bugün

Ağaçlara tırmanıp yardım gelmesini bekleyin, eğer ağaç yoksa 300 metreden fazla ise mesafe kaçın ama yakınsa taş ve sopalarla karşılık verin.
(bkz: çömmek)
Yazar kişisi jaguar'ı köpekle karıştırmış olmalı ki köpek saldırısında verilen tavsiyeyi jaguar. için vermiş buna gıçımla gülüyorum.
görsel

ağaca tırmanmak çok akıllıcaymış. yerdeyken sağ kalma ihtimaliniz yüzde 10sa ağacta yüzde 0dır.
Uygun bir ağacın altına korkudan çövdürebilirsiniz. Başka yapacağınız bir şey yok sanırım.
Jaguarı görüyorsanız o size saldırmayı düşünmüyor demektir. Yolunuza bakın.

Yok size saldıracaksa zaten görmezsiniz, boş verin.
yanınızda sağlam bi dogo argantino ile dolaşın.
erkek gibi dövüşecegiz yapacak başka bir şey yok, karı gibi kaçacak değiliz ya.
Tanıdığınız babayiğit bir arslan varsa arayın gelsin, yoksa geçmiş olsun.
zevk almaya bakın.
filin sırtına çıkmalıdır. jaguar saldıracaksa neden filin sırtına çıkamayayım?
serengeti mi la bura. merak etmeyin jaguar sizi bulur.
jaguarların insanlara saldırılarına dair pek fazla kayıt olmasa da, yaşadığınız bölgeye göre böyle bir şey mümkün de olabilirmiş. -miş diyorum, çünkü faklı kaynaklardaki bazı bilgileri derleyerek çevirmeye çalıştım. aslında tıpkı köpek saldırısında olduğu gibi, göz kontağı kurmaktan kaçınmak gerekiyormuş. arkanızı dönmeden yavaşça geri çekilin ve sakın koşmayın. koşmanız durumunda bu hayvanlar, sizi av olarak görebilirlermiş. jaguar, bu tedbirlere karşın yine de üzerinize geliyor ve mesafeyi kısaltıyorsa, kollarınızı havaya kaldırarak, kendinizi olduğunuzdan büyük gösterip, bağırmanız gerekiyor. saldırı gerçekleşirse, tüm gücünüzle hayvanın burnunu ve gözlerini hedef almanız lazım. bu aşamada kafanızı korumanız gerekiyor. özellikle enseye dikkat edilmeli. mabadımdan element uydurmuyorum. buyurun:

https://www.wikihow.com/Survive-a-Jaguar-Attack

bir de, nerede izledim hatırlamıyorum ama, bazı coğrafyalarda yaşayan kabilelere mensup insanlar, kafalarının arkasına maske takıyorlardı. böylece bir insanın, kafasının iki tarafında da, jaguar tarafından görülebilecek gözleri oluyordu ki, arkadan yaklaşıp saldırmayı seven bu hayvanları bu tedbir, bir nebze de olsun saldırıdan uzak tutabiliyordu.
Jaguar’ı nerde görecende saldırı anında yapılacakları soruyorsun kardeş.
Sadece Kedi ve köpek için tavsiyede bulunabilirim.
Bir de muhabbet kuşu.
Başka hayvan görmedim.
lazer tutmak.
Jaguarı yemek.