1. .
  Karadelik Güncesi Ali Teoman'ın Uykuda Çocuk Ölümleri ile başlattığı Konstantiniye üçlemesinin ikinci kitabıdır. Sel Yayınları tarafından şubat 2007 de birinci baskısı yapılmıştır.
  Üçlemeyle ilgili detaylı bilgi için: Uykuda Çocuk Ölümleri.
  Karadelik Güncesi, konu olarak Uykuda Çocuk Ölümleri nin devamı değil fakat olaylar uçölüm de yaratılan istanbul'da geçmekte. Aynı biçem, aynı grotesk atmosfer bu kitapta da devam ediyor. Hatta her iki kitabın kahramanı farklı kimseler olmalarına rağmen son derece benzer özellikler sergiliyorlar.
  Bu serüvenin kahramanı Dava Vekili ibrahim Nemrud. ibrahim Nemrud da daha önceki kitabın kahramanı Memur Xeno gibi burnunu bazı işlere sokuyor ve sonra kendisini çıkamayacağı bir labirentin içinde buluyor. Bu kitaptaki tüm diğer kahramanlar da gevezeliklerinden bir şey kaybetmiyorlar. Bu kitabın başkahramanı ibrahim Nemrud da en az memur Xeno kadar saf ve beceriksiz.
  Ali Teoman karadelik güncesi'ni yazarken uçölüm'e bir yüz sayfa daha eklemiş. Bu kitabın kalınlığı sözlükle beraber 550 sayfaya yaklaşmış. Yani, sabırlı okurları zorlu bir serüven daha bekliyor diyebilirim.
  Karadelik güncesi de bir kısaltmalar sözlüğüne sahip. Bu seferki sözlük de en az ilk kitaptaki sözlük kadar iddialı. Fakat bu kitapta yazar kısaltmaları daha az kullanmayı tercih etmiş ve kullandığı zaman da genelde açıklamasını yanında vermiş. Bu durum hiç kuşkusuz okumayı önemli ölçüde rahatlatıyor.
  Buraya da tadımlık birkaç kısaltma örneği alabiliriz:

  Kabe: kaybolan beşibiryerdelin esrarı.
  Lavaş: lavman anonim şirketi.
  Mülkiye: mülküz insanlar yerleşkesi.
  Postiş: posta işleri.
  Sulta: Sultanahmet adliyesi.
  Tek: tenasül-i etfal kurumu.
  ... yage1497