bugün

entry'ler (75)

ölüm acı gerçeksin tamam

Var olmakla yok olmak arasındaki çizgi gibidir iyi olmak ve kötü olmak da. Her şey bittikten sonra söylenen sözler, nafile ağlayan gözler, gelenekten kapanan başlar, var olmak ya da yok olmak arasındaki ince çizgiyi çoktan aşmış birisi için bir onama işlemidir aslında. Kabulleniştir, yok oluşunu.
Erken söylenen sözler belki de haklılığın üzüntüsünü yaşarlar. Bıyıkları çoktan ağarmışlar ile saçlarına yıldız düşmüşler böyle anlarda anımsarlar çocuklarını. Gidenler de üzüntülüdür elbette ama kalanlar kadar yasa boğulmazlar asla. Karanlığın ucunda bizi ne beklediği belli olmadığı gibi başında da atlamışızdır bilinmez uçurumlardan. Bedenimiz bazen kuru dallara takılı bulunmuştur, bazen de kayalık dibinde balıklara yem.
Unutmak, en iyi olan mıdır bilinmez. Özlemek farzdır bu tip durumlarda. Kokusunu özlemek mesela. Eve girdiğinde saçlarına yıldız düşene sarılamamak, bıyıklarına aklar düşmüşü bulamamak koltukta. işte böylesine yıkıcıdır gidişler.
En umursamazımızın bile kirpikleri ıslanıverir bir anda. Tutunamaz o anda en iyi anılarına. Anın için de o da diğerleri gibi kaybolup gidiverir. Hıçkırıklar arasında fark edilmez bile varlığı. Asla varlığı yokluğu bir değildi onlar için. Şimdi ise en tepede bir başına sallanan bir sonbahar yaprağıydı.
Her daim yüzünden gülücüğünü esirgemeyenler bile viran bir şehri anımsatırlar. Ocak ayında yağmurda kalmışçasına ıslak elmacık kemikleri, tıpkı bedeni gibi ele avuca gelmez olmuştur. Dokunulmaz olmuştur yüzüne, bakılmaz… Hissedilemezdir elbette yaşadıkları buradan gelir zaten dokunulmazlıkları.
Ve tabi en olgun olan bile artık bastıramamaktadır duygusallığını. Küçüğüyle birlikte gözyaşından kendilerine bir sal yapıp hafta sonu kahvaltılarına giderler. Saçlarına yıldız düşmüşle, bıyıkları ağarmışı son kez mutlu görebilmek için.
Vedalar her zaman zamansız olmaz. Bazen belersin uyuyana kadar, bazen beklersin güneş sessizce tandan dönene kadar. Ve bazen hiç beklemezsin, uyanıvermişsin ve kaybolmuşsun.

avustralya

bir gün sizlere ballandırarak anlatacağım, gitmek en büyük hayalim olan kıta ülkesi. renkli oluşudur mutlak insanları cezbeden. farklı iklimleri, farklı insanları barındırışıdır. bir gün melbourne sokaklarında yürürken anımsayacağım bu günleri ve hayallerimdeki şehri adımlıyor bile olsam yerin hep ayrı kalacak izmir'im.

matematikten nefret etme sebepleri

ortaokul ve lisedeki o caaanıım insanları bir kez daha anarım. adaletten yoksun öğretmenlik nedir bilmeyen pis özel ders öğretmenleri. sebep mi alın size sebep a.k.(yaşı kaç olmuştur bilemedim) ve h.a. (gelmiştir kesin 38ine).

sesini kaybettim

sesini arıyor insan en çok da. tınısında kendini kaybettiği; kaybettiği noktada sesli harflarine tutulduğu; sessiz harflerinde durulduğu... her şeyiyle özlüyor oluyor insan. bunun için yaratılmamış mıdır insan? sesini arıyor insan beki de en başta kendi sesini. doğru kelimeler çıkmasını beklerken söylenen yanlış sözlerden boğuluyor insan. susuyor; sustukça kaybediyor sesini. bilmiyor mu ki vardır her zaman her sözden önce bir ses mutlaka.

david yates

kitaba bi baksaydı iyiydi.

kızlar neden tarih dersini sevmez

cevabı yoktur. çook yanlış bir genellemedir.

ikizler burcu kadını

mutlu olmak için yaşarız. öyle herkes gibi değil herkesten biraz daha fazla.

geçmişten geleceğe mesaj göndermek

12 maymun filmini akıllara getirir.

valiz toplamak

bir başlangıç olmasını dilediğimdir. nice kıyafetleri sığdırırız da o küçücük bavullara umutlarımızı mı sığdıramayız bir tek? nicedir beklediğimiz güzel günlerin hayalleri mi zorlar fermuarını uyduruktan bavulun yoksa biz mi uyduruk kılmışızdır zaten bu gidişi?

ben siyasetle ilgilenmiyorum diyen genç

80 sonrası uygulanan apolitikleştirme programı kurbanıdır.

sözlük yazarlarının izledikleri en kötü filmler

bana bir soygun yaz. of of of filmsizlikten sinemada arkadaş kurbanı olarak girdiğim kötünün de kötüsü yüzüne bakılmayacak film. para ve zaman israfından öte bir şey değil. bir yerlerde karşınıza çıkarsa fütursuzca ortamı terk edin.

sözlük yazarlarının an itibarı ile düşündükleri

sosyal devletin gereği olan ücretsiz eğitim hakkımın 578 lira harçla nasıl çiğnendiği.

yazarların en uzun yürüyüş mesafeleri

Göztepe'den Alsancak'a uzun ve sessiz bir yürüyüş olmuştu. izmir'ime keşke biraz yağmur yağsaydı o gün.

sözlük yazarlarının en son izlediği filmler

uzun hikaye.

ben bu yazıyı eski sevgilime yazdım

Bugün seni gördüm aynı tas aynı hamamsın. Yalnız, birazcık ilgiye ihtiyacım var mesaj atarsan iyi olur.

escada collection

Arkadaşlarımın oda parfümü dediği halde kokusuna gerçekten bayıldığım, esmer tende can bulan yanık şeker kokusu.

pamukkale seyahat

Şu an itibariyle izmir-denizli 13.35 aracı 1 saate yakın yolda kalmıştır. ikideki metroyu bekleyemem deyip pamukkaleyi tercih etmem ve yılın ilk gününün getirdiği trajikomik durum.

kel olma korkusu

stresten dökülen saçlara yeni yetme 6.. sınıf öğrencisinin üniversite hastanesinde koyduğu "genlerden kaynaklı kel kalacaksın" diye başlayan kutusunun üzerinde kel bir adamın olduğu kellik ilacını yazıp seni eczane eczane kel mi kalacağım diye dolaştırıp ağlatan durumdur. sonra anlaşılır ki uzun saçlar güçsüz kalmış, mevsim geçisi ve stres. saygılarımla 6. sınıf öğrencisi melek yüzlü şeytan.

temple grandin

muhteşem bir gerçek yaşamdan uyarlama filmdir.

hem liberal hem müslüman olunmaz

islamın beş şartından ikisinin (Zekat vermek, Hacca gitmek) parayla yapılabilen şeyler olduğunu kavrayınca aslında islamın kapitalist olduğu farkedilecektir. bundan ötürü liberalizm de aslında kapitalizmin bir alt basamağı olduğundan demek ki neymiş paran yoksa islamın temel iki şartı yerine getirilemez. liberalizm de serbest piyasa ekonomisinin getirdiği "paranın gücüne" dayandığına göre bu cümleyi yanlış kabul edebiliriz. ayrıca bakınız (#16788236).