bugün

Hong Kong medyasının ispanya’da olduğunu iddia ettiği Çinli ünlü işadamı.
https://tr.sputniknews.co...ispanyada-1049976140.html
uzun süredir kayıp olduğu iddia edilen alibaba'nın sahibi.
jack moruk diyerek iki kişinin karşılıklı ellerini jackması ile yapılan bir dönemin moda hareketine tepki olarak söylenen söz.
emekliliğini 80 bin Alibaba çalışanının katıldığı bir stadyum partisiyle kutlamış, alibaba'nın kurucusu. hakkında şöyle güzel bir yazı okudum, buraya da bırakıyorum: https://www.halkbankkobig...ngfu-ve-alibaba-2764.html
30 milyar dolar servetiyle çin'in en zenginidir.
AliBaba'nın 52 yaşındaki kurucusu.

ve hayat hikayesi;

http://kariyer.milliyet.c...aleri/2388598/default.htm
Çinli hayırsever ve iş adamıdır. e-ticaret alanında faaliyet gösteren Alibaba Group'un kurucusu ve başkanıdır. Forbes'in Eylül 2015 rakamlarına göre 21.4 milyar dolarlık servetiyle Çin'in ikinci, dünyanın ise 33. en zengin kişisidir.

jack Ma internetle tanıştıktan sonra aralarında China Pages adındaki internet sitesi de bulunan birkaç ticari deneme yaptıktan sonra Nisan 1999'da 17 arkadaşı ile birlikte Alibaba'yı kurdu. Şirket kısa sürede büyük başarı elde etti ve SoftBank, Goldman Sachs gibi şirketlerden yatırım aldı. 2003 yılında eBay benzeri alışveriş sitesi Taobao'yu kurdu. Taobao'nun gelişimini gören eBay, şirketi satın alma teklifinde bulundu, ancak Ma bu teklifi reddetti.

90'ların sonlarına doğru Yahoo!'nun kurucusu Jerry Yang ile tanışan ve arkadaş olan Ma, internetin gelişimi hakkında Yang ile fikir alışverişinde bulundu. Yahoo!, 2005 yılında Alibaba’nın yüzde 40 hissesini, 1 milyar dolara satın aldı. Jack Ma şirketin kuruluşundan Mayıs 2013'e kadar hem başkan hem de CEO olarak görev yaptı. Alibaba, 19 Eylül 2014'te New York Borsası'nda (NYSE) yaptığı 24.7 milyar dolarlık hacimli halka arz ile tüm zamanların en büyük halka arzını gerçekleştirdi.

bu kadar büyük başarılar elde etmiş olan jack ma'nın geçmişe dair çok manidar da bir anısı vardır. onu da şu cümleyle anlatmıştır;
''Çin'de KFC kurulduğunda, 24 kişi iş için başvurmuştu. 24 kişiden 23'ü işe kabul edilmişti. Kabul edilmeyen o bir kişi ise bendim.''
Ali baba'nın kurucusu. idolü forrest gump'tır.

"Jack Ma, daha ilkokul sınavlarında 2 defa, ortaokul sınavında ise 3 defa başarısız oluyor. Üniversite sınavlarında ise 2 defa başarısız olduktan sonra 3. denemede ingilizce Öğretmenliği bölümüne girmeyi başarıyor.
Okuldaki başarısızlıkları iş hayatında da yakasını bırakmıyor. Üniversite sınavı ile boğuştuğu o yıllarda 30 defa iş başvurusundan ret cevabı alıyor. Polis olmak için başvuruyor. 5 kişinin başvurduğu pozisyona 4 kişi alınıyor. Reddedilen o oluyor. KFC Çin pazarına girdiğinde iş için 25 kişi başvuruyor. Bunlardan biri de Jack Ma. 24 kişi alınıyor, Jack Ma yine reddediliyor. Ayrıca hayatı boyunca 10 kez Harvard Üniversitesi’ne başvuruyor. 10 defasında da reddediliyor. Ayrıca Alibaba.com’u kurduktan sonra da birçok Çinli banka, yatırımcı ona finansman yardımı yapmayı kabul etmiyor. Tüm yaşadığı reddedilmelere rağmen yılmayan Jack Ma,Şu anda dünya'nın en zengin 22. insanı."
Bugünkü gazeteden okunup adına başlık açılmasıdır efendim. Girişimcidir filan.
güncel Önemli Başlıklar