bugün

led zeppelin in aşmış basçısı. ramble on ve the rover daki performansıyla kendine hayran bırakan mümtaz şahsiyet. grubun diğer elemanlarıan methiyeler düzülmüşken *** -ki herbiri bunları sonuna kadar hak eder- hakkında hiç entry girilmemiş olması şaşırtcı.
Muhteşem basçı olarak lanse edilmeyi fazlasıyla hakeden led zeppelin basçısı. Benim gözümde Nathan east ile birlikte en iyi stüdyo basçısıdır.
led zeppelin'in efsanevi basçısı. asıl adı john baldwin'dir. grup hakkında konuşurken en az bu adamın adı geçer ama bu adam tek kelimeyle bir müzik dehasıdır. klavye de çalar grupta. (bkz: no quarter). ne kadar iyi olduğu hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız:
(bkz: the lemon song)
en iyisidir.
ayrıca bu adamın çaldığı enstrüman sayısının rakamlarla ifade edilemediği söyleniyormuş.
şu aralar them crooked vultures grubunda çok şükela işler çeviren aşmış insan.
eğer zamanında led zeppelin'in diğer uçuk kaçık adamları kontrolden çıkıp, her biri kendi halinde takılmadıysa şarkılarda, sebebi bu adamdır, ya da ben buna inanırım.
zamanında bas gitar alma sebebimdir kendisi.
(bkz: büyük müzisyen)
"ismimin John Paul olduğunu söylediğim bir kız 'George ve Ringo nasıl?' diye sordu. Kıza gülsem mi, tokat mı atsam bilemedim." / John Paul Jones, Led Zeppelin

görsel
hem jeff beck in, hem led zeppelin in you shook me yorumlarında klavye çalmış multi enstürmantalist.
Muzik dehasi led zeppelin uyesi. Bircok enstrumanda virtozdur. Led zeppelin in en yetenekli uyesidir. Gitarda jimmy page kadar iyidir ama birgun bile egosuna yenik dusmemis, isine bakmistir. Led zeppelin dagildiktan sonra kariyer anlaminda en iyi isler cikaran kendisidir. Zira jimmy page nin gitar yetenegi korelmis, robert plantin sesi gitmistir.
John paul jones asiri mutevazi bir adamdir. Kendisinin on plana ciktigi alkislandigi konserlerde mutlaka diger elemanlari israrla över. Bu kadar yetenekli olupta bukadar mutevazi birini gormedim. Mutevaziligi underrated biri olmasina neden olmustur kanimca. Ne olursa olsun en sevdigim muzisyenlerdendir.
(6 Temmuz 1747 - 18 Temmuz 1792) Amerika Birleşik Devletleri Donanması'nın kurucusudur. Jones, Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nda büyük başarılar göstermiştir. ingilizlere karşı bağımsızlık mücadelesinde denizde önemli rol oynamıştır. Çok genç yaşta denizcilik kariyerine başlamıştır. Jones, Rus Donanması'nda amiral iken birçok kez Osmanlı Donanması ile karşı karşıya gelmiştir. 1792 yılında Paris'te ölen Jones, 1905 yılında başkan Theodore Roosevelt'in kararıyla cesedi ABD'ye getirilmiştir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/John_Paul_Jones
Bass gitarist sakinliğinden Muzdarip aşmış basscı, klavyeci.
Aynı zamanda iyi riff yazarı ve bestecidir.
led zeppelin'de başta bas gitar olmak üzere bir çok enstrüman çalmış müzisyen. evet müzisyen. led zeppelin üyesi bir insanın rock yıldızı kimliğinin ötesinde nasıl bu kadar baskın bir müzisyen kimliği olabilir? söz konusu john paul jones'sa oluyor işte. rock tarihinin gördüğü en komplike müzisyenlerden biridir john paul jones.