bugün

2001 yapımı, japon korku filmi. filmin pulse adında bir yeniden çevrimi bulunmaktadır.

--spoiler--
Tokyo kenti bir intihar salgınıyla çalkalanmaktadır. Tüm şehirdeki insanlar kendilerini eve hapsetmektedir, intiharlar artmıştır. Bunun nedenini araştıranlar, buna internet kullanıcılarının karşısına aniden açılan bir web sitesinin neden olduğunu anlarlar.
Web sitesi açılır açılmaz "Bir hayaletle tanışmak ister misiniz?" sorusuyla karşılaşılmaktadır ve tüm şehir bu sitenin bağımlısı olmaya başlamıştır.
--spoiler--

film hakkında bir yorum yapmak gerekirse; çok kopuktur, sahneden sahneye atlayarak filmin içine girmenizi zorlaştırır. ama gerilimi ani çıkışlarla değil ağır hareketlerle ve giderek artan şekilde veren ve bu sayede korkutmayı başaran bir filmdir.
Muhteşem ötesi bir film. işte bu yüzden Japon sineması. Korku olarak yeterince korkunç ve bunun dışında gerçekten de çok sağlam bir mesaj da içeriyor. Bir monitördeki 2 nokta hakkında konuşmanın olduğu sahne de favorim bu arada. Bu filmi lisedeyken izlemiştim ve beni öyle etkilemişti ki internetten, televizyondan ve telefon gibi iletişim araçlarından elimi eteğimi çekmiştim. Korkudan kafayı yemedim merak etmeyin, ama filmin size vermeye çalıştığı mesajı anlarsanız bana hak verirsiniz.
Ama şimdi düşünüyorum da filmin verdiği mesaj fazla ütopik geliyor, galiba yaşlanıyorum.
hollywood ve türk yapımı çevrimlerinin ne kadar yarak kürek işler olduğunu japon kültürünü nakış nakış işleyip seyirciye aktaran kairoyu seyrettikten sonra fark ettim.
almanca kahire demektir.