bugün

eline kalem alarak gereksiz yere bir yerleri çizmek,yazmak gibi davranışlar sonuçu çizilen veya yazılan yerde oluşan durum.
örnek:
naptın abi finalde
karaladım çıktım işte.
birine iftira atmaktir.
1. boya veya kalemle birtakım şekiller çizerek bir yeri kirletmek.

2 . bir yazının üzerini çizerek onu geçersiz kılmak.

3 . taslak olarak yazmak veya çizmek.

4 . hızlı ve acele olarak yazmak.

5 . (mecaz ) leke sürmek, kötülük yüklemek, iftira etmek.

evet, gördüğünüz üzere beş farklı anlamı olan bir sözcük karalamak. biraz açmak istediğim ise mecaz anlamda kullanılanı. bir kişiyi, bir olayı aşağılamak, yerin dibine sokmak, alt etmek, gerçek halinden saptırmak...vs. şeklinde tanımlar da yapabilirim. çünkü altında yatan anlamların sayısı da oldukça çok. bir şeyi karalamak hoş bir şey değildir desem, çok klasik bir şey söylemiş olurum. çünkü bir şeyi karalamak isteyen insan bunun bilincindedir ve bile bile bunu gerçekleştirir. hatta yaptığı davranışın yanlış olduğunun bile farkındadır, sadece ve sadece egosunu tatmin etmek adına başkalarına bok atar. bundan hoşlanır ve bununla gurur duyar. popüler olduğunu zanneder, farklı düşündüğünü zanneder. farklı düşünceye sahip olduğunu zannettiği için de başkalarının düşüncelerini ezmeye çalışır ve hepimizin bildiği gibi orijinal bir şeyler üretemez.

gelgelelim bu şekilde davranan şahıslar şunları da hiçbir zaman bilemezler: sanmasınlar ki ;
- girdikleri her ortamda hak ettikleri değeri bulsunlar, istedikleri saygı onlara gösterilsin.
- savundukları her düşünce başkaları tarafından takdir edilsin,
- bulundukları statü onların değerine değer katıyor olsun
- ve en önemlisi, kişilikleri ile adlarından söz ettirebilen ; sağlam, özgüveni yüksek, ahlaki değerleri üst seviyede sevilen kimseler olsunlar.

inanın bütün bunlardan aciz olmak hayattaki en acı tablolardan birisidir. allah böyle insanları ıslah etsin ne diyeyim.
bir insanın genelde silemeyince yaptığı şey. "silemediğin şeyi karalama." demişler halbuki.
kafa dağıtan bir aktivitedir.

http://sketchtoy.com/68350374
görsel
özellikle şarkı dinlerken bir şeyler karalamak... nadiren rahatlatan şeylerden biri olmalı.
Ne zaman yapsam yeniden doğmuş gibi oluyorum.