bugün

kötü şeylerin olacağını bilmediğiniz güne uyanmak. her şeyin ters gideceği zamana açılmak.
(bkz: kabusla uyanmak).
gece başını yastığa koyduğunda herşeyin yoluna gireceğini düşünüp kendi kendi telkin eden ademoğlunun sabah uyandığında hiçbirşeyin değişmediğini, hatta durumun giderek kötüleştiğini görmesidir.
hayatın acı ve ızdırabından ancak uyumak isteyerek kaçabilen, uyandıktan sonra da hayatın gerçekliğine çakılan kişinin söyleyebileceği ifadedir.
hayatın acımasızlığıdır, bazen öyle kötüdür ki gerçek, sadece uyamak huzur verir.

misal;

geçen gece bir rüya gördüm

rüyamda babam kalp krizi geçirdi.
son dakikasında babama sarıldım öptüm
baba ne olur, iyileş dedim.
sonra tekrar sarıldım, öptüm
baba seni çok seviyorum biliyorsun değil mi dedim

uyandım.

bir saniye sadece, gördüğümün bir rüya olduğunu düşündüm.

sadece bir saniye

benim babam gerçekten öldü. bir kalp krizi sonucu ve ben ona onu sevdiğimi söyleyemeden, vedalaşamadan.
dün tekrar tekrar benzerlerini gördüğüm kabusların başka bir versiyonunu gördüm.

rüyamda bir bengal kaplanı ve koca bir aslanla aynı evin içindeydik tanıdığım bir kaç kişi ile. sürekli o evin içinde onlardan kaçtık. bir odaya daldık, kapıyı kilitledim falan. nasıl korku nasıl korku. rüyamda hep bana aslan ya da kaplan saldırıyor zaman zaman.
son 4 yıldır kabuslarımın içeriği bu. rüya tabirlerine baktım, aslan kükremesi ölüm haberi vs yazıyor. psikolojim bozuldu. daha yeni iyileştim , tüm sevdiklerimde uzakta. dua etmekten başka bir şey yapamam ki zaten.
Merhaba;
Huzursuz yatılan bir uykunun sonu daha bitmek bilmeyen aynı kabus. Arkamda beni ve sevdiklerimi kovalayan bir dinazor ve en son sıçratarak ter içinde uyanıncaya kadar hepimizi , en son beni, yiyerek son bulması.
Yaklaşık 8 yaşımdan beri aynı kabus. Bıraktığı etki hep aynı.
Çok sık başıma gelen şey. Uyurken hep dönüp dolandıgımı söylüyor babam. Normal ama ne zaman canım sıkılsa böyle olurum. Günlerce sürer. Telefon çalar öyle kurtulurum. Uyandığım için şükrederim. Sürekli kabustan kabusa geçerim. Rüyamda sürekli gördüğüm belirli mekanlar, evler , mahalleler var.

Ben genellikle iki dağın arasındaki uzun bir yolda yürüyorum ya da koşuyorum ve o dağlarda mezarlık var. Genelde üstteki dagda. Aslanlardan kaçıyorum hep. Bazen başka hayvanlarda giriyor araya. Genellikle aslanlardan kacıyorum. Son anda kurtuluyorum hep. Şu rüyamın anlamını sahiden merak ediyorum. Azrail ' den mi kacıyorum nedir? Yıllardır bu rüya.
Son Zaman'lar uyumaktan korkar olduk kabuslar yüzünden ...