bugün

(bkz: kan bağışlayan her kadın sultandır)
kan acil değil sürekli ihtiyaçtır. amacını güden kızılay kan hizmetleri aracılığıyla sağlanabilen hayatımız boyunca yapabileceğimiz en güzel bağıştır.
bugün gerçekleştirdiğim eylem.
olm insan mutlu oluyo lan bağışlayınca gidin siz de verin.
3 ay aralıklarla yılda 4 sefer yapılabilecek insana zararı olmadığı gibi kişinin sağlığına ek katkıları olan bir bağıştır. Bir hayat kurtarırken kendinizide bakıma alıyorsunuz. Kalp ve damar hastalıkları riski düşer. Kolestrol değerlerinizin düşmesine fayda sağlar. Bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlar. Verdiğiniz kan bir hayat kurtardı mesajı ile de ruh sağlınıza etki eder.
her insanın yapması yapmak için teşvik etmesi gereken eylem. bugün bana yarın sana. evet.
kan bağışı önemlidir. gün gelir sizede lazım olabilir.
her kesin yapması gereken bir görevdir. şuan sağlamsın evet ama beş dakika sonrasına garantin yok..
orda kana senin, annenin, babanın ya da çok sevdiğin bi başka insanın da ihtiyacı olabilir.. bunu bilincine varalım ve ona göre hareket edelim, lütfen..
5 yıldır kesintisiz kan veriyorum faal bir bağışçıyım ve bundan gurur duyuyorum kan vermek beni inanın Mutlu oluyorum hepinize tavsiye ederim hatta ve hatta hemoglobin di galiba beyaz kanda vermelisiniz.
Kızılay bence ülkenin en temiz çalışan kurumu fakat medyada daha fazla yet almalı
Artı belirtmeden edemeyeceğim Kızılay'dan birde madalya aldım hayatımda aldığım ikinci madalyam.

Eşit:hemoglobin değil Trombosit olcak
Alkişlar rumuzunu unuttuğum yazara
maalesef kan veremiyorum, hemoglobin değerlerimin aşırı yüksek çıkmasından dolayı, çok istemiştim kan vermeyi ama kabul etmiyorlar ne yapalım, biz de kan verilmesi için teşvik yaparız.

kan verin hayat kurtarın.
Kan aranan sizin de yakınınız olabilir. (bkz: Empati)
3 gün oldu daha vereli sanırım iyi bastırmadım ki kolumun morarmasıyla sonuçlandı. iyi bir insana yardımcı olması umudu ile..
hayatın yaşamın kaynağı olan ve sadece canlı vücudunda üretilen değerli sıvıya ihtiyaç duyulduğunda gönüllü bağışcılardan sağlanıyor.

kan bağışı can bağışıdır.
yaşamsal ibadettir.
mümkün olduğunca mümkün olan şekilde,aralıklarda ve sürelerde bağış yapılmalıdır.

http://www.kanver.org/
arkadaşlar bu aralar maddi sıkıntıda olduğum için ve acilen paraya ihtiyacım olduğundan internette geziniyorum. hızlı para kazanma yolları vs . yazıyorum çiziyorum.. bulduğum fikirler içersinde kan ve organ bağışları da vardı. düşünün para kazanma yollarında kan vermek de var. beyler bayanlar... insanların canı çok tatlı. başkalarının ihtiyacı var mı yok mu hiç düşünmediğimiz için bu konu para kazandırır duruma gelmiş. bu hepimizin suçu. özelikle hayatımda hiç kan vermedim diyen şahıs ve şahıslar... ayrıca korkularının esiri olanlar da hiç bahane uydurmasınlar yok benım kanımı ya satarlarsa yok ya ıhtıyacı olmayan bırıne giderse vs. kardeşim satılsa bile inanın ihtiyacını karşılıyor , bir şekilde hayatlara dokunuyorsun. ben de karşıyım parayla kan vermeye ancak insan hayatı kurtulacaksa buna değmez mi ? en ıyısı hem kan vermek hem de yaptığın bağışı takip etmek tereddütlerini de ilgili bakanlıklara iletmek..
görsel
bu dag basindan kurtulduktan kisa zaman sonra yapacagimdir.
Düzenli olarak 3 ayda bir yaptığım eylem. Malesef ülkemizde ailesinden çevresinden birine gerekmedikçe kan veren insan sayısı gerçekten çok az . Verin dostlar eksilmiyor üretiyor vucudunuz merak etmeyin.
Yapamadığım şey.

belirtilen kilonun altındayım ki olmasa bile iğne beni her zaman korkutmuştur.
Reşit olur olmaz babam tutup kızılaya götürdüğünde yaptığımdır. Normalde 500 ml küsür birşey alınıyormuş ama benim sanırım bünye zayıf birde yemek yiyeli çok vakit geçmişti kafa bi dünya olunca 410 ml olan min miktarı aldılar. 6 ay küsür sonra yine babamın teşvikleriyle aynı yere gittik yine aynı şekil olunca 3. Ye gitmeye korkar oldum. Ama kan verdik bağışlandıktan sonra içim huzur doluyor lan. Bayram namazından çıkmış gibin.
görsel sağlıklı, 50 kg üstü olan ve damar bulunma sorunu olmayan insanlara yapmalarını tavsiye ederim. ne de olsa ihtiyaç her daim de bağışın az olduğu bir ülkedeyiz. biraz oranları artırılsa iyi olur. hem o insanlara da fayda sağlanmış olur.
Not; Kızılay'ın kan bağışı için reklamı fazla erkek ismi kullanıyor. yarı yarıya her iki cinsi de kullansaymış iyiymiş. bunun için *AB* kan grubu için abi yerine abla kullanabilirmiş. Abi kelimesi konuşma dili yazılması gerekense pek kullanılmasa da ağabey kelimesidir. Reklamda birsürü insan izlediği için hem de yardım için reklam yapılıyorsa kurumun daha dikkatli kelime kullanması gerekir.
valla millet kan bulammazken kanlar bu kan toplama merkezlerinde mundar oluyor.

çoğunun tarihi falan geçip çöpe gidiyor yazık.
Pozitifler her zaman bulunuyor olduğu için ilk önce negatifler kesinlikle bulunmalidır. Negatif en zor bulunan kan guruplarıdır. Bende bir negatif olmak üzere herkes bağış yapmalı derim.
Vermeyin. Kizilay kani parayla satiyor. Kizim dogdugunda, o zamanki esim 2 unite kana ihtiyac duydu. Yurtdisi sigortamiz oldugundan turkiye de herseyi odeyip iadesini yasadigimiz ulke de aldik. Hastane faturasinda 'kizilay kan bedeli' gordum iki unite kan 320 tl. Yuh dedim aradim kizilayi. O gune dek cok siki bir bagisci idim. Her 3 ayda bir gider yapardim bagisimi nerede olursam olayim. Neyse kizay dedi ki normalde turk vatandasi bu bedeli gormez bir sigortadan aliriz paramizi. Yuh dedim bi daha haybeye bagis yapani siksinler.
dün yaptığımdır.
sonunda hemoglobin seviyem yeterli duruma gelmiş.
4 ay sonra yine geleceğim bekle beni kızılay!
-erkekler için bu süre 3 aydır.-

görsel

geçen sefer gittiğimde hgb değerim 11.9 olduğu için bağış yapamamıştım çünkü kadınlarda bu değer 12 olmalıymış. dün gittiğimde ise kan değerime bakan görevli 'doktorun yanına geçebilirsiniz' dediğinde gözlerim parladı.
ne kadar güzel yiyip içmişsem artık bağış sevdasına 12.9 çıktı değerlerim.
ve gerçekten çok güzel bir hismiş bu!
sıradaki eylemim iki arkadaşımla hastaneye gidip organlarımı bağışlamak olacak.

lütfen siz de bağışlayın ve çevrenizdekileri bu konuda bilinçlendirin ve ailenize size bir şey olması durumunda organlarınızın bağışlanmasını istediğinizi belirtin.
ülke olarak organ bağışı konusunda çok bilinçsiziz.
gereksiz gösteriş.
Günler sonra gelen " verdiğiniz kan ihtiyaç sahiplerine ulaştı. 3 kişiye can, doğaya da bir 1 fidan hediye ettiniz " mesajı ile insanı mutlu eden eylem.