bugün

(bkz: mustafa bayram)
yıllar önce popstar kültürünün patlama yaptığı bir zamandı. oturmuş ailecek izliyoruz. bi kızcağız geldi hafif toplu, güler yüzlü vs. jüriye kendi şarkımı söylicem ama biraz müstahcen dedi. neyse efendim söylemeye başladı; hayatımın en zor anlarıydı, zira koltukta durmakta zorlandım. sözlerini eksiksizce yazıyorum, yeni nesil örnek alsın.

hey kameramanım
at kameranı gel kalmadı sabrım
hey kameramanım
sana doya doya sarılayım
çek beni sağdan soldan
zumla beni koynumdan
sana bir frikik verdim çaktırma canlı yayından...
bu tayfanın içindeyim. ancak kameraman, sadece kamerayı kullanan kişi değildir. Kamerayı kullanmak başka, kameramanlık başkadır. bir kameramanın öngörüleri gelişmiştir. onlarca ihtimal arasından kombinasyon hesabı yaparak, gerçekleşmesi en yüksek olasılığı tespit ederler. çok sabırlı varlıklardır. 10 saniyelik bir görüntüyü çekmek için 10 saat beklerler. tehlikenin farkına önceden varıp gardlarını alırlar. mesleğin vermiş olduğu kusursuz refleksle gelen ani bir saldırıya daha ani bir karşılık verirler. çekim yaptıkları esnada yedikleri küfürlere sadece tebessüm ederek karşılık verirler ancak kameraya saldırıp zarar verdiğiniz zaman, hiç düşünmeden 5 kg lık anton bataryayı söküp kafanıza indirme ihtimalleri yüksektir. onlar için yer ve zaman kavramı yoktur. uyku halindeyken telsizi yanı başlarına koyarlar. uykudayken vuku bulan olayı nasıl duyacaklar demeyin zira onların bilinç altları uykudayken bile anonslara sürekli duyarlıdır. telsizden haber değeri taşıyan bir anons geçtiğinde anında yataktan fırlar ve olay yerine gider. hatta bazen polisten önce bir olay yerinde olurlar. acemi muhabirlere haberin nasıl toplanacağını ve nasıl sunum yapacağını öğretirler. meslek gereği, her türlü ortam ve şartlarda çalıştıklarından vücutları her türlü mikrobu önceden tanımıştır. bu nedenle bağışıklık sistemleri çok güçlüdür.

Ancak ne yazık ki magazin kameramanları yüzünden itibarımız yerlerde sürünmektedir. lütfen bizleri onlarla karıştırmayın. haber kameramanları (hangi kanal veya ajansta çalışıyor olursa olsun, hangi siyasi görüşü taşırsa taşısın) ekmek parası için tek amaçları o görüntüyü çekip kurumlarına ulaştırmaktır. Kameraman fikirlere karşı çıkmaz, art niyetli ve taraflı sorular sormaz. sadece emekçidir. ne varsa bu kanallarda var. vesselam...
izlediğimiz her videoda, filmde, hatta fotoğraf karelerinde bile orada olmasına rağmen çoğunlukla unutulan hiç görülmeyen adamdır.
https://youtu.be/jG4zCt4Nlis
güncel Önemli Başlıklar