1. 1.
  elle sevilmemesi gereken yırtıcı kedi turu.
  4 -1 ... bkocak
 2. 2.
  bilinen genel kanının aksine dünyadaki en büyük kedi aslan değil kaplandır.kaplanlar aynı zamanda dünyadaki en yetenekli kedilerdir.çok iyi yüzerler,geceleyin çok iyi gizlenir ve avlanırlar,çok güçlüdürler ve her zaman bulundukları bölgedeki en tehlikeli hayvan olmuşlardır.

  ortalama yetişkinlerinin ağırlığı 300kg dır ve bu ağırlıkta bir hayvanın gücünü sanırım az çok hayal edebilirsiniz.kaplan bir asya kedisidir,sadece asyada yaşar.bir çok kaplan türünün soyu tükenmek üzeredir.ama yine de kaplanlar ormanların gerçek kralları olarak günümüzde yaşam alanları daralmış olsa da hayatlarına devam etmektedirler.

  anlatılanlara göre kaplanların üzerindeki çizgiler,kaplan ormanda koşarken sanki çalıların rüzgarda kıpırdaması gibi bir görüntü oluşturumuş.böylelikle kaplan avına çok daha rahat bir şekilde sokulur ve kaçmasına fırsat vermeden yakalarmış.hindistandaki iz sürücülerin söylediklerine göre de bir kaplanın ayak izi ruh haline göre değişirmiş.ayak izinden kaplanın aç mı,sinirli mi,yorgun mu vs. olduğu anlaşılabilirmiş.
  6 ... byedemir
 3. 3.
  ice age cizgi filminde mamut, miskin ile birlikte kaybolan bebegin ailesini bulmaya calısan, gruba sonradan dahil olan diego isimli hayvan.
  1 ... ms.viking
 4. 4.
  aslanın karısı.
  (bkz: çocukluk dönemi sanrıları)
  3 -1 ... heycjcalhadiparcami
 5. 5.
  tire'de bir dağ köyü. dağ restoranıyla ünlüdür. arkadaşlarla ya da aileyle gidilip fasıl eşliğinde kafa çekilesi, güzel manzarayı izlenesi yerdir.
  -1 ... gonulcelen
 6. 6.
  ilk okuldan üniversiteye kadar okulları bulunan eğitim kurumu. dil kursları da vardır. abd'de oldukça yaygındır.

  http://www.kaplan.com/
  1 ... yozishanko
 7. 7.
  (bkz: kaslan)
  ... lilja
 8. 8.
  Çizgili tek vahşi kedi türüdür. Diğer vahşi kediler beneklerle ya da büyükçe lekelerle işaretlenmiştir.Ya da aslanlar gibi desensiz düz postları vardır. Kaplanın çizgileri, onun gölgelere karışmasını sağlar.Bu "doğal kamuflaj" avına gizlice sokulmasını sağlar. Suyu severler. Sıcak günlerde göl ya da nehirlerde oynayarak, suda tembel tembel yatarak saatler geçirirler. Kaplanların büyük pütürlü dilleri vardır ve bu dilleri sayesinde kemiklerden etleri rahatlıkla sıyırabilirler. Kaplanlar en büyük kedi türüdür. Bazılarının ağırlığı 230 kg.'dan fazladır.

  Yetişkin bir kaplanın ön ayakları 8 - 10 cm,arka ayakları daha küçüktür. Ön ayağında beş parmak vardır, ancak başparmağı havada kaldığı için dört parmağının izi çıkar. Arka ayağında dört parmak bulunur. Her adımda yaklaşık 70 cm yol alır. Ayak izleri dışında dışkısı, avının kalıntıları, ağaçlardaki tırnak izleri varlığını belli eder. Kaplan, bir zamanlar ülkemizin doğu bölgelerindeki sarp, kayalık dağlarda yaşıyordu. Ancak artık ülkemizde görülmüyor. Eldeki kayıtlara göre son Kaplanımızı 1974 yılında Şırnak'ta öldürdük.
  2 ... rick blaine
 9. 9.
  (bkz: anadolu kaplanları)
  -1 ... dalton ana
 10. 10.
  kaplanlar genelde:Kuzeyde Sibirya, güneyde Hindistan ile Malakka yarımadası arasındaki bölgelerde bulunur...
  ... bestouz