bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. ?.
  uzktan kominist diye bilinenen ve eski koministlerden oluşan kadrosuyla bu sanıya vardıran dergidir. amacı türk devrimine iideoloji yaratmaktır. isimlerini kadro dergisinden alırlar. 4 yıl uğraşırlar ama başarısız olurlar. son olarak bilinmelidir ki bu oluşumun içindekilerden hepsi kominizmin türkiye'de uygulanamayacağı konusunda hepfikirdir ama ortak noktaları tkp*'dir.
  1 ... venividivici
 2. ?.
  kemalizmi, antiemperyalist ve antikapitalist bir temele oturtmaya çalışan, dolayısı ile gerçek bir -izm yapma çabasındaki sosyalist kafaya sahip insanlardan kurulu, üretim araçlarının kısmen devlet elinde ama tümünün devlet kontrolünde olduğu karma ekonomik sistemi ilk kez dillendiren harekettir.

  (bkz: kadrocular)
  ... liberalisticcommunist
 3. 1.
  hareket adını, şevket süreyya aydemir, yakup kadri karaosmanoğlu, burhan belge, vedat nedim tör ve burhan belge gibi isimlerin yayımladıkları kadro dergisinden (1932-1934) almıştır. temel gaye türk devrimine teorik bir çerçeve oluşturmaktır. heterojen bir hareket olmakla beraber (farklı yorumlamaları barındırması) uluşçu bir sol akım olduğunu söylemek mümkündür.
  ... caftaykar