1. 1.
  sekreter, yazman.
  kadın versiyonu için;
  (bkz: katibe)
  ... cikarinbeniburdan
 2. 1.
  Benim mesleğimdir. Memurlukla pek alakası yoktur, gecesi gündüzü , mesai saati doğru düzgün olmayan işe başlanıldığında büyük bir hayal kırıklığına uğranılan kamu mesleğidir. Aynı zamanda en fedakar kamu çalışanlarıdır. Hızlı yazmak hususunda özellikle de internet kafe gibi ortamlarda çok fazla dikkat çeken insandır.
  Çeşitleri şunlardır.
  1-Soruşturma (savcı) katibi: adliyenin amelesi, marabası olarak tanımlanan katiplerdir. Adliyede en çok ter akıtan kesimi oluştururlar. En çok küfür edenler bunlardır, öyleleri de vardır ki bunların içinde savcıdan daha iyi iddianame ve takipsizlik yazarlar. Gecenin bir yarısı telefonla aranıp, ormanda ölü var, kalk hemen ölüm tutanağı tutmaya gideceğiz diye uykusundan uyandıralabilirler. Kayıp dosya araya araya kayıp eşya bulma uzmanı olurlar, Vatandaşla-avukatla en sık kavga eden katiplerdir. Eğer çalışılan il veya ilçe küçükse orada dönen bütün pislikleri en iyi ayrıntısı ile bilen katiptir vs. vs....
  2- Mahkeme (duruşma)katibi: Bunlar mahkemede görevli katiplerdir. Savcı katiplerine göre daha hızlı ve pratik yazarlar. Cümle kurmakla değil, duyduğunu zapta geçirmekle uğraşır. Hakim'in insafına göre göreceli olarak beğenilen bir iştir. Bazı mahkemelerde kimse duruşmaya çıkmaz istemezken bazı mahkemelerde ise katipler duruşamaya çıkmak için birbirleriyle yarışır, işte böyle katiplerdir. Savcı katiplerinden farklı olarak büro usulü çalışırlar, yani kendisinin bir yedeği her zaman vardır tam kadro bir mahkeme kaleminde, savcı katiplerine göre dosya muamelesi yaparken fazla düşünmelerine gerek yoktur, herşey ara kararda açık ve net şekilde yazdırılmıştır, cümle kurmak için elli defa şablon değiştirmezler. Mahkeme katipleri arasında en ameleliğe yatkın olanları hiç şüphesiz sulh ceza katipleridir, özellikle de nöbetçi olduklarında gelen işler kendilerini en az 2-3 gün oyalayabilmektedir, nöbet bitmiştir ama yeni nöbet gelinceye kadar nöbet işlerini daha yeni bitirmişlerdir,angarya işlerle uğraşmaktan kendi esas işlerine bakmakta zorlanırlar, kalem içinde en çok birbirlerine küsen katipler sınıfını oluştururlar. Genel olarak ceza yargılamasında sulh, asliye, ağır ceza, hukuk yargılamasında aynı şekilde sulh, asliye, ve diğer özel mahkemelerde çalışan katipler vardır.
  3- icra Katibi: Adliyede çalışan diğer zabıt katiplerinin geçiş yapmak için can attığı katipliktir. kaymak ın bol bol olduğu icra dairelerinde çalışan katiplerdir. isimleri genellikle avukatlarla çıkılan hacizlerde ceplerine cukkaladıkları (dürüst kimseleri tenzih ederim) para, marlboro vs. ile ün yapan katiplerdir, üstüne bir de güzel öğlen yemeğe yerler avukatın birilerinin yakasından silkelediği paralarla. bu katiplerin icra dairelerinde 400 YTL(yolluk ücreti) fazlalığı olduğu söylense de burada çalışanların genelde maaşına dokunmadığı ve mal varlıklarında önemli derecelerde artış olduğu söylenir.
  4- infaz katibi: Hakkında pek bilgi sahibi olmadığım katip çeşididir. Mahkemelerden verilen cezaların infaz aşamasını yürüten katip sınıfı diyebiliriz.
  5-Diğer: bunlar daha çok yaşlı ve emekliliği gelmiş kesimin sınıfıdır. Eskiden katip olarak çalışan şimdilerde ise gücü yetmeyen, teknolojik gelişmelerden bi haber,bilgisayardan anlamayan katiplerdir, bunlar son demlerinde genellikle levazım, komisyon kalemi, emanet memurluğu,yakalama, santral vs. gibi yan gelip yatılan yerlerde defter mefter kaydı yapan sıradan düz memurlardır. Yaşlı kurtlardır, herşeyi bilirler, adliyenin abileridir, herkes abi der bunlara.
  6 ... piremit
 3. 2.
  kardeşimin askerdeki görevi *
  (bkz: katibime kolalıda gömlek ne güzel yakışır) *
  1 ... rhein
 4. 3.
  Travian Forumlarındaki Sözlükte başlık açabilen, bir nevi yazardır.
  ... azimkarane
 5. 4.
  (bkz: yavru ile katip)
  ... mendoza
 6. 5.
  Yazan, yazıcı, usta yazıcı.
  ... londra gormus muhendis