bugün

deniz gezmiş'in idamdan önce dinlemek istediği bestekar. bununla beraber o dönem yaşayan gençlerin bilinç ve kültür düzeylerini, kısıtlı imkanlarla nasıl enternasyonel bir bilince sahip olduklarını ortaya koyuyor. ismail yk dinleyen gençlerin, denizleri de anlaması bu yüzden imkansızdır.
(bkz: joaquin)
dinleyince insana özgürlüğü anlatır. ne kadar özgürdük zamanla bu hale geldik. kaybettiğim özgürlüğüm hayatımda bir yerlerde ama nerede bilmiyorum ama bir tanesini buldum. dinlenmesi şiddetle tavsiye edilir.

"http://www.vidivodo.com/1...igo-gitar-koncertosu";

edit:deniz gezmiş'in ölmeden önceki son isteklerinden biridir rodrigonun gitar konçertonusu dinlemek nitekim dinlemiştir darağacına giderken arkadaşları ve yoldaşları ıslıkla çalmışlardır bu konçertoyu bittiğinde deniz bütün koğuşa;"hadi eyvallah" diyerek aralarından ayrılmıştır. ışıklar içinde yatsın..
'' O sahneyi çok iyi somutladım.

Asılma günü gelip çatınca, o sevdiğim giysilerimi giyeceğim. Postallarımı, parkamı.

Beyaz ölüm gömleğini giydirmek isteyecekler, giymeyeceğim. Kesin direneceğim ve giymeyeceğim.

Öyle her zamanki gibi, eyleme gidiş tavrımla gideceğim darağacına.

Yok, tıraş falan da olmayacağım.

Önce gidip orada oturacak, bir sigara yakacağım.

Sonra demli güzel bir çay içeceğim.

Ha, bak, Rodrigo'nun o ünlü gitar konçertosunu dinlemek isterim orada. Bak bunu çok isterim. Sanırım, asılacak bir insanın son isteklerini geri çevirmezler. Bunları isteyeceğim. (...) ''

Denizimin, Denizimizin Son istekleri arasında yer alan bir konçertodur. ve konçerto dinlenildiğinde çok yerinde bir istek olduğunu herkes anlayacaktır. Deniz gibi konçerto da mükemmeldir.
üç yaşında geçirdiği bir hastalık sonucu kör olmuş, sekiz yaşında piyano, solfej ve keman eğitimi almaya başlamıştır. dönemin diğer sanaçılarına göre daha iyi çalmamıştır gitarı,ayrıca pek çok bestesi bulunur fakat en çok tanınan eseri de gitar konçertosu olmuştur. *
ilgili kişiye ait üç adet gitar konçertosu.

(bkz: concierto de aranjuez)
(bkz: endülüs konçertosu)
(bkz: fantasia para un gentilhombre)
Alpay'ın, 'sensizliğimin şarkısı' adlı parçasının müziğini bir canlı performansında çalarak beni büyüleyen ispanyol besteci.
Birçok duyguyu birarada hissetmenizi sağlayacak bişey bu Rodrigonun Gitar Konçertosu.
ünlü ispanyol klasik müzik sanatçısıdır bütün zamanların en iyilerinden biridir gitar konçertosuna bayılırım.
(bkz: en los trigales)
3 konçertosunu her sabah her akşam

işten eve evden işe dinlediğim,

duygulandığım,

coştuğum ve bence içinde anlamları yüklü en güzel konçertolar dan birincisidir.
gitar konçertosunun yeri "bizim" için her zaman ayrı olacaktır.
Erken bir yaşta kör olmasına rağmen, büyük başarılar kazandı. Rodrigo'nun Gitar Konçertosu repertuarı ispanyol müzik ve gitar konçerto arasında önemli sayılır.
gitar konçertosu tüm duygularınıza hitap ediyor. sevgi, aşk, hırs, nefret, sadakat, acı, mutluluk...
ben olurum kendisi. en ünlü bestem Concierto de Aranjuez dir. Ölmüş bulunmaktayım yakın geçmişte. eşim yahudi asıllı türk Victoria Kamhi'dir.
Ağlıyorum.

https://youtu.be/LcNu7w9rv-k