bugün

Kızılay tarafından kan bağışçılarına sorulan sorudur.
edit link: http://www.posta.com.tr/y...anit.htm?ArticleID=101191
göt mü yoksa kan mı vereceğiz? sorusunu beraberinde akla getirir.
- eşcinsel misiniz?
- değilim ama alyuvarlarımda bi ibnelik seziyorum.
- hehe çok şakacısınız
- trombositlerimde az orospu değildir hani.
- tamam sormadım o soruyu
- akyuvarlar kalbimde çok deli sevişirler.
- sus be tamam
- susmam, ibnelik kanımda var benim.
- güvenlikkkkkkkkkk
Kan bankası dersinde "dönore sorulacak sorular" kısmında gördüğümde gülme komasına girdiğim sorudur.
ibnelerin kan yolu ile bulaşan hastalık taşıma riskleri, normal insanlara göre 20 kat daha fazladır. bu sebeple sorulan bir sorudur. kimsenin aidsli bir kanı bebeğe verme hakkı olamaz.
-eşcinsel misiniz?
-hayır.
-hadi hadi var senin kanında bi ibnelik hissediyorum.
tıbbı bir yaklaşım sonucu orada bulunmaktadır, ahlaki bir boyut taşımamaktadır.
bunun bir nedeni de örneğin aids gibi hastalıkların insanda bulunmasına rağmen yaklaşık ilk 3 ay**
herhangi bir testle anlaşılamamasından kaynaklanmaktadır. bu hastalıklarda toplarda 2000 kat daha fazla olduğu için
ki bunun bi nedeni de anal yolla hastalık bulaşma riskinin yüksek olması topların düzenli cinsel hayatlarının olmaması yani çok eşlilik filan.
anlayacağın herkesin sağlığın için.
Soruyu soranın eşcinselliğinden şüphe edilmelidir bence hani adam evet dese gel arkaya gidelim gibi tepkiler alınabilir.
hiv diye bir realite var ve kim alınır, kim alınmaz demeden bütün önlemler alınmalıdır.

sonuçta o kandan kullanan nice çoluk çocuğun hayatı karartıldı.

hiv veya halk arasında bilinen adıyla aids. hani şu dokunmak veya aynı ortamda bulunmakla geçtiğini zannetiğini, hakkında fevkalade cahil olduğunuz, bir de üstüne korunmaya üşendiğiniz hastalık.
toplumsal bir sorun haline getirilmemesi gereken soru. cinsel yolla bulaşan hastalıkları tespit eden testler var ve o testlerin doğru sonuç verebilmesi için ilişki üzerinden yeteri kadar zaman da geçmiş olması gerekir. dün biriyle ilişkiye girdim, bugün test yaptırayım diye birşey yok. o yüzden sorular ile hata minimuma indirilmeye çalışılır farklı cinsiyetlere, farklı cevaplara, farklı zamanlarda testler uygulanır.

her hangi bir ankette sorulan cinsiyet sorusunda erkek - kadın seçeneklerinden kimmse rahatsız olmuyorken ve eşcinseller eşcinselliklerinden utanmıyorlarken (utanmalarını gerektirecek bir şey yok) eşcinsel seçeneğinin de yer alması neden bu kadar sorun oluyor.
sizin bir bebeğiniz var hastalığı taşıma riski diğer insanlara oranla yüzde 2000 yani 20 kat fazla birinden alınan kanı tercih edermisiniz ayrıca kandaki hormonal bozukluktan çekinmeden tercih edermisiniz bunu sevdiğinize veya yavrunuza eminim vicdanı olan eşcinsel bile evet demez bunlar için.
not:aids başta olmak üzere bazı hastalıklar 10 yıl boyunca görülmeyebilir kanda.kuluçka everesi uzun hastalılardandır.
Aids hastalığından dolayı sorulan bir soru olsa gerek.
gayet yerinde bir sorudur. eşcinsellerin kalbi kırılacak diye kimse hiv taşımak istemez herhalde.
soru gayet mantıklıdır. hiv ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları kan yoluyla birilerine bulaştırmamak adına gerekli olandır. ayrıca internette yazdığına göre kimseye eşcinsel misiniz diye sorulmamıştır, soru erkek erkeğe cinsel ilişkiye girdiniz mi diye sorulmaktadır. yani eşcinsel eğilimleri olsa dahi ahlak kurallarına bağlı olan kişiler de bu bağışın dışında tutulmamıştır.
ipnelikten yazmayabilir öyle olduğunu.
saçmalığın daniskasıdır. abicim sadece erkek erkeği sikince mi bulaşma riski var bu hastalıgın , vajınal yolla da bulusabılırız , hatta oyle kı oral sekste bıle bı ıhtımalı vardır. Onun dısında erkek gotuyle kadın gotu de aynı anatomıye sahıptır , ha korunmadan erkek sıkmıssın ha korunmadan karsı cınsle yapmıssın bunu ne fark eder ?

anal yolla bulasmasının daha yuksek bı ıhtımal olmasından mutevellıt , "anal seks yapıyo musunuz " veyahut "korunuyo musun" sorusu daha mantıklı olabılır.

escınsel olmayıp gotcu olan adamı naabıcaz pekı.

-escınsel mısınız
+hayır ama gotcuyum ben
-o zaman sorun yok

bu mudur yanı.
ibne kani istemiyoruz cevabi verilebilir.
işlevsel olarak gereksiz sorudur, zira zaten verici adaylarına kan testi yapılmaktadır.
Dünya Sağlık Örgütü'nün sağlık sorunlarına ilişkin tavsiyelerinden biridir.
1980 li yıllarda aids teşhisi konulanlar, virüsü cinsel yolla kapan eşcinsel erkekler olması sebebiyle üzerinde durulan bir konudur.

tamamlanmamış bir araştırma, eşcinsellerin hiv virüsü ve AIDS konusunda yüksek derecede bilgi sahibi olduklarını ve AIDS’li kişilere yönelik tutumlarının oldukça olumlu olduğunu ortaya çıkarmak üzere.

yani yadırganmaması gereken ve sağlık hususunda gerçekleşen eylemlerde verim elde edebilmek adına yöneltilen bu soru uygun bir sorudur.

edit: 'korunmasız anal ilişki esnasında HIV bulaşma riski, korunmasız vajinal ilişkiden daha yüksektir.'
izahlarına istinaden kadın- erkek anal ilişki sorusu mevcut mu bilmemekteyim.

şayet yoksa erkek erkeğe sorusunun nahoşluğu maalesef aşikar.
-eşcinsel misiniz?
+değilim. ama olsam ne olacak. almayacak mısınız?
-...
ibneleri niye gerdiğini anlamadığım soru. çok tuhaf yav bunlar. olur olmadık yerde pankart açarlar biz eşcinseliz, lgbt ruhuyuz, ibnenin dibiyiz falan.. her boka da alınırlar. canlarım ya, cicişlerim benim. sorun yok bu soruda, sakin.
bide şunu katın aids in yanına doğruysa eğer, cinsiyet değiştirdikten sonra ağız yada iğne yoluyla hormon almaya başlarsınız. oda kanı etkiler, almayı bıraktıktan bir süre sonra vermeye devam ederler.
örneğin dövme yaptırdıysanız 1 yıl içinde kan veremiyorsunuz.
sazan.avi'dir yani evet diyenleri mimlerler kesin.
yaparsın HIV testini olur biter, eşcinsel misin diye sormak nedir lan.

heteroseksüelin dibiyim, 3.000 e yakın hayat kadınıyla birlikte oldum hemde prezervatif kullanmadan.

ne olacak şimdi?
eşcinseller bol bol anal seks yaptıkları için hastalık riski daha yüksektir. bu sebepten gayet makul ve yerinde bir sorudur.