bugün

- bir elin nesi var iki elin sesi var
- birlikten kuvvet doğar

gibi ata sözlerinde bahsi geçen "ata" bunlardır.
bu nasıl sosyal böceklik müessesidir ki görmedim eni topu cemiyetsel bir faaliyet hayra dokuna. anca benim kettleda kurbağalama. bu peynir gemisi derdinden musdaripsel bir teamüldür ki hort hort bir şahsiyetçiliktir bunun karinesi.
bu sene itibariyle* sayılarında müthiş bir artış olan, yorgunluk bilmeyen ve bana göre sevimli olan tek böcek türü.
Bkz: Kararınca
dünyada kişi başına 1.000.000 adet düştüğü öngörülen böcektir.

türkiye'de 75 milyon nüfus varsa 75.000.000*1.000.000=75.000.000.000.000 tane karınca yapar.

dünyanın karasal yüzölçümü 148.940.000 km^2 karedir. antartika ve antarktikayı düşelim kalır 121.500.000 km^2. türkiye'Nin yüz ölçümü 783.562 km^2 olduğuna göre, türkiye'de km^2 de

75.000.000.000.000*(783.562/121.500.000)=483.680.246.913 tane karınca yaşamaktadır. yani 483 milyar 680 milyon 246 bin 913 adet...
küçükken ulan bu nasıl taşıyor koca ekmekleri dediğim azimli evine sadık hayvancıklardır. ay yerim sizi. (ağzıma kaçtıklarında bardağın dolu tarafından bakma cümlesi olmaya hak kazanır)
çalışkanlar filan ama bildiğin stokçu pezemengler.
8 ay boyunca görünmeyip, evleri işgale hazırlanan canlılardır. yaz geldimi savaş açarlar evlere ama kaybederler.

- allah allah allah allah ...
- geri çekilin lan zehir var.
- ne zehri lan.
- zayıf noktamız kaçın kaçın kaçın ...
üflesen de yerinden kıpırdamayan ender böceklerden.
gözlerini kullanmazlar.neredeyse kördürler.antenleri ile iletişim halindedirler.
mutfakta gördüğümde üflediğim zaman kasırga sanan canlı o 2 anteni ile sinyal yollayıp önünü görebiliyo. Küçümsememek lazım.
yurt dışına yeni gitmiş bi' arkadaş ile gerçekleştirilen telefon konuşmasını anımsatan canlıdır.

-insanlar çok kaba burada.
-öyle mi...
-kuşlar burada da güzel ötüyor ama. karıncalar da aynı; bi' telaşları var hep. bunlarla unutuyorum yabancılığımı.

bak duygulandım yine.
evimde akvarvum şeklinde birşey içersinde yaşatmayı düşündüm ama bugüne kadar gerçekleştiremediğim yegane hayvan türü.
çimenlerdeki bireylerin altından gidip üstünden çıkarak onları taciz eden varlıklar.
(bkz: imdat sapık var)
ben bu yazıyı karıncaya yazdım..
sevgili karınca neyin peşindesin bilmiyorum ama lütfen sabah beni uyandırma. yastığımın kenarında sürü halinde dolaşma.
iyisin hoşsun ama benden uzakta ol.
imza: bilemedimki.
evde kafeste beslemeyi düşünüp besleyemediğim hayvan türü.
Küçük yapılı hayvan. Arılar kadar çalışkan hayvandır. 12000 türü keşfedilmiştir. Yuvalarını büyük bir ustalıkla yapmakdadırlar.
Karınca, karıncalar (Formicidae) familyasını oluşturan, yaban arıları ve arılarla birlikte zar kanatlılar (Hymenoptera) takımında yer alan, sosyal yaşam gösteren böceklere verilen ortak addır. Karıncalar, Kretase Dönemi'nin ortalarında, 110 ile 130 milyon yıl önce yaban arısına benzeyen hayvanlardan türemiş ve çiçekli bitkilerin ortaya çıkışından sonra çeşitlenmiştir. Günümüzde 12.000'den fazla türü sınıflandırılmıştır ve yaklaşık 14.000 civarında türü olduğu sanılmaktadır. Dirsekli antenleri ve ince bellerini oluşturan düğümsü yapıları ile kolaylıkla tanınırlar.
Karıncalar, boyutları küçük doğal boşluklarda yaşayan birkaç düzine avcı bireyden, çok büyük bölgeleri kaplayan ve sayıları milyonlarca bireyi içeren oldukça yüksek oranda organize kolonilere kadar oluşan topluluklar içinde yaşarlar. Büyük koloniler çoğunlukla "işçi" ve "asker" sınıflarını oluşturan kısır dişilerden oluşur. Bu kolonilerde aynı zamanda verimli erkekler ile bir ya da daha fazla ve "kraliçe" adı verilen verimli dişiler de bulunur. Bu koloniler bazen "süperorganizmalar" olarak tanımlanır çünkü karıncalar tek bir vücut hâlinde koloniyi desteklemek için bir arada çalışırlar.
Karıncalar Dünya üzerinde hemen hemen her kara parçasında bulunur. Kendine özgü karınca türleri bulunan ender yerler Antarktika ile birlikte bazı uzak ve yaşama uygun olmayan adalardır. Karıncalar ekosistemlerin çoğunda yaşayabilir ve kara hayvanları biyokütlesinin yaklaşık %15 ile %25'ini oluştururlar.
Karınca topluluklarında iş bölümü, bireyler arası iletişim ve karmaşık problemlerin çözümüne rastlanır. insan toplulukları ile olan bu paralellikler, birçok bilimsel araştırmaya konu olmuştur.
Birçok insan kültüründe karıncalar, mutfakta, ilaçlarda ve ayinlerde kullanılır. Bazı türler biyolojik zararlı kontrolünde önemli rol alır. Ancak kaynaklardan yararlanma özellikleri, karıncaları insanlarla çatışma içine sokar çünkü tarımsal ürünlere zarar verebilir ve binaları işgal edebilirler. Kırmızı ateş karıncaları (Solenopsis invicta) gibi bazı türleri, kazara sokuldukları yeni bölgelerde kendilerine bir yer edinebildikleri için yayılmacı türler olarak görülürler.
Olarak bilinir.
ani müdahale mangası olan ve emrin de milyonlarca askerin olduğu, takdire şayan emekçi hayvan.

(bkz: merkez- sinek düştü tekrar ediyorum sinek düştü)
evin içinde dolaşanları süpürgeye çekmek istediğinizde karşısında başrısız olacağınız hayvandır kendileri. süpürgenin o vakumuna nasıl karşı koyabildiklerine "pes yani" dersiniz ama nasıl büzüşür de kazanırlar o roundu bilemez/anlam veremezsiniz. helal olsun. *
açıkta bırakılmış bir karpuzu talan edebilmesiyle ünlü sosyal böcek. sosyalist değil, sosyal.*
yazın mühim ölüm sebeplerinden birisi yeni ekilmiş çim tohumlarını bir yerden diğer yere taşımasıdır. bahçevanlar çim tohumunun içine azcık karınca ilacı katıp canlarına okurlar efendim. ha taşımaları ne ölçüde zarar verir diye akıla soru gelirse bazı bölgelerde çimin çıkmamasına bölgesel kayıplara yol açarlar. tabii o bahçede yeni taşınmış ahmet amcadan çok önce orda oldukları ve yuva kurdukları pek önemsenmez.
Temiz kalpli sürekli ekmeğinin pesinde kosan hayvanlar.
bazı türleri korkudan kendini imha edebilirmiş. ayrıca su altında iki hafta yaşayabiliyorlarmış.
edit: korkudan kendini imha etmek. *
korktukları zaman kendilerini imha edebiliyorlarmış. pardon sözlük.
ben hayatımda bu kadar piskopat bir hayvan görmedim evi istila ettiler arkadaş hele geceleri adamı uykusundan uyandırır bunlar bacaklara doğru tırmanmalar en sonunda elektrik süpürgesiyle soykırım yaptıracaklar bana.
kendi ağırlığının 10 kat fazlasını kaldırabilen mucizevi hayvan. bu, 60 kiloluk bir insanın 600 kilo kaldırması demek oluyor.

edit: eksileyen vatandaş, o kiloyu kaldıramaman zoruna mı gitti?