bugün

1912 yılında brezilya' nın bahia şehrinde dünyaya gelen brezilyalı yazar. kakao tarım işletmeleri döneminde, bahia ve insanını işleyen eserler yazmıştır. *
büyükler için fantastik bir aşk öyküsü yazmıştır. "kırlangıç ile tekir kedi".

"bu öykü, hayvanların konuşabildiği, köpeklerin tasmalarının sosisten yapıldığı, terzilerle prenseslerin evlendiği ve çocukların dünyaya leylekler tarafından getirildiği, o çok eski ve unutulmuş zamanlarda geçen, bir varmış bir yokmuş masalıdır. bugünlerde ise oğlanlarla kızlar bilinecek herşeyi bilerek geliyorlar dünyaya; doğmadan önce herşeyi kendi kendilerine incelemiş olduklarından, her çocuk en sevdiği duygusunu seçebiliyor; kaygı, yalnızlık, şiddet.

benim aşk öyküm ise, çok çok eskiden, herşeyin farklı olduğu zamanlarda geçmekte."

jorge amado
"tekir kedi tarafından taparcasına
sevdiği kırlangıç hanıma yazılmış
bir terkedilmiş aşk sonesi"

minik kırlangıcım benim
küçük kumrucuğum benim
gökyüzüne uçtu gitti
aşkımı da aldı benim

değmez yaşanmaya hayat
uçmadan şakımadan, heyhat
ne tüyler var, ne de kanat
ağlatıyor beni bu sanat.

öyle aşığım ki ona
ah, keşke varsa o bana!
sevmiyor hiç beni ama!

evlenemez o benimle
benim gibi bir kediyle
vay bu başıma gelene!

yazan: tekir kedi

"jorge amado"
insanın anayurdu çocukluğudur sözünün esbabı mucibi yazar.
Brezilya'nın kuzeydoğu bölgelerinin yaşantısını işlediği eserleriyle öne çıkan yazar, uluslar arası övgü kazanan pek çok romanın yazarıydı.
Başlarda toplumsal içerikli romanlar yazan daha sonra yazdığı eserleri ise mizahla harmanlayan büyük roman üstadıdır. Dona Flor ve iki Kocası isimli romanı mutlaka okunmalıdır.