size.
kışa turşu ve menemen hazırlığı yapan kadınlardır.
Turşu ve menemen konulur.
Bir de bu tayfanın, yoğurt kabı biriktiren kesimi vardır ki evlere şenlik.

Dolap içleri, dağ taş, yer gök yoğurt kabı dolar da bu hatuna gene de yetmez.
Bunu yaşam amacı haline getirmiş iyi mi?!

Yoğurdu, dondurmayı ve türevlerini salt kabı için alan deliler bile vardır zannımca.

Yahu bacım, napacan bu kadar kabı, aşevi mi açacan, her gün, garip gurabaya yemek pişirip o kaplarla servis mi edecen?
Amacın nedir?
Kap açlığının sebebi nedir?
Bebekken beşikten mi düştün kız?!
Yaz mevsiminde memlekete boş götürüp dolu getiren kadınlardır, elleri öpülesi kadındır ayrıca..

(bkz: konserve)