bugün

çok önemli not: videoyu bazılarınızın midesi kaldırmayabilir. midenin kaldırmayacağı cinsten iğrenç bir video değil, fakat ilk tepkiniz muhtemelen ağlamak olacaktır. ikinci izlediğinizde alışıyorsunuz, hatta bahsi geçen kız yanınızda bile olsa durumu idrak ettiğiniz için onun da normal bir insan olduğunu algılayabiliyorsunuz. belki de buna benzer bir insan tanıdığımdan ötürü çabuk alıştım, bilmiyorum. fakat okuyunuz, eğer videoyu izleyecekseniz. ben uyarımı yapıyorum, sakın ha sakın beni suçlamayın.

alkollü araç kullanan bir "şerefsiz" yüzünden hayatını yanmış vücuduyla, sayısız operasyonla geçirmek zorunda kalmış, yaşını şimdilerde bilmemekle beraber; tahminen bu aralar 30 yaşlarında olan, bildiğim kadarıyla ispanyol olan kızdır.

izleyeceğiniz video ingilizcedir, eğer bilmeyenleriniz varsa olayı ana hatlarıyla anlatayım ki ne olduğunu bilin.

jacqueline, ailesiyle tatile gidiyor ve doğum gününü orada kutluyor, 19 eylül 1999. daha doğrusu, kutlamaya 4 arkadaşıyla birlikte gidiyor. yolda, alkollü araç kullanan bir haysiyetsizle çarpışıyor ve alev alan arabanın içinde 45 saniye boyunca yanıyor. kimse kurtulmuş olabileceğine ihtimal vermiyor fakat o kurtuluyor, bütün vücudu yanmış bir şekilde. 4 arkadaşı ölüyor, jacqueline ellerini kullanamayan, sol gözkapağı olmayan, saçları bir daha çıkmayacak bir insan olarak yaşamaya devam ediyor. kazadan sonra 40 ameliyat geçiriyor ve daha gireceği bir çok ameliyat var. yanıkların %60'ı tedavi ediliyor, fakat yüzünün asla eski halini almayacağı, saçlarının bir daha çıkmayacağı, ellerini bir daha kullanamayacağı herkesin bildiği bir gerçek, sadece biraz daha normal gözükebilmesi, daha rahat edebilmesi için hepsi.

yaşanmış bir olaydır bu. alkollü araç kullanmanın ne anlama geldiğidir. ve bu kazaya sebebiyet veren şerefsiz herif 7 yıl hapis yatacak, 20 bin dolar para cezasını ödeyecek ve tekrar insanların arasına karışabilecek. kanımı donduran ihtimal, bu adam 1999'da içeri atıldıysa 3 yıldır dışarıda bile. evet bu adam insan içine çıkmaya utanmıyor, vay anasını.

bazı yerlerde ufak tefek hatalar olabilir, videoyu tekrar izlemedim hatırladıklarımdan yazıyorum. izleyin, izletin. ağlayın; sonra zaten alışıyorsunuz.

http://www.youtube.com/watch?v=5OBBqe6Wo1c

acayip yazdım sözlük yazarı, fark ettin mi? kendimde değilim, cümleleri falan toparlayamıyorum; 100. kez izlediğim halde.
insan hayatının nasil 'bir anda' altüst olabileceğinin canlı kanıtı.
Geçirdiği trafik kazasında hayatı kayan şanssız kızdır. Hikayesi beni çok etkiledi, 10 yıldır internet kullanıyorum ilk defa bir olaydan böylesine etkilendim. Alkollü sürücünün de amk. Vicdanı rahat uyuyabiliyorsa ne mutlu ona.